News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx16 Oradea-Arad

Started by Ionut, March 19, 2018, 08:19:30 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marinul

#795
O sa fie doar filmare de jos  :lol: , batea prea tare vântul. Pare ca am fost primul care am intrat de la Biharia. Nodul de la km 11 e închis, probabil pana termina reabilitarea dc71


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

marinul

Cateva indicatoare noi aparute peste noapte, in rest nimic nou  :)

Poze pe sensul A3 (Biharia)- centura































































Powered by API/PUM imgur uploader


FlorinR

Interesant indicatorul albastru din a doua poza. DEx16 merge la Oradea, dar pe indicator apare Deva, Cluj, Arad, iar Oradea lipseste.

voicul

Tot cu deschidere sa o tinem anul asta!

Multumim de filmari si update-uri @marinul

Fulgerica

Multumim lui @marinul pt efortul depus.

Nu vreau sa va stric bucuria, dar vazand puhoiul de camioane de azi de pe dx16 estimez ca fff curand acest drum va deveni impracticabil. De ce? din cauza vamii si a Schenghenului care va forma o coloana imensa (cum de altfel a mai vazut de multe ori)... pe iesirea dx16 catre A3-Bors2 pt ca avem doar O BANDA.

Poate vom devenii prima tara europeana cu semafoare pe autostrazi si drumuri express  :lol:  :lol:  :lol:

ciulpanescu

Quote from: marinul on March 28, 2024, 12:26:58 PMsa nu stai blocat sa iti para rau ca n-ai luat-o prin Biharia
Felicitari pentru implicare si pentru timpul dedicat acestui proiect; pe viitor, pentru bihoreni, ai material la greu la centuri; din toamna urmeaza Dx Oradea-Arad; cu sustinerea cum stai?

Configuratia actuala a nodului A3-DN19 nu permite o intoarcere pe A3 in directia Bors II; va trebui sa mergi mult spre Biharia sau Satu Nou, si sa intorci unde poti.

GIV

o filmare gasita...
Drumul Expres de legătură A3 Vama Bors 2 catre Centura Oradea 28.mar.2024 DEx16

rezin

#802
Am putea denumi mai degragă acest drum, centura de vest a Oradei, atât ca fucționaliate cât și ca rang de drum.

GIV, prea puțin intră în țară pe la Satu Nou și o ia pe acestă centură ca să iasă din nou pe la Borș, cum era editată indicația pe video, la ieșirea în zona industrială a orașului!

mirceaeliade

Nu e foarte clar din filmari, dar in afara de poduri, are loc o masina mica sa traga pe dreapta in caz de urgenta?  Sau isi pierde oglinda daca incearca?

handrei

#804
Ai cam 2 - 2.2 metri acolo (banda incadrare + acostament).

Nu e banda de urgenta insa, fiind drum expres nu are asa ceva.
A, si cativa km, unde e DN, e si mai ingust.

dr4qul4

B2pare foarte lata datorita parapetului New Jersey. Sau doar mi se pare mie?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

aby28




Cluj? Deva? Ce indicatoare proaste smr... In special partea cu Cluj... Cum sa pui un indicator cu "Cluj" pe A3 in sensul DE LA Cluj.
Apoi Deva? Pot sa zic cu certitudine ca aproape nimeni nu va folosii DX16 sa se duca la Deva (sau la Cluj)

Pe indicatorul asta trebuia sa scrie:

  Arad
  Salonta (pentru ca e vama)
  Oradea
  (si eventual Bors 1)

Powered by API/PUM imgur uploader

reed

"nu se uita nimeni la indicatoare ,toți la GPS"

stent76

Sunt probleme la intersectia cu A3? Coada de tiruri?

voicul

Teoretic coada o sa se mai rezolve si prin mers in Bors1.
Da mai faci 10 km, dar e posibil sa castigi vreo 2h asa ...

Sa vedem coada acum, de Vineri, cand eu stiu ca nu se intra in Ungaria.

Era si chiar este si o treaba sa mareasca parcarea pe sensul spre Ungaria ... si sa traga sirul de camioane pe acolo, dar ai cu cine?