[B] Pasajul Mihai Bravu-Splai-Vacaresti

Started by Ionut, September 14, 2011, 02:09:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ciprebbe

Adica postul 85 cu stirea asta  :D  (la 83 e postul meu cu harta zonei)

QuoteReprezentatul noului constructor a declarat că din august până în prezent au fost montaţi 20 de piloţi foraţi, la pilele care vor susţine podul, au fost montate şi eşafodajele de susţinere a grinzilor la primele patru deschideri ale podului din cele 11, iar din 5 noiembrie va urma montarea celorlalte, aflându-se în execuţie şi primul segment din cele cinci ale tablierului metalic al podului.

Merci de info.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Am tot zis ca va spun dar am uitat. De miercuri sunt gata cu pilele podului in arc - sunt turnate. In plus, restul pilelor sunt pregatite pentru a primi restul grinzilor. Se misca bine pentru moment. Au inceput in capatul de pe Vacaresti sa toarne beton pe marginea grinzilor, probabil fac acostamentul.

dr4qul4

s-au miscat destul de repede cu pilele podului, mai ales cu cele din partea de sud unde mai au sa puna grinda care le uneste. cele dinpre dristor sunt deja unite, asadar in curand ar putea sa inceapa sa se contureze si podul.

sper totusi ca segmentele podului sunt gata ca altfel asteptam mult si bine.

Nici eu nu am mai facut poze, asteptam sa apara celelalte grinzi (auzisem ceva de 5.11, dar a trecut si nimic)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

Wadan

S-a inceput montarea de grinzi in partea dinspre Vitan, daca cineva are drum pe acolo poate ne arata si cateva poze :)

Ionut

Am eu drum in fiecare zi. Poate maine fac chiar o filmare cu telefonul daca e ceva de aratat.

Wadan

Este, s-au montat grinzile pe o deschidere, s-au montat armaturi pe reazeme, au avansat de mult cu lucrarile.

dr4qul4

s-au mai pus si pe 2 deschideri dintre Piata Sudului. mai au putin la pila dinspre Sudului si incep sa puna si podul in arc.
Am trecut azi-noapte pe la 3 pe acolo asa ca poze nu avem :)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

Ionut

Calitatea lasa de dorit pentru ca ramaneam fara baterie la telefon... dar na, este cat de cat OK pentru a va face o idee.

http://www.youtube.com/v/ZZeWHhPb5_M

ciprebbe

Quote from: ciprebbe on October 11, 2013, 04:08:27 PM
Pe portiunea asta se monteaza acuma? Au avansat pana pe aici?

Deci au ajuns ^^^ aici :D  cu montatul grinzilor.
Merci boss de filmare.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dr4qul4

#114




ce este imbucurator este ca se lucreaza pe tot santierul.
aveau 2 macarale galbene (ca in poza)  de o parte si de alta a viitorului pod. Ambele Pile ale podului in arc sunt ridicate. toate deschiderile sunt pregatite pentru pozitionarea grinzilor.

Erau cel putin 30-40 de muncitori pe santier.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

Wadan

Multumim pentru poze si filmare!

Este o bucurie sa vezi ca se lucreaza asa cum ar trebui sa se lucreze pe orice santier :)

dr4qul4

http://www.b365.ro/lucrarile-la-pasajul-mihai-bravu-evolueaza-cu-repeziciune-cum-arata-primul-pod_197331.html

aseara au montat grinzile pe inca o deschidere. mai au 1 singura deschidere spre sud si cele 3 spre nord + podul in arc.

termenul de Martie 2014 nu mi se mai pare atat de optimist dar trebuie ca si vremea sa tina cu ei. Oricum, cred ca in maxim 1 luna va fi montat si podul in arc, urmand ca la anul sa se treaca la asfaltare.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

Tavi

^
Stai un pic, podul in arc ca podul in arc dar dupa asezatul grinzilor lucrarea mai necesita apoi (cel putin) urmatoarele:
- predale
- supraarmare
- suprabetonare
- hidroizolare
(asta daca imi mai amintesc corect de la pasajul Basarab, sper sa nu fi scapat ceva)
si abea apoi asfalt (x straturi), apoi parapete, rost de dilatatie, incercari, marcaje rutiere ... martie 2014 mi se pare un termen foarte optimist.

Daca sunt alte solutii tehnice si care dau mai multa rapiditate lucrarii please share :)
Sper sa nu fie si aici evenimente ca la Pipera unde am avut de asteptat desi pasajul era gata de mult timp.

Ionut

Bineinteles ca acele lucruri urmeaza. Ce, credeati ca peste o luna e gata? Stati asa linistiti, abia la primavara mai vedem. Si apoi se apuca pe partea cealalta. Si-au asumat decembrie 2014 pentru 100%. Acum na, eu nu as paria pe asta pentru ca pana atunci se pot intampla atat de multe... indiferent cum o dai, tot mai stam bara la bara in orele de varf un an de zile. Cel putin un an.

Tavi

Decembrie 2014 este un termen mai aproape de realitate dar realizabil doar cu o mobilizare exemplara.