Drumul Expres DEx16 Oradea-Arad

Started by Ionut, March 19, 2018, 08:19:30 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

EugenRo

^^ DEx11 se termina la intersectia cu DN1Y. Peste 6km de DN, incepe DEx16, e limpede.
CNAIR nu suprapune DEx-urile si nici A-urile (deocamdata) si nici nu le intrerupe pt ca apoi sa le reia.

Cam acelasi lucru s-a intamplat si la centura Satu Mare; DEX Hu-Oar se va varsa in centura DN19H, si tot in DN se va varsa si viitorul DEx de la Baia-Mare.
Nu e o drama aceasta incoerenta de succesiune a drumurilor (poate din motive financiare); problema pentru mine este ca n-au prevazut spatiu pentru o extindere viitoare, in acest caz.

In cazul DEx11, eu vad o problema pentru camioanele care vor sa intre pe DEx dinspre centura Oradea catre Arad si invers; in forma actuala, ele vor avea de strabatut 2 giratorii; pentru rezolvarea acestei probleme, propusesem anterior o iesire rapida din giratoriul de sub podul nou, unde incepe DN1Y.

Apropo, oare toata Centura Oradea in forma noua, nu merita sa se numeasca DN1Y ?

shift2rail

Conectia DX11-DN1Y, departe de a fi cel mai intuitiv nod posibil:





Powered by API/PUM imgur uploader

handrei

Quote from: EugenRo on March 18, 2024, 03:02:27 PMIn cazul DEx11, eu vad o problema pentru camioanele care vor sa intre pe DEx dinspre centura Oradea catre Arad si invers; in forma actuala, ele vor avea de strabatut 2 giratorii; pentru rezolvarea acestei probleme, propusesem anterior o iesire rapida din giratoriul de sub podul nou, unde incepe DN1Y.

Cred ca mai degraba cei care se afla pe centura Oradea (mai ales partea de sud) vor prefera iesire pe Calea Aradului (4 benzi) si apoi nodul de la Livada.


voicul

#738
Probabil nimic nou fata de filmarea lui @marinul

https://www.facebook.com/CristianOvCPistol/videos/941438991320943

Circulația pe #DEx16 (#Oradea-#A3) se deschide luna aceasta (martie #2024)!
Pe cei 18,96 de km lucrările au ajuns la 96%.
Proiectul cu o valoare de 545,9 milioane de lei (fără TVA), finanțat prin #FonduriEuropeneNerambursabile, a fost construit în termenul contractual.

Oricum interesant cum din m in m se schimba numele drumului. Ca la strazi: frica mare sa treci de numarul 100.
Dar cand te joci prea mult cu cariocile iti vin idei: cum ar fi A11 sa fie si pe 3 benzi da si pe 2, darsi A dar de fapt e DX ...  :o (doar "for fun")

reed

#739
O sa fie prapad cu nodul A11/A3. Multi o sa intoarca pe bucla inapoi.Desi nu se vede pe harta proiectelor de infrastructura sau pe Gmaps,decat in Streetview, este un pasaj inainte de vama.S-ar putea face usor un seminod   ca alternativa de intoarcere.









handrei

^^ Nu inteleg, cum crezi ca "se vor intoarce pe bucla inapoi"?
Acolo ai doar o banda pe sens, una cu iesire spre granita (pentru cei de pe DeX11), cealalta banda din bucla e pe sens opus de mers, deci vii dinspre Cluj si te baga spre DeX11.

reed

#741
Vor da cu spatele multi probabil.Si dupa cum pe plaiurile mioritice se conduce cum se vrea,unii chiar o sa intoarca pe contrasens.La asta ma refeream

marinul

Am auzit ca săptămâna asta iar a fost/este coadă de tiruri in Bors 2, chiar pana in DN19. Deci drumul ăsta expres in multe zile din săptămână o sa fie o imensă parcare de tiruri, chiar daca o bandă extra spre Borș

ciulpanescu

#743
Odata intrat in nodul centura oradea-A3, din directia Oradea, nu mai ai nicio iesire de intoarcere spre Romania; va trebui sa treci vama in Ungaria si sa intorci unde poti.
Identic, daca incerci sa eviti coada tirurilor, care vor bloca iesirea de pe centura Oradea in directia Ungaria si vrei sa folosesti nodul A3-DN19, va trebui sa mergi spre Biharia si sa intorci unde poti.

Vizionati filmuletul de la marin

reed

De asta am făcut schița,că se poate face după nod un seminod folosind pasajul agricol existent .

Nove

#745
Nu trebuie sa stationeze camioanele fix în acea zona. Camioanele ucrainene spre Halmeu, de pe DN 1C, sunt oprite pana la giratoriul de la Ciuperceni, de acolo pana după Livada liber, și apoi sunt în coloana de la Livada spre Seini, cu echipaje de politie, de ajunge coloana pana la Iojib. Și e vorba de un drum cu 2 benzi. Și aici se poate restricționa staționarea lor pe anumite porțiuni.

marinul

Probabil va vor fi oprite inainte de nodul cu A3. dar care vin pe A3 dinspre Biharia?

rezin

Nu era înțelegerea că la Nădalc,pe A1, se face parcarea în România și și pe A3 la trecerea de la Biharia , parcarea va fi în Ungaria?

Vlad94

Pe A3 există parcare și pe teritoriul României.

bogdymol

#749
Era vorba de vama propriu-zisa. La Nadlac au facut-o romanii, la Bors ungurii. Parcare inainte de vama isi face fiecare cum vrea (la Nadlac este de ambele parti a frontierei una).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele