News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[SM] Centura Satu Mare

Started by NGC, April 08, 2018, 01:51:54 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

klacsma

Nodul din sud DJ194-Satmarel




O mica deviere






Powered by API/PUM imgur uploader

klacsma


klacsma


avumit

Azi, cum am avut treaba pe la Dorolt, am vazut ca Tarr avea armaturile pregatite pentru lucru initial la supratraversare, era si o cifa, n-am vazut oameni. Mi-a placut ca fierul nu era ruginit :). Eram grabit, nu am facut poze. Cred ca am identificat si balastiera din Dorolt.

florians

Nu se misca nimic pe VOSM? In ritmul asta, nu termina nici in 2030.

pasadia

De ce zici ca nu se misca? Din imaginile postate se vede clar ca e activitate, cred ca o filmare din drona ar arata un avans bun - mi-e frica sa o spyn, dar cred ca nu sunt departe de nivelul la care e Straco pe Campia Turzii - Chetani.

avumit

Un an la armaturi plus beton, 1 an la asfalt, 1 an la birocratie, poate un 1 lene... 20-22 :))

RobertH

Totul depinde de cat de tare iese palinca anu asta.  :lol:

Din pacate pe luna trecuta au inregistrat doar 1% progres .

avumit

Off topic... anul asta slabe sanse de multa palinca, a cam inghetat saptamana trecuta.
Sincer pozele nu arata un efort deosebit. Poate "microbusul" de fierari. In rest slabut. Autoritatile asteptau anul acesta podul peste Somes, eu nu il vad circulabil, anul viitor de Craciun. Dati cu minus, dar baietii nu se omoara. Cu o cifa de la Tarr nu se face primavara. Pe punctele grele, pod si supratraversari merg greu.
Comunistii satmareni, rad cu lacrimi de marile realizari capitaliste. Dupa inundatiile din '70 in 2 ani s-au construit 2 poduri cu 2 benzi pe sens. Primul sub forma de arcada (unicat la aceea data), al doilea foarte lung, cu urcare si laterala etc. Asteptam toamna pt a vedea avansul.

manuel.matias.503

Se toarnă pilonii de la podul peste Someș, asta înseamnă ca au terminat cu piloții forați, câteva sute, probabil sute de cife de beton. In paralel se sudează tablierul, estimez la vara băieții de la Deme in zona, așadar poate nu se omoară, dar sigur se lucrează

klacsma

Grad de executie oficial: decembrie 19,67 % - aprilie 22 %.
O explicatie ar putea fi faptul, ca nu s-au apucat de terasamente pana-n aprilie, la structuri fiind limitati si de timpii tehnologici.
In aprilie au inceput lucrul si la terasamnete, drept nu intr-o manierea spectaculoasa.

In presa locala a aparut un articolul cu inginerii de la firma Tarr, despre necesarul de beton pentru piloni.
Se scrie ca pana-n noiembrie vor sa termine podul + cele doua noduri adiacente: DN19 si DN19A (Carei resp. Petea-HU)...
La pod sunt (aproape) gata 8 din 10 piloni, din pacate cei doi din apa, sunt doar cu pilotii forati.

mal drept Somes





Fundatii DN 19A 





Fundatii DJ194 -aici sunt facute trei (din 5)








Se vede si un stalp de inalta tensiune - de relocat



Powered by API/PUM imgur uploader

klacsma


Se poate da cu parerea, daca e in grafic lucrarea, in privinta structurilor. 
Am facut o mica sinteza, cu observatia ca nr. de piloni e din proiectul initial, nu-i sigur ca mai e valabil.

La pod e clar ca nu: -vor fi 10 piloni, nu 13. Mi se pare, ca nici la nodul din sud nu vor fi 6 piloni, numai cei 4 deja inceputi.





Powered by API/PUM imgur uploader

avumit

Azi, inainte de 1 mai, a doua zi de Paste, initial 2... subliniez 2 fierari, lucrau la supratraversarea drumului spre Petea. Cand m-am intors, cifra oamenilor care munceau, a crescut cu 50 la suta... adica la 3.
Poate ca or fi fost 5 in total, cu sofer, e dezolant sa vezi cum efectiv cineva isi cam bate joc. Pacat de fier, ca arata bine.

avumit

#223
Pe partea cealalta, a europeanului catre Carei/Oradea erau baietii cam in pauza totala, pe la ora 13.00. Vreo 3 basculante zaceau, la fel si 1 buldo langa ele. Unul pe senile statea tolanit, in toata splendoarea lui, pe o movila. Winter is coming sau?

voicul

Pacat. Anul trecut se mergea (mult) mai bine. Oare de ce au ajuns pe la cota 0?