[B] Pasajul Mihai Bravu-Splai-Vacaresti

Started by Ionut, September 14, 2011, 02:09:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

danutzu_1069

Ce sa mai monteze la liniile de tramvai? Alea sunt pe pozitie... Doar catenara trebuie montata.

dr4qul4

sina de tramvai a avut de suferit in zona santierului. oate nu va fi inlocuita, dar cu siguranta va trebui sa sufere reparatii capitale. pe langa sina de tramvai, dupa finalizarea pasajului, vor trebui reamenajate cele 2 intersectii. nu mai spun ca ar urma sa fie nivelate trotuarele si creata o a 3-a banda.

hai sa punem niste poze, facute pe seara, intre 2 sferturi de Cupa Mondiala  :D
am plecat de la metrou si am mers pana in fata la mercedes.











pila nordica e aproape gata!





au montat si schelele temporare pentru sustinerea podului in arc




Pila sudica dubla este insa departe. este singura pila care nu a prins contur inca:






Pe aici circula toate masinile care vin pe directia sud-nord (poza e facuta exact la semafor la mercedes)



la urmatoarele 2 pile s-a pus fierul beton, urmeaza sa toarne betonul.



cea de-a 3-a e aproape gata:


Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

danutzu_1069

Doar asfaltul  din zona liniilor mai trebuie aranjat, in rest linia este ok.
Intersectiile sunt in curs de amenajare, jumatate din giratoriul  de sub pasaj e aproape gata

adiarc

progresele sunt evidente , fata de pozele din data inaugurarii....bravo Astaldi
Multumim pt poze
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dr4qul4

Se anunta zile fara ploaie in bucuresti, asa ca in sfarsit vor putea lucra fara intrerupere.
Astaldi a lucrat exemplar pana acum.
Cineva zicea ca asfaltul este prost pe primul pasaj, dar nu este adevarat. Se aude un zumzait dar cred ca este din cauza parapetilor.

In ceea ce priveste cel de-al doilea pasaj, au foarte multe masini pe santier. Si se lucreaza in mai multe puncte in acelasi timp.
Au fost ceva probleme cu relocarea utilitatilor in fata lukoil (exact la pila sudica unde stau cel mai rau) dar chiar daca nu au putut lucra aici, nu au stat degeaba: au lucrat la alte pile, au pus grinzi si plqcile de beton acolo unde au putut.

Un singur lucru am sa le reprosez: nu au avut deloc mila de soferi. Benzile sunt foarte stramte, nu au cum sa intre 2 masini, iar asfaltul e jalnic.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

get

Quote from: dr4qul4 on July 06, 2014, 10:17:45 PM
Un singur lucru am sa le reprosez: nu au avut deloc mila de soferi. Benzile sunt foarte stramte, nu au cum sa intre 2 masini, iar asfaltul e jalnic.

This is Sparta !  :lol:

dr4qul4

 :lol: Sparta ca Sparta, dar cand faci o deviere, macar sa torni un strat de asfalt:

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

^ Asterni, nu torni, asfaltul se asterne. :)

In rest, acolo e Sparta de vreo 3 ani de zile....... nu doar legat de gropi, ci de faptul ca la orele de varf jumate din Berceni (ca jumatea aialalta este infipta in Eroii Revolutiei) se ingramadeste pe O BANDA (in loc de 3/sens cat este latimea normala a bulevardului).

dr4qul4

si aveau loc sa largeasca cu 0,5 metrii benzile pe directia Nord-SUD, astfel incat sa aiba loc 2 masini.
Bine ca a venit vara. Si vineri si ieri si azi am trecut (vitan-pta sudului) imediat (2 minute). bine la intoarcere am trecut in mai putin de 1 minut  :lol:.

Atentie mare ca radarul e la datorie: te asteapta pana in Calea Vitan. Au zilnic clienti care ii dau talpa pe pasaj.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alecu26

Quote from: Ionut on July 07, 2014, 10:18:55 AM
^ Asterni, nu torni, asfaltul se asterne. :)



doar pentru completare: exista mai ales in germania asa numitul Guss Asfalt (care inseamna exact asfalt turnat). E un asfalt special pentru poduri.
Drumurile noastre POATE;

dr4qul4

#325
"astern" si eu un update si pun niste poze, de data asta doar pana la pila nordica a podului in arc:
mentionez ca pozele sunt facute Vineri seara dupa ora 20:00 si SE LUCRA!!!! de fapt se lucreaza si noaptea la lumina reflectoarelor!











da, vedeti bine, au inceput sa monteze tablierul, desi Pila sudica nu este ridicata! In dreapta, sub prelata aceea, sudau tablierul!






Bonus. O poza din parcarea de la Lidl, care demonstreaza ca romanii au simtul umorului  :lol:  :lol:  :lol:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

iuli

Wow!!! Sunt impresionat!

Parca nu de mult s-au apucat si de sensul asta si deja au ajuns in stadiul asta? Astia sunt ca aia din povestile lui Ispirescu!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

dr4qul4

Lucreaza L-S 16 ore sau poate chiar mai mult. Daca nu erau ploile din ultimele 2 luni erau mult mai avansati.
Ritmul lucrarii este dat de numarul mare de utilaje de pe santier. Se lucreaza in 5-7 puncte in acelasi timp, nu s sta sa se astepte si vecinul.

Probabil conteaza si ca au primit si pasajul de la piata sudului. Mai au si o felie la metrou si Pecica-Nadlac. Peste tot lucreaza cu seriozitate.
Ma astept sa mai primeasca si alte lucrari. Nu m-ar mira ca acel criteriu pt care a fost descalificat imbecilio p turda sebes sa fie modificat prin adaugarea expresiei: finalizarea in termenul estimat initial.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

nenea_hartia


dr4qul4

Multumesc pt bere  :D. Adevarul este ca micul meu ocol de cateva sute de metrii nu se poate compara cu efortul altor colegi de forum care merg zeci de km si intra prin noroaie din pasiune si dorinta de a face ceva!

In alta ordine de idei, azi am trecut din nou pe acolo si surpriza: Pila sudica a podului in arc prinde contur. Au ridicat deja scheletul metalic pentru cei 2 stalpi.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024