News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Aeroportul International Brasov [GHV]

Started by radu24, July 27, 2012, 10:35:56 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

nitz

Pe wizzair.com au aparut 3 zboruri pe saptamana spre Londra Luton din august, si 2 zboruri pe saptamana spre Dortmund din septembrie.

Codul aeroportului e BRV.


go2mars

Câteva poze de la aeroport, făcute la sfârșitul lui martie.

























bruin

"Codul ICAO (n.r. – International Civil Aviation Organization – Organizația Internațională a Aviației Civile) al Aeroportului Brașov este LRBV, dar noutatea absolută de astăzi este că avem codul IATA. Fiind un aeroport nou, nu am avut multe opțiuni, din ceea ce ne-au trimis ei, am ales BSM, BS de la Brașov, iar M de la metropolitan, dacă vreți"."

https://mytex.ro/expres/aeroportul-brasov-se-deschide-pe-10-iunie/

dumbravaandrei

Si eu care credeam ca e de la Brasov-Moldova  :lol: :lol: :o

GIV


Metamorph

Eu am citit ca a primit codul IATA GHV de la Ghimbav.

pasadia

Cred că săptămâna viitoare urmează să schimbe locația turnului virtual.

QuoteIATA (Asociația Internațională a Transportatorilor Aerieni) a emis vineri, 12 mai, documentul oficial de alocare a codului de locație de aeroport pentru Aeroportul Internațional Brașov-Ghimbav‼️

Astfel, codul IATA al Aeroportului Brașov este GHV‼️

Codul IATA al aeroporturilor este folosit pentru introducerea destinației AIBG în sistemele de rezervare a zborurilor programate de către companiile aeriene, sisteme care facilitează vânzarea biletelor de avion prin platforme și agenții acreditate IATA. 

📌 ,,În solicitarea către IATA am menționat două coduri pentru a fi verificate și alocate în funcție de disponibilitate, prima opțiune fiind BSM. Potrivit răspunsului primit, Aeroportul Internațional Brașov a primit codul GHV. Este un moment istoric: am intrat în familia aeroporturilor cu cod IATA și avem identitate IATA prin alocarea codului unic GHV. După obținerea codului ICAO - LRBV, am obținut, iată, și codul IATA - GHV, documente care confirmă că îndeplinim standardele internaționale ale transportatorilor aerieni. Am finalizat un demers început cu câteva luni în urmă, o etapă importantă în parcursul pe care îl avem de îndeplinit până la operaționalizarea Aeroportului", a declarat Alexandru Anghel, directorul general al Regiei Autonome ,,Aeroportul Internațional Brașov-Ghimbav".

📌 ,,Mă bucur că am depășit încă o etapă foarte importantă în perspectiva deschiderii Aeroportului Internațional Brașov-Ghimbav, programată pe 15 iunie. Mi-aș fi dorit să avem și inițiala Brașovului alături de cea a Ghimbavului – care se regăsește în codul GHV, dar finalmente este important că avem alocat oficial acest cod care pune Aeroportul nostru pe harta aeroporturilor IATA din întreaga lume. Din acest moment, cursele aeriene de la Brașov vor fi publicate în sistemele de căutare și rezervări, cu posibilitatea achiziționării biletelor de avion prin intermediul agențiilor sau online", a menționat " cineva

dr4qul4

oficial este Aeroportul International Ghimbav . Brasovul tot nu are aeroport.  :lol:
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

TibiV

Nici Bucurestiul nu are, doar Baneasa si Otopeniul...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mirceaeliade

Nu mai inteleg.  S-au postat articole ca se da BRV, ca se da BSM, si acum e GHV?  "E raspuns final?" de data asta?

oc7avian

Din ce știu eu, da. La câte minciunele a dat Veștea mergea cel mai bine VȘT codul IATA.

Oricum, sincer, ultima dintre probleme. E cum am discuta la o restructurare Tarom despre culoarea/font-ul logoului.

GIV


dr4qul4

nu aveau multe alternative. Tot ce e cu B este deja luat.
Poate ar fi mers GVB.   GhimbaVBrasov  sau citit invers BrasoVGhimbav
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

frunzaverde

Gasiti aici suplimentul la AIP cu toate datele Romatsa pentru Brasov, valabil cu AIRAC 2306, 15 iunie:
https://www.aisro.ro/files/amdt/LR_Amdt_A_2023_06_en.pdf

Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!