[SM] Centura Satu Mare

Started by NGC, April 08, 2018, 01:51:54 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

f00m

#600
Cred ca in ultima luna au avut cel mai mare avant, aprox 4%. Problema e ca, chiar daca ar mentine ritmul actual de munca, in cel mai fericit caz ajung undeva la 80-85% anul acesta. Daca avem noroc si nu apar "neprevazute" poate poate la anul.

Sper sa nu, dar am senzatia ca vor sa termine centura deodata cu noul pod peste Somes.

gothicus

#601
Quote from: dargauda on June 22, 2021, 11:59:00 AM
cu siguranta prinde anul 2022 daca nu chiar 23 (ca si A10 aktor jalnic)aici avem o pilda buna pentru nepasarea politicienilor asupra populatiei, ignoranta totala fata de aceasta tara doar (functia si bani) ii intereseaza si la 4 ani votul,pina acum nici un politician nu a apucat (taurul de coarne )legislatia sa schimbe din temeli sa nu mai avem asemene nepasare fata de popor,care incepe sa doara si la tineri mult, de 30 ani ne tot invartim in rahat.
Asa e, insa aici e si vorba despre neseriozitatea celeilalte parti. Ar trebui sa fie niste reguli clare: nu respecti termenii, OUT !!! Firmele respective SA NU MAI PUPE IN  VECI CONTRACTE IN ROMANIA! Domnu ministru, se aude? Si oricum, chiar nu mi pasa de unlike urile celor cu interese!
Siebenburgen, schones Land!

klacsma

Cateva imagini (slabute -cu telefonul) de la intersectia cu DJ 194 (Lazuri).
Ac. a devenit locul ingust al centurii, cu doua pile executate doar la nivel de piloti forati. Probabil cu turnarea lor se asteapta relocarea.
In rest structurile sunt gata cu exceptia pasajului peste CF mag. 400, unde urmeaza ridicarea grinzilor.
Ramase in urma sunt si parcarile de scurta durata, si nodul din sud (singurul nod cu bretele) plus giratoriul de la capatul NE (DN19 - Baia Mare)
In rest se lucreaza la terasamente, rigole si asfaltari. In afara podului peste Somes pe nici o structura nu este inca asfalt, nici pe podetele mici. Mai exista alte 3-4 puncte nevralgice fara asfalt din diferite motive.














In spate se vede  pasajul peste DJ 194A, intre cele doua pasaje va fi terasament continuu, fiind distanta mica.




Powered by API/PUM imgur uploader

bacovia


matyi92

Articol din presa locala despre vizita secretarului de stat la centura SM:
https://portalsm.ro/2021/07/radu-panait-trage-un-semnal-de-alarma-lucrarile-la-centura-decurg-ingrijorator-de-incet/

Cred ca ar putea vizita in fiecare saptamana, tot la fel de lent s-ar misca lucrurile.
Din ce am citit pe alte site-uri, dupa vizita a fost si o intalnire cu toti participantii implicati (constructor, electrica, prefectura, etc), si s-a decis un "plan" pentru relocarile de LEA.


RaduG

FB Cosma Horațiu

QuoteCENTURA SATU MARE, GATA ÎN 2021
Am fost într-o vizită pe centura orașului Satu Mare, ca să văd stadiul lucrărilor ,,la firul ierbii" și mobilizarea constructorului.
După ce am parcurs șantierul pe toată lungimea lui, am constatat că lucrurile s-au îmbunătățit față de începutul anului, dar întotdeauna e loc de mai bine. Am promisiunea constructorului că va crește ritmul lucrărilor în următoarele săptămâni și că pe această variantă de ocolire vom putea circula chiar în acest an, așa cum am promis.
După vizita de pe șantier, am mers la Prefectura Satu Mare, acolo unde, alături de toți cei implicați în proiect (de la autorități locale la subcontractori), am încercat să stabilim un calendar clar și să rezolvăm toate problemele care mai există pe traseu.
Am luat la rând fiecare stâlp de curent care trebuie relocat, fiecare suprafață de teren neexpropriată și fiecare tip de lucrare ce mai trebuie executată, am fixat responsabili, termene și un grafic accelerat pentru fiecare etapă de lucru.
Vom monitoriza în continuare de la Minister și din teren bunul mers al șantierului și ne vom asigura că Antreprenorul își îndeplinește promisiunea de a deschide în trafic centura Satu Mare în 2021.














Powered by API/PUM imgur uploader

alecu26

^^^ nici chiar 2023, dar finalul de 2021 e foarte usor de ratat acolo unde sunt doar la nivel de piloti. Acu sa nu uitam ce a facut UMB in 2 luni de la nivel de piloti...pe zeci de pile....nu doar pe doua.

