Drumul Expres DEx16 Oradea-Arad

Started by Ionut, March 19, 2018, 08:19:30 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

ovicor

@ Iuli, s-a spus: va fi A cu trei benzi, A cu doua benzi, DX. In Oradea si Arad va fi A, restul DX.

iuli

Am citit si eu asta. Intrebarea ramane, e autostrada sau drum expres? Ca Bolojan doar cuvinte. Poate corect era ca va fi autostrada cu profil de autostrada cu 3 benzi, cu 2 benzi si profil de drum expres. Si intrebarea esentiala, cum va fi trecut in nomenclator sau in alte acte oficiale? E ca si cum DN 59 va fi la mijloc profil de DC. Schimbam indicatoarele la mijloc? De fapt ce ma mir cand avem inca drumuri nationale de pamant incat nici macar masina de la Google nu s-a bagat.

@Skynick facem cote de pariuri care autostrada se termina prima sau care nu se face niciodata?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog


florin74

133 de km... la un cost mediu de 6 mil euro.... 800 mil euro... Sunt tare curios de unde o sa obtina finantare.... PNRR in nici un caz... Ca resursele sunt limitate... POIM la fel...

hefaistos

Haideti sa nu sarim etape. Deocamdata e in stadiul de licitatie pentru proiectare. Sa vedem cum deruleraza aceasta etapa si apoi sa intrebam de unde face rost de bani. Eu personal cred ca vor fi bani garla, CNAIR, CFR si cine or mai fi autoritati indreptatite sa gestioneze proiecte vor fi ingropate in ele, mai ales ca pentru a fi terminate pana in 2026 trebuie sa fie contractate la nivel executie in 2022. Se vedem noi ce proiecte da gata CNAIR pana atunci.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

GAC

Imi aduc aminte de cand faceam lucrarea de licenta si am gasit accidental un articol despre Slovacia, care epuizase bugetul alocat pentru infrastructura intr-un anumit an, dar a fost suplimentat ca aveau proiecte.
Proiect bun sa fie, ca se va gasi finantare. Temerea mea este ca nici in acest ciclu electoral nu vom avea absorptie 100% pe fonduri europene... si la cate zeci de miliarde nu am fost in stare sa absorbim, cred ca se va indura Comisia de noi sa ne mareasca ratia pentru 2023-2024, daca tot ne-a venit mintea la cap in ceasul al 12-lea.
Cu cateva vizite pe la Bruxelles si cu temele bine facute nu vad obstacole. De asemenea, este foarte posibil ca planul de relansare economica post-pandemie sa fie suplimentat. Nu m-ar mira sa apara si o versiune 2.

florin74

#321
Optimismul nu strica... Dar daca ne bazam numai pe el nu ajungem departe.
Realist, situatia este mult mai proasta:
- alocarea pe POIM 2021-2027 scade semnificativ fata de 2014-2020, (vorbesc de banii de la UE), in conditiile in care contributia de la bugetul de stat va creste de la 15% la 40%.....
Pe tot POIM avem 4.9 mld euro de la Comisie si 3.4 contributia Romaniei (total 8.3 mld). Pentru autostrazi nu cred ca alocarea este mai mare de 40%.... Care va fi acoperita de A1 loturile 2,3, partial de A3 si gata cu banii.. De exemplu, in 2014-2020 POIM-ul a fost la 10.8 mld euro, cu aproape 85% contributie UE.
- pe PNRR, numai A7 si capetele de la A8 si s-a dus bugetul pt autostrazi. Metropolitana Cluj si 2-3 ocolitoare mai mici si s-a terminat povestea si cu alocarea pentru zona de centuri.

Cel mai probabil dupa 2027 se va putea gasi finantare europenea. Daca intre timp guvernul Romaniei descopera comoara lui Ali Baba, se va putea finanta din bugetul de stat... Dar nu prea vad sa se intample minunea asta in prezent :)))) :lol: :lol:

hvm

^
Pai au promis ultimii doi ministrii ca se vor oferi 2% PIB pentru transporturi si va creste suma disponibila pentru infrastructura la cateva MLD pe ani. Cel putin asta e inclus in programul de guvernare. Sper ca nu ne intoarcem la practicile din trecut unde programul de guvarnare e doar maculatura.

Sau poate or fi fost RON, nu mai tin minte, exact. Si doar eu tin minte gresit?

Pasaj din
QuoteAstfel, se va acționa pe 3 direcții pentru a obține un mix care să asigure necesarul de finanțare:

- alocarea, în medie, a 2% din PIB pentru infrastructura de transport pentru următorii 4 ani;
- utilizarea fondurilor externe nerambursabile (P.O.I.M., C.E.F., P.O.T., P.N.R.R.);
- antrenarea de fonduri rambursabile, fonduri de tip P.P.P. sau împrumuturi I.F.I.

de aici: https://monitorizari.hotnews.ro/stiri-infrastructura_articole-24501780-program-guvernare-transporturi-rutier-autostrazi-drum-expres-companie-investitii.htm

Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

cris_ct

^ Lei, asa cum sunt si sumele aferente proiectelor descrise in acelasi articol mentionat.

EugenRo

Invit pe toti cei care opineaza ca un DX11 / A11 nu ar fi prioritate, sa il parcurga (in timpul saptamanii).
Azi am avut un soc :o:
- trafic infernal de camioane, pe ambele sensuri
- pentru ca drumul e cvasi-drept, exista tentatia depasirilor, majoritatea facandu-se la limita, pe ambele sensuri
- trafic greu fix prin inima oraselor (Salonta, Chisineu-Cris)
- desi se circula constant si relativ rapid, 90% din timp am mers in coloana, mai ceva ca intre Campulung si Pitesti.

O legatra rapida Arad-Oradea este obligatorie!

Cetatean

Subscriu! Atât pe rutier cât și pe feroviar!

NGC

Niste huhurezi transmit ca azi s-a incheiat oficial etapa de evaluare tehnica (plus DUAE) si ca in cursa sunt ramase (deocamdata) doar CONSITRANS si asocierea condusa de SEARCH CORPORATION.

NGC

#327
^

"Actualizare/Completare/Revizuire studiu de fezabilitate, elaborare proiect pentru autorizarea executării lucrărilor, proiect tehnic de execuție și asistență tehnică din partea proiectantului (S.F.+P.A.C.+P.O.E.+P.T.E.) ,,Drum expres Oradea - Arad""

Dupa cum transmit huhurezii, castigatorul initial este CONSITRANS iar asocierea condusa de SEARCH CORPORATION a fost descalificata la faza de evaluare financiara.

Inca se pot depune contestatii pentru faza de evaluare tehnica (plus DUAE) si mai dureaza putin pana cand se va anunta oficial castigatorul initial si vom intra in faza de asteptare a contestatiilor pentru faza de evaluare financiara.

lighthotspot

Zburatoarele stiu ceva de legatura Oradea Biharia?