[B] Alegere locatie casa cu trafic decent pe termen lung

Started by laurashgeo, May 03, 2018, 11:22:09 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

laurashgeo

Cred ca aici ar fi locul cel mai potrivit sa pun o intrebare sensibila. Sunt sigur ca nu sunt singurul care are in cap aceasta intrebare si sper ca din dezbaterea cu voi sa ma luminez si eu  :D
Dupa 8 luni da cautari si negocieri am zis sa va intreb si pe voi, pentru ca sunteti foarte avizati in domeniul dezvoltarii infrastructurii.
Caut sa cumpar impreuna cu 2-3 prieteni un teren de ~3000m pentru casele noastre de vis. Toti suntem putin trecuti de 30 ani si avem minim 1 copil sub 2 ani.
Pana acum am negociat in zona Matei Millo(~100euro/mp), insa traficul la ora de varf de pe Popasului ne face sa cautam alte variante. Nu stim daca peste 5 ani, cand incep cei mici scoala, vor fi gata autostrada si largirea Fabricii de Glucoza si nici daca traficul pentru intrarea in Bucuresti va fi mai redus dupa finisarea acestor doua obiective.
De curand am inceput sa cautam si in Tunari(~75euro/mp), de unde se poate ajunge, momentan, mai repede in Bucuresti decat de pe Matei Millo. Insa am fost azi in zona si sunt f multi dezvoltatori care cumpara teren cu hectarul pentru dezvoltare imobiliara, ceea ce ma duce cu gandul ca in cativa ani traficul va fi infernal.
Ne mai gandisem la Snagov sau Mogosoaia, insa am considerat ca sunt cam indepartate de scoli si licee.

Stiu ca e un exercitiu de imaginatie, dat find ca nu exista un Master Plan pe termen lung, insa voi ce parere aveti, eventual daca aveti propuneri de orientare spre alte zone care nu vor fi sufocate de trafic peste 5-10-20 ani.

Ionut

Am avut si eu la un moment dat problema asta. Pana la urma am renuntat la idee. :) Nu am acum timp sa scriu, dar primul lucru care imi vine in minte este ca trebuie sa ceri si sa studiezi atent PUZ (chiar PUG, daca e cazul) si sa vezi ce proiecte de infrastructura sunt facute in zona in viitorul relativ apropiat.

alexbb

Quote from: laurashgeo on May 03, 2018, 11:22:09 PM
Dupa 8 luni da cautari si negocieri...

Cam 2 ani ne-a luat sa ne hotaram la o casa in afara Bucurestiului. Conteaza foarte mult zona in care lucrati (presupun ca in nord). Noi atunci incercam sa plecam la munca dimineata cu 1h mai devreme intr-una din localitatile din jurul Bucurestiului si sa vedem cat facem pana in zona Pipera si retur, la orele critice 8-9 si 18-19. Evitam perioade cu vacanta, zilele libere etc. Am verificat asa: zona Branesti-Pasarea, Voluntari/Tunari, Balotesti, Otopeni, Mogosoaia. Concluzia a fost ca din toate te lovesti de un zid cand te apropii de zona asta de nord Pipera, asa ca infrastructura, transportul in comun si timpul pana in oras au cazut mult ca si criterii. Ne-a placut Otopeni-Tunari pentru facilitati si optiunile de intrare in Bucuresti  (singurul lips major - un parc). Pe DN1, pe Pipera-Tunari sau prin Voluntari, dar toate dau in zone care cred ca nu se vor elibera prea curand de trafic infernal.
In cele din urma am ales padurea si linistea in Moara Vlasiei, cu speranta ca se va termina odata intrarea A3 in Buc. Acum pana la str. Matei Millo facem cam 20 de minute, iar de acolo pana in pipera inca 40 uneori, indiferent ca mergem pe Popasului, pe Pipera-Tunari sau pe Colentina. Cand ne-am mutat (2015), faceam cam 40-45 de minute pana pe FdG. De iesit seara din zona spre nord e putin mai ok, problema este cand se strica bariera la petricani :).

laurashgeo

Si noi am verificat traficul in diferite locatii, insa pe noi peste vreo 5 ani ne intereseaza, ca momentan grădinițe găsesti peste tot si eu imi pot face programul in functie de trafic.
Momentan din tunari ajungi repede in pipera, dar Amber mai construieste vreo cateva sute de casa anii viitor si mai sunt si alti dezvoltatori care construiesc zeci sau sute de case. Posibil sa devina un fel de Drumul Taberei peste 5 ani.
Oare popasului se va elibera in urmatorii 5-10 ani sau dimpotriva?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Goldmund

La intrarea in Stefanestii de Jos pe DJ 200, dupa ce am trecut de Padurea Stefanesti este un alt aer decat cel din Bucuresti, mult mai bun, iar noi ne-am gandit la o casa care sa nu fie departe de marele oras, si, sa fie aproape de o sosea importanta, directa spre oras(in cazul cazului, cum ajunge o "urgenta" din oras la noi) Cert este ca in zona au aparut case, dar din pacate si mari depozize industriale...

