News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada: mic îndrumar

Started by sebba, September 08, 2012, 10:24:10 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pbh

Atinge subiectele disvutate aici


Liviu M

M-am uitat la clip si am bagat de seama mai multe "balbe":
- la intrarea pe autostrada ii da domn' instructor cu adaptat viteza, desi tocmai trecuse de panou cu limita de viteza
- la intrebarea reporterului daca-i voie sa mergi pe banda 1 mai repede ca pe banda 2, raspunsul a fost "sigur ca da", fara a mentiona "pana-l prinzi pe adormit", ca din cate stiu eu depasirea pe dreapta e interzisa.
- inainte sa intre pe autostrada a zis ca pe banda de accelerare se accelereaza, ajuns pe banda respectiva a "incetinit putin, sa-i depaseasca masina de pe banda 1, sa se vada",
- a sfatuit incepatorii sa mearga cativa km cu 70, cativa cu 75, ca sa-i injure tiristii (in cazul unei circulatii putin mai dense ca cea pe care au prins-o ei).
Sorry, domn' instructor ar trebui sa faca un curs de condus pe autostrada pe la vecinii din vest.

nirolf

#107
Quote from: Liviu M on July 11, 2019, 01:03:26 PM

- la intrebarea reporterului daca-i voie sa mergi pe banda 1 mai repede ca pe banda 2, raspunsul a fost "sigur ca da", fara a mentiona "pana-l prinzi pe adormit", ca din cate stiu eu depasirea pe dreapta e interzisa.

Depășirea da, devansarea nu. Conform poliției dacă eu merg pe banda 1 și prind din urmă un adormit care merge pe banda 2, dacă eu continui pe banda 1 și trec de el se cheamă devansare și este permisă.

https://razvanbb.ro/lamurire-oficiala-depasire-versus-devansare/

Pe porțiunea de 3 benzi din A3 se întâmpla frecvent să fie benzile 2-3 relativ aglomerate și banda 1 liberă. Eu merg pe banda 1 și nu mă mut pe banda 3 pentru toți adormiții care merg cu 90-100 km/h pe banda 2 (am văzut inclusiv camionete și chiar un camion care mergeau așa, culmea prostiei).

pbh

- corect @nirolf
- atat timp cat respecti limita de viteza minima, nu vad care este problema. Mai bine un plus de siguranta decat teribilism care , din pacate, este valabil pemtru 99,99% dintre proaspetii "absolventi" de scoala auto
Se pare ca nu numai instructorul are nevoie de cursuri suplimentare. Pentru toti dintre noi care ne-am obisnuit sa fim detinatorii adevarului absolut, nu ar strica din cand in cand sa ne documentam din surse adevarate inainte sa dam cu bata in balta.

TibiV

https://lege5.ro/Gratuit/geydembrha/art-118-depasirea-regulament?dp=gmydcnjvge4tk
Quote
Art. 118. - Conducătorul de vehicul care efectuează depășirea este obligat:
a) să se asigure că acela care îl urmează sau îl precedă nu a semnalizat intenția începerii unei manevre similare și că poate depăși fără a pune în pericol sau fără a stânjeni circulația din sens opus;
b) să semnalizeze intenția de efectuare a depășirii;
c) să păstreze în timpul depășirii o distanță laterală suficientă față de vehiculul depășit;
d) să reintre pe banda sau în șirul de circulație inițial după ce a semnalizat și s-a asigurat că poate efectua această manevră în condiții de siguranță pentru vehiculul depășit și pentru ceilalți participanți la trafic.

Deci cand depasesti pleci de pe aceeasi banda cu vehiculul depasit, treci pe langa el si revii pe banda initiala / aceeasi banda pe care se afla vehiculul depasit.
Adica depasirea presupune sa schimbi banda de doua ori.

La devansare iti pastrezi banda, si pur si simplu treci pe langa adormit...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Liviu M

OK, am ramas "blocat" pe legislatia germana.
In cazul asta va recomand sa uitati diferenta devansare/depasire cand iesiti din tara. In Germania (de exemplu) amenzile sunt destul de mari la "devansarea" pe dreapta (in afara localitatilor).

Liviu M

Quote from: TibiV on July 11, 2019, 02:15:19 PM
Deci cand depasesti...  si revii pe banda initiala
Vezi in linkul lui nirolf (penultimul paragraf din pdf) ca nu e asa, nu conteaza daca revii sau nu.

TibiV

Asta este o interpretare a Politiei Rutiere... Care pierde multe procese in instanta...

"Pentru a fi considerata depasire, vehiculul care trece inaintea altui vehicul trebuie sa iasa din banda de circulatie sau din sirul de vehicule in care s-a aflat initial, indiferent daca acesta revine pe banda de circulatie sau isi continua deplasarea pe banda pe care a efectuat depasirea."

Nu spune nicaieri cu cat inainte sa iasa din banda/sir inainte de depasire....
Cu alte cuvinte, IN EXTREMIS, pe A2 va fi considerata devansare doar daca fac Bucuresti-Constanta exclusiv pe banda 1.
Daca am trecut pe banda 2 din cauza de dale de beton, cand revin pe banda 1 la Drajna si devansez un adormit care a ramas pe banda 2 la Fetesti, se va considera depasire, pentru ca am schimbat banda...

Eu am postat ce spune legea.
Instantele sunt cele care decid (in caz de nevoie) daca Politia Rutiera a inteles sau nu ce spune legea...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Liviu M

D'aia imi place mie mai mult varianta nemteasca - lasa mai putin loc de interpretari. Nu exista decat depasire.
Are si varianta nemteasca zona ei gri - in stauri ai voie sa depasesti si pe dreapta, da' numai daca banda din stanga merge cu maxim 60 km/h si mergand cu maxim 20 km/h mai mult.

Liviu M

Quote from: Liviu M on July 11, 2019, 02:32:30 PM
In Germania (de exemplu) amenzile sunt destul de mari la "devansarea" pe dreapta (in afara localitatilor).
Am gasit un tabel cu amenzile. Cea mai ieftina 100 E si un punct de penalizare.

kitsune

Pe vremea când am început să conduc scria în codul rutier (și citez din memorie, că n-am cum să caut):

"Faptul că un vehicul pe o bandă se deplasează cu o viteză mai mare decât un vehicul de pe cealaltă bandă, nu se consideră depășire."

O mai fi, nu știu
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Liviu M

Am inteles deja, multumesc. Am scris mai sus c-am "extrapolat" de la nemti (am mai multi ani condusi in Germania decat in Romania).

kitsune

^ nu e cu intenție. Mai degrabă m-am bucurat că mi-am adus aminte ceva din vremea școlii de șoferi, că deh, neuronii...
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

subway


xab80

Am citit (aproape) tot ce s-a scris inainte si am urmatoarele observatii:
- depasirea prin dreapta (sau devansarea cum o numesc unii desi nu exista asa ceva definit in lege) este interzisa in cele mai multe tari din lume. Acum ca se actualizeaza legea circulatiei si la noi, s-ar putea sa nu mai fie permisa "devansarea" pe autostrada.
- Tot legat de actualizarea legistlatiei, in special privind conducerea agresiva, ar trebui sa mai asteptam pana se va vota forma finala. Am un feeling ca vor fi muuulte noutati mai ales pentru cei care nu conduc repede, dar zboara prea jos... :)