News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx11 Arad-Oradea

Started by Ionut, March 19, 2018, 08:19:30 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vasile.silion

Pentru Oradea - Satu Mare, o variată nouă  de viitor ar putea fi mai degrabă o legătură între A3 în zona Chiribiș/Suplacu - Tășnad - Carei - Satu Mare, mai degrabă în est de Satu Mare, ca să se lege mai ușor de Halmeu sau de DX Satu Mare - Baia Mare.
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

mirceaeliade

>Consilierii judeţeni din Bihor au aprobat joi un proiect de hotărâre care va face posibilă realizarea drumului expres Arad-Oradea. Proiectul drumului, în valoare de 1 miliard de euro, va fi finanţat prin **Programul Operaţional de Transport 2021-2027**.

>Proiectul aprobat joi prevede încheierea unui parteneriat între Consiliul Județean Bihor, Primăria Oradea, Primăria Arad, Consiliul Județean Arad și Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), precum şi încheierea unui acord de asociere între Consiliul Județean Bihor, Primăria Oradea, Primăria Arad și Consiliul Județean Arad, potrivit Mediafax.

Deci vor fi bani EU

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/parteneriat-de-1-miliard-de-euro-pentru-drumul-expres-arad-oradea-1393416

Skynick

In cazul asta sper sa nu faca reducerea aceea pe mijloc de la autostrada la DX pe 70 de km.

ddfab

^^ vor fi bani europeni pentru proiect. mai departe, cu constructia, vom vedea...

luc

Se mișcă bine Bolojan:

"Am semnat azi, alături de preşedintele CJ Arad Iustin Cionca şi de primarii Oradiei şi Aradului, Florin Birta, respectiv Călin Bibarţ, acordul de asociere între cele patru instituţii, în vederea actualizării studiului de fezabilitate a drumului expres Oradea-Arad."

https://www.facebook.com/257989000971097/posts/2896863763750261/?sfnsn=mo


horatiu.cosma

Bai dacă nu am văzut știrea asta aici pe thread de 20 de ori în ultimele zile... Deja devine enervanta. Ok, Bolojan e mare și tare și face și drege, dar totuși, mâine se taie panglica la autostradă pe 5 benzi Arad-Oradea și nu am aflat și eu?

dorum


luc

^ Horațiu, azi au semnat cele 4 părți înțelegerea, asta era știrea. Era încă un pas  pe calea lungă a birocrație din RO...
Dar, ai dreptatare, nu trebuia să încep cu Bolojan...

horatiu.cosma

Așa e, azi au semnat înțelegerea, ieri au anunțat programarea semnării înțelegerii, alaltăieri au notificat intenția semnării, răsalaltăieri a fost "scurgerea" în presă a potențialei înțelegeri  :lol:.

luc

#234
Când chiar se mișcă un proiect ironia nu cred că își are rostul. Eu mă opresc aici, oricum suntem offtopic... Seară făină!

dr4qul4

ne asteapta o luna intreaga de realizari marete  8)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Geri

Quote from: horatiu.cosma on October 31, 2020, 03:54:06 PM
Oradea-Satu Mare are un trafic de 4-5 mii MZA zilnic. Cu centuri la Carei, Săcuieni și Valea lui Mihai e suficient mulți ani de acum înainte.

Faceti referire la MZA; am cautat si nu am gasit, presupun ca nu am cautat eu unde trebuie. Aceste informatii referitoare la MZA pe drumurile din Romania sunt informatii publice ? Puteti posta un link unde se afla sau puteti face share ?

Informatiile pt a se calcula MZA se aduna cu acesti senzori?

https://www.google.com/maps/place/DN1/@45.7463906,25.2699429,13z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x40b2031925e87587:0xe8b2e00a6333ebc!8m2!3d45.7463959!4d25.3049622

https://www.google.com/maps/@45.7463912,25.3050214,3a,75y,11.09h,69.98t/data=!3m6!1e1!3m4!1s_G-oLbctJT2eBxbmAWSkUA!2e0!7i13312!8i6656





horatiu.cosma

Din păcate nu sunt publice cifrele de trafic de pe rețeaua de drumuri. S-a mai discutat despre asta. Dacă vă interesează ceva anume, puteți întreba, frânturi cu cifre din ultimul recensământ de trafic s-au mai postat pe ici pe colo.

elphax

am auzit ceva la DIgi, estimare de cca 1 miliard de euro pentru acest drum. mi se pare cam mult