O alta alternativa ar fi Gheorghe Ionescu Sisesti, dar mi se pare absurd de scumpa, deocamdata.(300-400 Euro /mp)
Ne uitam mai mult timp la o locatie, mai avem ceva timp pana la pensie...Nu-mi plac cartierele cu blocuri, haosul unui oras mare, poluarea.
Daca cineva are si copii mici e important unde sunt scolile, gradinitele, etc., dar important este si aerul curat, fara stress.
:cheers:

laurashgeo

Prietenii cu care caut, stau momentan in apropiere de sisesti, dar la bloc, si au tot cautat teren in zona aia. Se gasesc si cu 85euro/m langa padure insa cica Jandarmeria a contestat PUZ-ul zonei si pana la solutionare primaria nu mai da nici o autorizatie de constructie si le poate anula si pe cele actuale. E f delicata situatia in zona.
Dar tu te intorci in tara la pensie, dupa atatia ani in strainatate?
Eu m-am intors dupa 7 ani in Belgia, dar singurul motiv a fost sa fim aproape de familie, sa profite nepotii de bunici si verisori si viceversa. Planul nostru initial, inainte sa avem copii, era sa ne retragem la pensie in Madeira, sa mai traim 100 de ani linistiti ;)

alexbb

Quote from: laurashgeo on May 04, 2018, 07:11:35 PM
Oare popasului se va elibera in urmatorii 5-10 ani sau dimpotriva?

Mai degraba dimpotriva. Zona Pipera se dezvolta haotic, multe cladiri de birouri, fara parcari suficiente sau transport in comun decent, si rezidential la fel de rau. Acum 4 ani pe Popasului se circula mult mai ok ca acum. Speranta pentru Popasului poate veni de la A3, dar cred ca si A3 se va bloca spre capata si atunci traficul va umple fiecare metru de asfalt disponibil prin zona...

TibiV

Quote from: alexbb on May 07, 2018, 04:10:33 PM
Speranta pentru Popasului poate veni de la A3
Cred ca ai tastat gresit...
Ai vrut sa scrii "cosmarul" si a iesit "speranta"...
Verifica-ti setarile... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alexbb

^
:lol: Nu ma refeream la traficul din zona in general, ci la discutia din topic. Daca te gandesti la o casa in zona Matei Millo, interesul este sa ai cat mai multe optiuni de acces. Cand se va da in folosinta A3 pana in Petricani, o parte din traficul de pe Popasului si Andronache o va lua pe A3. Din fericire, acelasi A3 va atrage in scurt timp mult mai mult trafic din zona, dinspre DN2, din Centura. Cand va refula A3, va refula (si) in Popasului. Probabil ne vom adapta si solutii se vor incropi incet incet la presiunea 'strazii'...

laurashgeo

Am zis ca macar pentru plecarea spre Ploiesti sa plec usor, daca A3 nu ma va ajuta la intrarea in Bucuresti.

alex8

Dacă nu aveți copii puteti sa stați oricât de departe de București doriți. Dar dacă aveți copii aceștia după vârsta de 6 ani trebuie să meargă la școală, iar dacă veți alege una din București atunci pe copil îl va obosi drumu. În loc să se bucure de 2 ore de joacă în plus va avea de stat în mașina părinților și să se uite pe geam plictisit de același peisaj sau cu telefonul mobil în brațe.
O școală trebui să fie la 10-30 de minute de casă maxim.

Goldmund

Quote from: laurashgeo on May 06, 2018, 10:17:47 PM
.............. Planul nostru initial, inainte sa avem copii, era sa ne retragem la pensie in Madeira, sa mai traim 100 de ani linistiti ;)

Va doresc implinirea visurilor voastre

Bruno

Salutari,

Avem jobul in apropierea Aeroportului Otopeni si copilul va merge la scoala pe  Str. Iancu Nicolae in Voluntari, la ora 08:00. Unde imi recomandati sa inchiriez locuinta din punct de vedere al traficului, astfel incat si eu si copilul sa ajungem relativ rapid la locatii? Si eventual, cunoasteti in ce locatii din zona este aerul mai curat, imi place mult sa alerg prin natura si ma gandesc si la cea mica...

Va multumesc anticipat.

alexbb

^

Daca vrei sa trimiti copilul singur, atunci trebuie sa gasesti ceva pe Iancu Nicolae. N-ar trebui sa fie greu, dar posibil sa fie scump. Daca il duci/aduci cu masina, Poti incerca Greenfield, zona strazii Jandarmeriei, sau chiar drumul dintre Tunari si Otopeni. Din toate aceste locuri ajungi repede in Pipera inainte de ora 8, iar drumul tau la aeroport va fi in general 'contra' aglomeratiei obisnuite (dimineata spre bucuresti, seara in sens opus). Cu alergat in natura mai greu prin padurea baneasa din ce stiu (dar posibil sa ma insel). Mai degraba te urci in masina si mergi pana la Balotesti - Snagov. Daca depinzi de transport in comun... e jale in zona, mai bine muti copilul la o scoala in Otopeni si cauti acolo, s-a dezvoltat foarte mult Otopeniul, am cunostinte care s-au mutat acolo si sunt multumiti de gradinita si scoala la care merg copiii.

panzer

Este subiect de roman acest subiect.

Eu as recomanda sa te uiti pe Bucurestii Noi, cu acces la noul M4. Prin spate ajungi in Pajura - Piata Presei. Cu bilca ajungi usor in Herastrau.
Are toate avantajele minus 2 esentiale: ca scoli zona e slaba, tb sa ajungi la cele din centru (Titulescu - 1 Mai). Acces greoi la M2 deocamdata.

O alta idee: acces la RATB. Adica tb sa fie Ilfov. RATBul nu prea trece de Ilfov. Nu te gandi ca vei folosi tu RATB-ul, dar altii care vin la tine il vor aprecia. Spun asta pt ca incercarea sa gasesti o bona literata in comunele din jurul Bucurestiului tinde spre zero.