[CT] Transportul public in Constanta

Started by Harry, January 09, 2018, 07:39:42 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Harry


Harry

^^
Din data de 15 februarie vor deveni functionale primele 3 linii de transport scolar din oras.



Acestea vor fi deservite de autobuze ISUZU si vor circula in prima parte a zilei (in prima faza se pare ca vor fi doar pt dusul copiilor dimineata si in functie de succes e va trece la un sistem normal de dus/adus sau se va renunta). Aceste trasee vor fi destinate exclusiv transportului scolar, autobuzele urmand a avea atat supraveghere fizica cat si video.



Cele trei noi trasee vor avea indicativele:



E1 - 2 autobuze
E2 - 2 autobuze
E3 - 1 autobuz

Traseul E1: Gara - Tomis Nord via Ferdinand, Alexandru Lapusneanu, Soveja, Adamclisi, Cismelei.



Traseul E2: KM5 - Tomis Nord, via Varful cu Dor, Pelicanului, Spiru Haret, Cumpenei, dezrobirii, Soveja, Tomis, Suceava, Cismelei.



Traseul E3: Palazu Mare - Tomis Nord.



Pe liniile E1 si E2 va pleca cate un autobuz din fiecare cap de linie.

kitsune

#77
E1 Gară - Tomis Nord pe traseul lui 100 până la Dacia și apoi dreapta la Poșta 7 și stânga pe Adamclisi ???? Cu autobuz mare ??? Pleacă de la gară și ajunge in Tomis Nord, W(hy)TF avem 43? În fine, 2-43.
E2 KM5 - Tomis Nord, adică traseul lui 4 sau ce era ăla pe lângă cimitir și pe Vârful cu Dor, apoi linia lui 101 și la Poșta 7 linia lui 43 ???
E3 Palazu Mare da, acolo nu e transport

Dar primele 2? Ce elevi vin din KM5 și merg la Cireșica și nu pot merge cu 5-40 sau 2-43 (cu eventuale schimburi între)?
De ce KM5 și nu Poarta 6 - Poarta 2?
Ce școli sunt în Tomis Nord de se înghesuie copiii din KM 5 să meargă la ele? Of, ce ciudă îmi e că nu pot pune un desen cu o hartă a RATC (CT Bus) să se vadă cum liniile astea de fapt dublează linii existente cu mici schimbări.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry

Momentan nu sunt mai multe detalii, pe 30 cred ca o sa aflam. Da dubleaza unele linii insa chestia e ca in ele se vor urca doar elevi. Oricum mi se pare cam pe genunchi facuta treaba. Eu as fi facut trasee circulare pe cartiere care sa deserveasca areale mai restranse . As fi facut licitatie pt autobuze scolare de dimensiuni medii, galbene ca in USA care sa intre in curtile scolilor si daca nu au cum faceam in fata scolilor zona speciala pt bus scolar.

kitsune

#79
"Se urcă doar elevi..." cu asta ai spus tot.

1. Școlile cu clasele I-VIII deservesc zone limitrofe (cu excepția câtorva, 30, 43, etc. unde se adună "premianții" din tot orașul), deci două autobuze care să plece din capetele orașului sunt zero barat.
2. Nimeni, dar NIMENI, nu își va lăsa copilul de clasa 0, 1, 2 până la 6 uneori să meargă singur cu autobuzul. Câteva excepții, dar în rest copilul e dus de mână până la poartă, sau la clasele mici până în clasă (aveam o mămică ce până prin clasa a 3-a ducea copilul în clasă, scotea cărțile, caietele, ustensilele, le aranja pe bancă...)
3. La ce îmi ajută să plec din Km 5 și să fac o oră și ceva până la Cireșica? Cu cât timp înainte trebuie să plec de acasă să fiu la școală la 7:50. De fapt la ce oră va pleca autobuzul din cap de linie?
4. Dacă e pentru elevii de liceu, păi pe traseele astea nu prea e nici un liceu.

De acord cu tine, liniile astea trebuie gândite cu totul altfel. Aia cu school bus galben nu prea merge (nu avem școală să poți intra cu așa ceva în curte, se chinuiau ăia cu dubele de corn și lapte d'apăi autobuze de dimensiuni medii.
Vrea onor primăria să descongestioneze orașul în orele de school-run? Schimbate orele de începere (nu toate școlile din un areal în același timp), respectate criteriile de admitere în școală (proximitatea), transport gratuit pentru elevi pe baza carnetului de elev (nu cârca de acte în original și copie cerute la începutul anului școlar pentru un abonament cu 50% redus) când 99% din conaționalii din cartierul aviatorului merg fără bilet (și nu își plătesc amenzile neam), linii de mini/microbuze care să acopere într-adevăr orașul cum trebuie nu liniile astea din 1965 (pe linia lui 43 circulau Ikarus, le-am prins când eram copil, aceeași linie, Gară - Brotăcei - Cireșica).
Putem da o căruță de bani pe rechizite cu "autograf" la începutul școlii, dar pentru lucruri folositoare nu avem bani.

