[B] Pasajul Mihai Bravu-Splai-Vacaresti

Started by Ionut, September 14, 2011, 02:09:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Tavi

La Basarab FCC au lucrat si pe ninsoare. Bineinteles, unde s-a putut.

dr4qul4

S-a lucrat și sapt asta dar foarte puțin. Au pus prima secțiune de la podul în arc (cam 10-15%).
Așteptăm soarele ca sa aibă spor. E greu pe ploaie, vânt și frig
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

verdiuc


ciprebbe

Ms de filmare.
Se munceste si pe frigul asta, e de bine.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut


Ionut

Astazi in zori la 6:45 (la lumina reflectoarelor) baietii sudau un segment pus ieri/azi-noapte. Erau cam -2 grade, respect pentru muncitori!!! Astazi pe la pranz cand am trecut prin zona se muncea cu spor. Bravo lor, sper sa-i tina.

Ionut

Pe rampa dinspre Mihai Bravu au instalat mai multe structuri de fier care cred ca sunt pentru sustinerea acelor corturi de lucru pe timp de iarna. S-au folosit, cei mai vechi colegi stiu, pe A4 (Centura Constantei) acum mai multe ierni. Probabil vor incerca si aici sa faca la fel, din ce-mi dau seama. Asta le va permite sa lucreze la armaturi, turnat beton, hidroizolatie... tot tacamul, chiar daca afara e ger si/sau ninge. Acele corturi sunt incalzite.

Aceste structuri sunt puse pe toata LATIMEA viaductului/rampei, deci nu-mi dau seama la ce altceva folosesc. E clar ceva temporar. Daca stie cineva ce altceva ar putea sa fie... sa spuna. Daca am dreptate si vor sa instaleze acele corturi sa lucreze toata iarna... ne-am scos.

dr4qul4


Aia sunt parapeti? (poza e facuta de la semaforul de pe calea vacaresti)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

Wadan

Confirm, sunt parapete din beton armat.  :)

MRS

Salut, am ajuns azi prin zona... Sunt parapete din beton puse dinspre Piata Sudului si structuri metalice (cadre ptr corturi) la toate imbinarile
:cheers:


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Ionut

Lucreaza baietii, i-am vazut si azi ca erau destul de multi. Au mai avansat un pic cu podul in arc, au pus parapete din beton (turnat, nu tip jersey) pe marginile viaductului (interesant, n-am mai vazut pana acum asa). Nu au un spor teribil, dar na, e si frig...

MRS

Am trecut astazi pe Vacaresti; din pacate mi-am continuat drumul spre Tineretului a.i. am fotografiat doar 1/2 din lucrare :)
Se lucra sustinut cu zeci de muncitori:










:cheers:


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Tavi

Ce bine ca profita de zilele astea bune. Cat or mai tine. Din prognoze si saptamana viitoare vor fi 6 grade (http://vremea.ido.ro/Bucuresti.htm.

Ionut


dr4qul4

Am trecut și aseară și acum pe acolo și surpriza:
Au unit grinzile podului în arc. In noaptea asta au pus una din grinzile de pe secțiunea mediana și mai au încă una pentru a fi complet. Urmează cele 2 grinzi în arc, în acest sens, tot aseară au înălțat o parte din schelele (pilonii) temporari.
Felicitări constructorilor pt mobilizare (minim 30-40 pers zilnic pe santier). Au lucrat probabil toată noaptea în condițiile în care azi la 10:30 erau -4 grade!
În paralel se montează și parapeti pe restul pasajului!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,