[B] Pasajul Mihai Bravu-Splai-Vacaresti

Started by Ionut, September 14, 2011, 02:09:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

verdiuc

Quote from: Ionut on November 12, 2013, 12:38:34 PM
indiferent cum o dai, tot mai stam bara la bara in orele de varf un an de zile. Cel putin un an.

Nu, ca eu merg cu metroul.

bogdymol

^^ Metroul taie curbele sa ajunga mai repede in urmatoarea statie?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

verdiuc

Quote from: bogdymol on November 12, 2013, 11:44:38 PM
^^ Metroul taie curbele sa ajunga mai repede in urmatoarea statie?

Nu. El merge ca tine, in zig-zag. Dar asta ii e traseul, n-am ce-i face, ajung totusi mai repede asa decat cu masina.

dr4qul4

Din pacate eu trec pe acolo doar daca vreau  :lol: vin dinspre Prosper si fac dreapta pe Splai. rar prind 2 semafoare.

Totusi la intoarcere am alt traseu ca in ultimul timp semaforul ala e mai mult pe galben.

cu metroul e mai greu, desi stau la 2 pasi de linia de metrou, statia e pe la 800 m distanta si spre stanga si spre dreapta (dristor - m bravu) probabil e cea mai lunga statie. si cand ma gandesc ca la Paris vedeam urmatoarea statie prin tunel.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

au mai asezat grinzile pe inca 2 deschideri. Au mai ramas doar 2 deschideri de o parte si de alta a podului in arc.
poza e de ieri (era doar prima deschidere dinspre nord gata, acum e si a doua)



:banana:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4



doar vesti bune:

1. 4 trailere cu grinzi erau aliniate de la Vitan la Splai. Urmeaza cel putin inca o deschidere!!!
2. agitatie foarte multe pe santier - se lucreaza la lumina reflectoarelor montate in mai multe zone!!!
3. vestea cea mai mare: primele 2 deschideri (dinspre Pta Sudului) au fost cofrate si betonate

Daca se vrea, se poate si la noi - pe acest santier se lucreaza la cel putin 3 lucruri in acelasi timp: grinzi-pilele podului in arc- betonare.
Tot ce sper este sa tina vremea frumoasa inca 1 luna ca la primavara cine stie ce probleme mai intampina.

oricum, momentan nota 10 pt Astaldi!!!  :gj:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Tavi

Bravo! S-o tina tot asa! Imi aduc aminte ca si la Basarab si Pipera au existat mobilizari similare. Deci nu ar fi o surpriza ca se poate. Sa nu se innece la mal in vreo birocratie ... cum a fost cu exproprierea de la Pipera.

Bafta Astaldi!

Ionut

Stati ma ca nu au bani. :) Sa vedem cat ii tine ca lucreaza pe caiet.

doryan93


Ionut

Intr-adevar, daca mentin ritmul actual in primavara (mai curand aprilie daca avem iarna grea) poate fi dat in folosinta primul sens.

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

Gata și ultimele grinzi. Sper ca. Săptămână viitoare sa înceapă sa monteze podul în arc.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

#132
BREAKING. Moment istoric.
Azi la 6:45 in zori la lumina reflectoarelor baietii instalau prima bucata din podul in arc peste Dambovita. Scuzati calitatea (by phone).



Au pus, din ce-mi dau seama, toate reazemele temporare care vor sustine elementele podului in arc. Deci vad ca se misca.

dr4qul4

Si eu am trecut zilnic pe acolo si am observat ca se lucreaza cu spor. au ridicat deja 4 randuri (probabil toate)  a cate 2 pile metalice temporare pentru instalarea podului in arc.
au mai avansat si cu betonarea grinzilor.

insa maine este weekend si nu vor mai lucra, iar de luni incep ninsorile in bucuresti. inca 2 saptamani de vreme frumoasa si probabil era ridicat si podul.

Ghinion, pentru ca nu putem reprosa nimic celor de la Astaldi.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Sambata parca lucreaza. Sau am visat eu? Parca i-am vazut intr-o sambata la lucru. Duminica intr-adevar e pustiu.
Si cu ninsorile in Bucuresti... hm, stai sa vedem, mai curand pe miercuri. Si oricum se poate lucra la podul in arc si daca ninge (nu f tare).