E drept că totuși copilul are mai multă prestanță la școală când e adus cu "camionul" V6 înmatriculat pe numele lui paplu
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry

Cica pleaca la 7:15 din capete de linie. Sunt scoli precum 7 sau 6 unde pot intra lejer. Acum multi ani am fost trimis sa ma asigur ca totul e ok  la Scoala 6 cand se aduceau noile calculatoare din partea CJC. Am ramas fara cuvinte cand soferul a reusit sa bage un camion cu dublu trailer (trailere din alea de 20' GN) tocmai in curtea din spate si sa mai si faca o manevra de intoarcere cu fata catre iesire.

Dar revenind la autobuzele scolare sunt si din astea medii:



dar si mici


kitsune

Probabil, nu știu toate școlile constănțene, doar câteva pe la care am ajuns cu juniorii pe la diverse concursuri plus cele din zonă.
Să vedem câtă treabă o să facă introducerea asta de 3 linii E (elevi ?). Eu miros ceva electoral, pe banii noștri, "am făcut, am dres"... la fel ca și rechizitele (din banii noștri, dar cu "autograful" cui trebuie), la fel ca și pe vremurile leguminoase când totul era dat de primar.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry

Au fost montate statii pt autobuzele scolare.

kitsune

#83
Zeci de copii au mers în această dimineață cu autobuzele școlare la unitățile de învățământ. Conduși de părinți în stație, cu zâmbetul pe buze, aceștia au fost întâmpinați de reprezentanții CT BUS și ai Poliției Locale cu baloane, stegulețe, pixuri și insigne cu însemnele orașului Constanța.
Încântați peste măsură, piticii au călătorit în siguranță până la școală, acolo unde au fost așteptați de reprezentanții unității de învățământ și conduși în sălile de clasă.


Sursa

Nu pun mai mult din articol pentru că aș face publicitate electorală. Și e deja destulă prin multele "autografe" prezente pe "baloane, stegulețe, pixuri și insigne". Obicei rămas din vremurile "leguminoase" când numele binefăcătorului era pe toate "cadourile".
Oricum, mic copil pe lângă publicitatea obsedantă la TV pentru alte "cadouri" oferite de o duamnă mai spre vest. Oare are cineva idee cât costă publicitatea aia, că pe mine m-a disperat, zi de zi, ceas de ceas, se duce o avere pe propagandă.
Cred că articolul de mai sus trebuia totuși să aibă un [P] în față.

LE: am recitit ce am postat și mi-am imaginat cum ar suna știrea asta la TV, cu o voce entuziasmată și un fundal sonor cu muzică patriotică. Brrr, chiar că m-a luat cu frig.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

TibiV

#84
Ar suna exact ca un Jurnal TVR, anii 198x...

Cand duamna dinspre vest era "academician de renume mondial", cunoscuta in mediul academic sub numele de "Codoi"...

Vorba lui Liiceanu... Astia au "incremenit in proiect"... In proiectul ante-89... 

Doamne, ce trist...  :(
Nu ne mai vindecam.... De cate ori exista un anus bolnav, in presa se gaseste intotdeauna o "limba vindecatoare", moale, umeda, calduta si intotdeauna disponibila... 
:(( :(( :((
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Harry

Pentru acest an pe langa achizitia de midibuses care vor inlocui si ultimele linii de maxi taxi, au fost bugetate sume pentru o serie de investitii majore.



Astfel intreaga zona denumita generic Cap Linie Tomis Nord va fi reamenajata dupa modelul zonei de la Poarta 1. La Poarta 1 se va realiza si ultima etapa de modernizare, mai exact discutam de inlocuirea actualei cladiri parter cu un imobil modern care va cuprinde facilitati pentru angajatii CT Bus, chiosc vanzare bilete si abonamente si refugiu pentru calatori.



De asemenea se vor cumpara 325 casete luminoase statii bus,35 totemuri statii si se vor mai lua 30 panouri informare calatori.

Harry


kitsune

Ambele poze sunt în zona Poarta I, prima cumva privind spre port (se vede în spate Shop-ul), cea de a doua e luată de la Vraja Mării spre Agenția de Voiaj CFR (o mai fi acolo?), se vede și o bucată din strada Portului. E interesantă soluția intersecției din zona aia, în X, cu amenajarea noilor stații de autobuz, e mai elegantă ca înainte.




Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry

Ambele sunt facute de sus din intersectia ovidiu cu cantacuzino.

Harry

Începând de mâine, toți elevii din municipiul Constanța vor avea transport gratuit cu CT BUS SA. Gratuitatea se aplica tuturor elevilor de la gradinita la liceu.