News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[SM] Centura Satu Mare

Started by NGC, April 08, 2018, 01:51:54 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Deci eu nu am reusit sa va urmaresc. E drept ca nu am citit foarte atent, dar daca gasiti vreo problema sa ne spuneti clar. :)

avumit

Domnu' meu.. Eu vb de Botiz... Sa nu va prind cu fofarlica.. ca va dau la domnul Ionut...! Centura Satu Mare nu asigura trecerea caii ferate (care o fi!) la nivel de comuna/sat Botiz! Acolo cei care vin din Negresti Oas sau Baia Mare(se intalnesc la Livada) iar dupa ce trec de Ciuperceni, trec prin Botiz, si vor sta la bariera! Invers .. descarcarea Petea/Zalau/Oradea stau si aia la bariera! Fain proiect!
Domunu' Ionut, eu nu sunt constructor, nu am treaba, nici interes financiar, dar acolo e o greseala grava (vazuta de un amator).

dr4qul4

pai fa un desen sa intelegem si noi.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

avumit

Iar domnu' Robert... Bixad e la vreo 60 km... de BOTIZ! POT SA  FIU RAU... WTF... Bixad/Botiz e tot una? Un Goagle pls? Daca sunteti constructor...... ii bai...
Daca trece domnul Ionut pe aici si ne potrivim ceasurile, ii explic, la o palinca, asa de ospat ardeleneasca, cum vede un localnic centura.
PS: nu-s constructor/politician.. nu castig nimic, doar timp de mers intr-un Focus!

voicul

#184
Eu (nu prea  :lol: ) inteleg ca pe acest traseu centura Satu Mare nu asigura si trecerea peste calea ferata. Centura se termina cam unde se vede E81 - punct final.

Totusi, daca asta e cazul, @RobertH a explicat bine: centura face parte dintr-un proiect mai mare si cand acest proiect va fi terminat atunci nu se va mai sta la bariera.

Daca asta e cazul - nu e defect de proiectare e vina CNAIR ca face proiecte lansate acu 10 ani si ce cool este ei sa inaugureze DNCB de 3 ori si niciodata bine!

RobertH

#185
avumit Da, Botiz. Nu stiu ce am avut cu Bixad inafara de faptul ca stau aproape de localitate :lol:

Am modificat in comentariu dar si tu ai gresit. Traficul din Baia Mare NU mai trece prin Livada de ceva vreme. Fostul drum judetean DJ192 a devenit drum national DN19F. Poti sa te uiti si pe google street ca au fost baietii pe acolo prin iulie 2018 . Asfaltul e impecabil si lumea alege sa mearga pe acolo pentru ca ajung mult mai bine , fix langa gara Satu-Mare.

avumit

Bine, mai greu ca intre arddeleni ca s-a facut lumina. Robert eu sunt satmarean 100 la suta, si stiu ca fostul dj Satu Mare - Apa a preluat o parte din trafic, dar... este un dar... Traficul greu peste 3.5 t se doreste a fi stopat de primariile din zona.
Mai am un an si ajung la 40. De 25 de ani astept sa se faca cate ceva in tara asta. Candva in secolul urmator daca va fi un drum express Satu Mare-Baia Mare, eu voi plecat... deci nu ma incalzeste.
Sa va mai dau una faina satmareana. Cand s-a reabilitat drumul european catre Oradea, ne-am imbogatit exact la iesirea din oras cu un frumos sens giratoriu.. S-a spus atunci ca va face legatura cu viitoarea centura. Nasol, centura da cu vreo 500 m mai jos. Bani aruncati aiurea.
Revenind la nemultumirea mea: anul trecut cand TAS mi-a tras asfalt pe strada, zicea un moldovean simpatic: la noi in tara lucrurile provizorii devin definitive. Asa ca, trecerea provizorie la bariera, va ramane definitiva inca vreo 2 generatii. Sanatate.

Morosanu

Si totusi integrarea in dx Vaja - Baia Mare (peste 5-10 -100 de ani) cum se va face? Ca partea maghiara vrea sa ajunga  cu M49 la granita cu Ro la sud de Somes.  :hm:
Politica distruge tot ce atinge.

SkedFinger

As vrea si eu sa vad o plansa cu M49 care ajunge la sud de Somes. Multumesc!

klacsma

#189
Plansa proiect a Drumului Expres M49 se poate vedea pe pagina trei (sus). Evident cele doua n-au cum sa se-ntalneasca.
Insa cautand o varianta mai actuala am gasit o veste din 14 martie:  Guvernul maghiar tocmai a ordonat inceperea negocierilor (cu partea romana) privind punctul de intalnire a celor doua proiecte.

Revenind la VO SM:
Foreza la nodul cu DJ194 -Satmarel- partea sudica. In partea cealalta a drumului, deja se sprageau capetele pilotiilor forati (13.03):










Powered by API/PUM imgur uploader

klacsma


Am gasit intr-un articol local de luna trecuta, ca noul termen oficial de finalizare -convenit cu CNAIR- este septembrie 2020.

Cateva imagini mal drept Somes -astazi:







Primul pilon "iesit" din pamant !





Aici va fi al patrulea pilon:



Powered by API/PUM imgur uploader

Atila60

Am citit din presa Mateszalka  hirei din data de 14 03 2019 in legatura cu drumul expres M49.Iesirea va fi pe la Csenger Ungaria si Oar Romania.Acuma depinde de ai nostrii de la Bucuresti.

Atila60

Colegul klacsma a pus o hart cu traseul drumului expres la pagina 3(trei)

voicul

Si atunci pentru urmatorii 10 - 20 de ani o sa se intre pe DJ194B si dupa DN19 si prin oras spre Baia Mare. Ce acum nu se face la fel?

Poate CNAIR, dar cred ca asta se poate si local. va face un nod centura - DN19.

Morosanu

#194
Sau uite aici harta cu planurile vecinilor nostri despre M49. Destul de recenta informatia, martie 2019.
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=91.msg236089#msg236089
Politica distruge tot ce atinge.