News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[SM] Centura Satu Mare

Started by NGC, April 08, 2018, 01:51:54 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

klacsma

#105
@Eurocopter

Ai vrut sa scrii  Baia Mare respectiv Cluj   :)
Portiunea cu doua benzi (una pe sens) este intr-adevar iesirea catre aeroport (Cluj) unde centura devine dreapta (N->S) si merge in paralel cu soseaau DN19A -la o distanta de 1 km. Daca va fi cazul se va putea si largi ~anul 2038.

neobluenet

Quote from: klacsma on October 28, 2018, 06:45:26 PM
Structuri/grinzi metalice. Sunt multe in albia (extinsa), nu stiu ce reprezinta... o sa ma ajutati probabil. Pronosticul meu ar fi ceva cofraje sau ceva structuri de rezistenta care raman incorporate ?   
Acestea sunt segmente metalice din viitorul tablier al podului. Din cauza deschiderii mari se foloseste o solutie mixta metal-beton, grinzile de beton fiind mult mai greu / scump de construit. Pe A10, la iesire din Lancram se face un pasaj din astfel de segmente. Ele vin sudate la fata locului, daca ar fi fost dintr-o singura bucata, ar fi fost foarte dificil de pus pe pozitia finala din cauza gabaritului si a greutatii.

Bogdan_Cluj

^ Uite aici un video cu "imbinarea lego" a structurilor metalice de pe A10 in zona Lancram (Sebes, Jud Alba).

Eurocopter

#108
@klacsma

Nu, am vrut sa scriu ceea ce am scris. :)

Ca sa fiu mai clar, ma refeream ca e pacat ca de-a lungul portiunii de 4 benzi sunt doua intersectii prin sens giratoriu , respectiv cu drumul de Petea (DN19A) si cu cel de Livada pe care unii il aleg spre Baia Mare (DN19). Giratiile de pe capete cu DN19F si DN19A spre Zalau nu sunt chiar asa o tragedie...

klacsma

Multumesc pentru explicatii    @neobluenet si @Bogdan_Cluj !

@Eurocopter  - inseamna ca plansa asta publicata pe forum in noi. 2016 nu mai e valabila ?
Conform acelor planse, trei noduri vor fi la fel -cu giratoriu sub pasajul centurii-: Carei, Petea si Lazuri



Powered by API/PUM imgur uploader

Eurocopter

Din pacate cred ca au renuntat la acest pasaj si nu inteleg de ce (bani sunt pe POIM destui). Din descrierile oficiale aparute prin presa se vorbeste de doua noduri rutiere pe proiect, care din teren rezulta ca vor fi cele cu DN19-Oradea si DJ194. La intersectia cu DN19A de Petea este doar largit terasamentul, nici urma de lucrari incipiente la vreo structura, fapt ce confirma ca acolo va fi giratoriu. Pacat, nu se va face upgrade prea curand acolo...

TibiV

CNAIR a postat ieri o filmare din drona...
Nu sunt convins, dar la minutele 0.00 si 01.00 parca au aparut elementele metalice ale podului...  :o
https://www.facebook.com/cnadnr/videos/698257430553376
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

manuel.matias.503

@ TibiV , Klacsma cu 2 postări mai sus a fotografiat de la sol elementele metalice, sunt similare cu cele de la Lancrăm și le aduc din Italia

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

klacsma

#114
Calitatea/claritatea acestui video cam lasa de dorit ...
chiar si fata de pozele mele "made by Lenovo"  :)

Un mini update cu malul drept, daca tot am trecut prin zona:

















Powered by API/PUM imgur uploader

klacsma

#115
Noua filmare din partea executantului:


....
Dupa multe investigatii pe net, in privinta modificarii proiectului, am ramas cu confuzia totala.  ???
Anexez numai una din stirile contradictorii:
https://www.agendaconstructiilor.ro/files/infrastructura/satu-mare-incep-lucrarile-la-soseaua-de-centura-a-municipiului.html
citez: "Insa, la inceperea lucrarilor, consultantul pentru acest proiect (societatea Consitrans) si consortiul de antreprenori au anuntat ca obiectivul este usor diferit de ceea ce comunicase anterior CNAIR, soseaua de centura a municipiului Satu Mare urmand sa aiba o lungime totala efectiva de 13,572 km, din care 5,6 km de drum cu doua benzi, cu o latime de 10 metri si 7,972 km de drum cu patru benzi, cu o latime de 18,5 metri."


In anexa oficiala n-am gasit decat varianta initiala cu: 
- Lungime totala drum,           km                        19,540       din care:
    - lungime drum doua benzi        km                         5,600    - lungime drum patru benzi       km                        13,940
    - noduri rutiere                      buc.                          4           - intersectii la nivel                buc.                          3
    - poduri si pasaje                   buc.                         10

Pa-n la urma am apelat la surse, si mi s-a spus, ca toate cele 4 noduri vor fi denivelate, deci probabil a ramas varianta initiala in vigoare.
Confuzia din anumite articole se datoreaza probabil si faptului ca cei cca. 6 km (19,540-13,572) din nord apartin (si) viitorului DrumeXpres ....




avumit

Buna seara. Este primul meu post. Chiar sunt chitibusar, ca sunt pe langa constructii, dar am sa va tin cand am, cu informatii despre centura.
Daca eram membru aici, in urma cu 6 luni puteam obtine toate informatiile despre constructie. Aia a trecut (detalii in privat).
In aceasta zi se lucra intens, multe camioane duceau pe santier pamant spalat (cel de gtazon) sau nisip. Inclin sa cred ca era nisip deoarece s-au adus niste frumuseti de tevi de gaz, de dimensiuni mari.
Din discutia purtata cu sefii in iulie, sustineau ca banii UE i-a repartizat si ca o vor termina. S-a uitat urat la mine omul cand mi-a citit scepticismul.
Lucrarea este inceputa sunt utilaje, ma ingrijoreaza taierea banilor de la ultima rectificare.
Cel mai mare beneficiu este constructia podului deoarece orasul este gatuit (asa o vede un localnic).
Seara faina.

Eurocopter

Buna seara si bine ai venit! Am avut si noi (API) discutii cu constructorul si lucrarea pare sa fie pe maini bune. Alocarea financiara pentru anul acesta este suficienta pentru cata productivitate a avut constructorul in teren. Avand in vedere ca s-au inceput efectiv lucrarile in iunie anul curent, progresul este bun si lucrarea poate fi in mod normal terminata spre sfarsitul anului 2020. Speram sa fie un exemplu fericit in seria proiectelor de variante de ocolire.

avumit

Multumesc.
De "ma apuca damblaua" sa fac poze candva... am voie? Cum si in ce conditii?

klacsma

#119
Tevile de gaz au ajuns aici, langa "magistrala" CF 400. Exista niste guri de aerisire (?) ale unei magistrale de gaz, chiar pe traiectorie.
Poze facute duminica, cand am parcurs toata partea din nordul Somesului:










Powered by API/PUM imgur uploader