News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] Pasajul Mihai Bravu-Splai-Vacaresti

Started by Ionut, September 14, 2011, 02:09:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tavi

Sa speram ca vor da drumul la pod cat mai curand (sfarsit de martie) ca mobilizare este.
Timpii tehnologici sa nu fie dati peste cap de vreme sau alte "intemperii".

dr4qul4

nu au cum sa dea drumul la pod in 3 saptamani. mai degraba jumatatea lui aprilie.
trebuie sa recunoastem ca nici vremea nu a tinut cu ei. desi nu prea afost zapada, a plouat si in octombrie si in ianuarie-martie mai tot timpul.

sper ca atunci cand dau drumul la pasaj sa amenajeze si cele 2 benzi dintre pasaj si mercedes.

momentan traficul este complet dat peste cap pe directia Piata Sudului-Dristor
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Tavi

#197
Ai dreptate .. predale, armare, suprabetonare, hidroizolare, asternere mixturi, montare parapete, rosturi dilatatie, probe cu furnicute, marcare, semnalizare ... cam mult pentru 20 de zile totusi si cred ca si jumatatea lui aprilie este optimist - adica totul sa mearga struna.

LE: si un fotoreportaj excelent de la user-ul Budy187 de pe metrouusor http://www.flickr.com/photos/117357669@N03/sets/72157642139255205/.

anacronox

In seara asta se lucra din greu la coloanele forate pt podul 2. Era un sir de betoniere dinspre mihai bravu

dr4qul4

Tot în seara asta nimic nou la primul pasaj! Nici măcar la benzile din dreapta pasajului.
Momentan pe direcția sud-nord avem o singura banda ceea ce blochează tot traficul.
Și asta doar pentru a face loc organizării de șantier și piloților pt podul 2, ceea ce nu e ok.
Terminați fraților pasajul 1. Suprabetonato odată podul în arc pt ca blocați tot traficul.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Tavi

De la tablier in sus nu mai sunt esafodaje  :)

Ionut

Inseamna ca urmeaza tensionarea podului in scurt timp, nu?

Tavi

Toti tirantii erau conectati aseara. Cred ca la ora asta ar trebui sa se termina tensionarea, probe nedistructive la "urechi" si sa dea drumul la predale.

dr4qul4

Au inceput sa puna placile de beton pe podul in arc. Din ambele capete.
Doar ca in weekend tot nu lucreaza.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

cezar-mario2012

Eu am trecut pe la 14 și lucrau în mai multe puncte,  se facea terasamenul pe rampe, se fora la al doilea pilon si se mai îngropa niște cabluri.

dr4qul4

deja au montat cam o treime din placile de beton de pe podul in arc.
Au modificat si circulatia in zona, pe directia Sud-Nord au mai inventat o bucla care te baga exact pe sub pod pt 30-40 metrii!

Aseara la 21 sudau ceva la una din grinzile sub forma de arc! sper ca face parte din plan.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

danutzu_1069

sau nu a iesit bine o sudura la testul nedistructiv

anacronox

In seara asta se fora la piloni in zona mihai bravu. Sunt destul de stramte devierile si unii merg chiar tare pe acolo

Tavi

@Danutzu_1069: daca s-au apucat de predale inseamna ca au iesit bine la testele nedistructive. Probabil erau ajustari, polizari .. sper :)

dr4qul4

au pus toate placile de beton (cred, asa parea din mers) pe podul in arc!  :cheers:
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist