News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[SM] Centura Satu Mare

Started by NGC, April 08, 2018, 01:51:54 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

RobertH

 Da nu stiu cine a si crezut ca vor termina in 2019, cu siguranta noi nu  :lol: 

klacsma daca tot esti prin zona si am vazut ca ai avut diferite planse cu centura. Imi poti trimite pe mail ce ai? M-ar interesa in special supratraversarile ca sa pot sa le desenez pe harta API.

avumit

In presa locala, on line, a aparut informatia potrivit careia ungurii au cerut Romaniei un nou punct de trecere a frontierei... in Oar... asta inseamna ca Petea va scadea din importanta. Drumul rapid magiar se va descarca la Sud de Somes.

klacsma


RobertH, plansele "mele" sunt cele de pe forum, publicate de Adigsm:
https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=7.4425

Din pacate sunt din 2013, si nu par a mai corespunde ....
La pod Somes, cel putin sigur nu, cele doua subtraversari s-au pus ulterior (la revendicarea proprietarilor de terenuri din afara centurii) si nici numarul pilonilor nu se potriveste....
Totusi nodul de sud (DJ 194) pare ca-i la fel, ceea ce da sperante ca si celelalte trei raman la fel, adica cu giratoriul sub pasaj.

RobertH

E de ce aveam nevoie. Pe harta API oricum se reprezenta rudimentar si la o adica e usor de modificat lungimea podului sau calibrata locatia lui. 
E clar pentru mine ca vor fi supratraversari ca in SF, doar ca unele ziare au prezentat informatiile in mod incomplet . 

klacsma

Uitandu-ma inca o data, am gasit si eu, ce n-am observat pana acum pe planse: a treia intersectie la nivel   :)




Powered by API/PUM imgur uploader

klacsma


RobertH

Am trecut si eu azi pe langa centura cu trenu si m-am cam suparat ca nu prea se vede progres fata de luna trecuta.
Faza amuzanta e ca pe tren am dat de unul dintre cei cica 12 fierari ce lucreaza . El mi-a zis ca se lucreaza mai intens la structuri ceea ce explica de ce la terasament nu se vede progres ( cel putin nu pe unde am trecut eu, intersectia cu DJ194).

Partea proasta e ca el zicea ca nu crede ca va fi gata in 2020.
Partea buna e ca a zis ca sunt platiti la timp si e multumit, ca  imi era frica sa fie firma gen Aktor.

TibiV

Asta este un story mai bun si mai de incredere decat 10 articole in presa...
Pacat ca sunt doar 12 fierari, dar sunt mai multi decat daca era doar 4....
:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

avumit

Eu zic sa fim fericiti daca in 20..20 podul peste Somes va fi gata. La ce volum de munca este 2022 sau 2023 este un termen realist. Le trebuie cel putin 1 an jumate cu 12 fierari la 1 pod peste Somes si alte supratraversari. Inca un an la terasamente, 6 luni la asfalt. Asta in cazul in care platile merg iar firma este serioasa. Daca nu...

RobertH

El a zis ca face parte dintr-o echipa de 12 fierari , ceva firma subcontractata. Asta nu inseamna ca doar 12 fierari sunt pe toata centura... desi la cum se misca, e posibil ca doar ei sa fie.

avumit

Probabil sunt singurii. Ar fi interesant cati bani s-au platit efectiv din iunie pana azi.

NGC

Vezi in sinteza platilor. E trecuta si VO Satu Mare acolo. ;)

avumit

Daca ale mele calcule sunt bune... se presupune ca e nevoie de vreo 65 milioane euro, din care s-au platit aprox. 18 in aproape, 1 an efectiv de lucru. Vom monitoriza platile, deoarce ele reflecta munca de pe teren ( cu unele scarpinari ale statului). Voi ce ziceti? E mult ? E putin? Matematic ar mai fi nevoie de 4 ani sa o termine in ritmul acesta.

klacsma

Seara trecuta am facut "turul nordului", dela capatul din NE /DN19 -spre Baia Mare/ pana la DN19A -Petea, NV.

Am vrut sa verific informatia din presa locala, conform careia balastul se va aduce si se va asterne din directia Baia Mare. 
Deocamdata nici urma de pietris sau balast, in schimb pe alocuri se asterne pamant.

Ma tem ca in acest fel vor putea avansa exact 1200 m pana la linia CF 400. Nu vad ce solutie de trecere ar fi pentru masini de mare tonaj.  Pasajul peste CF este singurul unde nu s-a forat inca deloc....



Imagini dinspre est spre vest:
/calitate f. slaba si din cauza luminii reduse/









(lipsa?) relocare gaz langa CF











foreza langa DJ 194A 





DJ 194





DJ 19A -nord


DJ 19A -sud



Powered by API/PUM imgur uploader

manuel.matias.503

 Balast scot dintr-o balastieră făcută de ei pe drumul spre Petea, inainte de Dorolt, stație de asfalt își fac la Ciuperceni