Dar parca cand te gandesti la deschidere si tu nu esti iesit din pamant te cam strange inima. Mai vine imediat si o luna August plina de concedii italiene...si asta e. 15 martie 2022.
Drumurile noastre POATE;

GML

Am trecut si azi si ieri prin zona strazii Botizului, si era ceva miscare in zona.

matyi92

Articol aparut ieri in presa locala:
https://portalsm.ro/2021/07/foto-noul-pod-din-satu-mare-a-inceput-sa-crape-nici-nu-a-fost-receptionata-lucrarea/
Quote
Noul pod din municipiul Satu Mare a început să crape înainte să fie recepţionată lucrarea. Mai concret, asfaltul aşezat de câteva săptămâni a crăpat deja în zona îmbinării plăcilor de rezistenţă.

"Am urcat zilele trecute pe noua centură a orașului, pe podul peste Someș mai exact, unde deja se găsesc crăpături in asfalt. Crăpătura se află chiar deasupra digului de pe malul stâng al Someșului. Întradevăr, crăpătura este chiar în locul unde se îmbină cele 2 plăci, dar totuși, centura nu a fost dată încă în folosință și sunt crăpături", ne-a transmis sătmăreanul care a realizat fotografiile.

Din câte se vede, lipsesc rosturile de dilataţie.
...

Clar este un clickbait articolul, dar totusi cineva mai priceput (eu urmaresc stadiul lucrarilor de infrastructura, fara sa am mare habar despre constructiile de drumuri in general) poate sa confirme ca acesta este un lucru de asteptat pana nu sunt puse rosturile de dilatatie?

voicul

Sa vezi ce o sa scrie cand o sa il sparga constructorul exact in zona aia ca sa pun un rost de dilatare acolo.
- Vai de capul meu ca e proiect prost! Ca arucam cu banii pe fereastra!

De ce nu a scris:
- Boss nici nu e receptionat. Daca ii defect il face constructoul pe banii lui!
Sau:
Si daca s-ar fi intamplat dupa receptie asa ceva ... garantie din contract asigura remedierea problemei tot pe banii constructorului.

Jurnalisti ...  :puke:

klacsma

E doar locul rostului de dilatatie, neexecutat deocamdata. In momentul executiei se va taia oricum asfaltul.

A aparut o noua filmare de Alin Lauran:


Se lucreaza la relocare (relocari? -nu stiu daca la amandoua) si parca-parca antreprenorul si-a turat un pic motoarele (67.5%).
In ritmul actualul pot ajunge la 80% spre sfarsitul anului, ceea ce ar permite o inaugurare in 2022...




Powered by API/PUM imgur uploader

adigsm

O pasarica ciripea ca Itinera nu mai vrea.  >:(
Se cauta solutii. :o

RobertH

Quote from: matyi92 on July 19, 2021, 01:00:48 PM
Articol aparut ieri in presa locala:
https://portalsm.ro/2021/07/foto-noul-pod-din-satu-mare-a-inceput-sa-crape-nici-nu-a-fost-receptionata-lucrarea/

Au schimbat textul si au sters comentariile . Se pare ca pana la urma e bine sa si intrebi un inginer inainte de a publica anumite poze si sa sari la concluzii.

QuoteÎn asfaltul turnat recent pe podul peste râul Someș, componentă a variantei de ocolire a municipiului Satu Mare, au apărut crăpături foarte mari. Reporterii PresaSM au consultat mai mulți specialiști din domeniul construcțiilor, care au explicat situația din perspectivă tehnică.

Conform surselor consultate de PresaSM, acele crăpături au apărut la îmbinarea plăcilor podului, din cauza dilatării asfaltului, cauzată de temperaturile foarte ridicate. În orice caz, lucrările nu sunt finalizate, iar asfaltul urmează să fie decapat și să se realizeze rosturile de dilatare. Adică, acel sistem care permite dilatarea/contractarea materialelor, în special în urma ciclurilor îngheț/dezgheț.

"Acele crăpături au apărut exact la îmbinarea plăcilor, unde urmează să se realizeze acele rosturi de dilatare. Este ceva normal, lucrarea nu a fost finalizată. Nu se puteau pune rosturile de dilatare înainte de turnarea asfaltului, ar fi fost foarte dificil să fie inversate aceste etape tehnice", a precizat unul dintre inginerii consultați de PresaSM.

TibiV

Asta (modificarea textului inițial) este unul dintre motivele pentru care insisit mereu: NU mai puneți linkuri "chioare"! ...

Linkurile pot fi "fix zero" pentru că fie se modifică textul, fie "sursa" dă faliment și link-ul duce la "nowhere"...

Așa că voi continua să aplic regula mea: (dislike) pentru orice link "chior", indiferent cât de simpatic îmi este userul respectiv...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

klacsma

S-au apucat de montat stalpi si parapete pe rampele podului peste Somes.

malul stang:












si mal drept:










Powered by API/PUM imgur uploader