News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[CT] Transportul public in Constanta

Started by Harry, January 09, 2018, 07:39:42 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Harry


tom_sawyer

Deci 100 buc. la Constanta + 88 la Iasi, pe fonduri BERD. Face afaceri bune Isuzu. Nu stiu daca nu cumva participa si la Brasov, tot pe imprumut BERD, trebuie sa se afle rezultatul in curand si acolo (105 buc. de diferite marimi).

Harry

Cu precizarea ca la Constanta vor fi Citiport.  Din ce am cercetat sunt inferioare atat ca numar de pasageri cat si calitativ vechilor MAZ. As fi preferat sa avem MAN. Sau Volvo...

dumbravaandrei

Quote from: tom_sawyer on June 14, 2018, 12:44:47 AM
Nu stiu daca nu cumva participa si la Brasov, tot pe imprumut BERD, trebuie sa se afle rezultatul in curand si acolo (105 buc. de diferite marimi).
Din cate cunosc pe aici s-a impamantenit BMC

Harry

ISUZU vs. MAZ 203

ISUZU Citiport: Autobuzele vor avea 12 metri lungime, aer conditionat, motor diesel Euro6, cutie automata de viteze, 27 de locuri pe scaune si 75 de locuri in total, senzori de parcare, camere video exterioare si interioare, sistem automat de stingere a incendiilor la motor, rampa pentru persoanele cu handicap si display electronic interior, sistem audio pentru anuntat statiile, GPS. Motorul este CUMMINS ISB6.7E6C 300B. Pret : 160.000 euro/bucata

MAZ 203. Autobuzul de 12 metri are 26 locuri pe scaune si 104 locuri in total, motor: Mercedes-Benz OM906LA (folosit pe Mercedes Citaro), cutie automata, aer conditionat, rampa pentru persoane cu handicap, faruri de ceata, maxim Euro V, camere video la interior, sistem audio pentru anuntat statiile, GPS.  Pret 124.000 de euro/bucata.

Trebuie precizat ca in cazul comenzilor mari producatorii acorda discounturi. Prin urmare daca ISUZU a dus pretul undeva la 100.000 euro/autobuz, MAZ-urile ar fi fost sub 95.000 de euro/autobuz. Pentru fiecare autobuz, producatorul ofera garantie de 10 ani pentru caroserie.

Fiind gandite pentru estul si nord-estul Europei, autobuzele MAZ sunt mult mai rezistente in fata diferentelor mari de temperatura de pe litoralul nostru. Un alt lucru interesant. MAZ -urile sunt facute su licenta NEOPLAN, divizie a producatorului german MAN.

Harry

3. Proiect de hotărâre privind aprobarea suplimentării numărului de autobuze urbane adjudecate în cadrul procedurii de atribuire organizate în baza contractului de finanţare rambursabilă externă încheiat cu Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare;
iniţiator: primar Decebal Făgădău

cred ca asta inseamna ca se iau mai mutl de 100 de autobuze

tom_sawyer

Acum ca aveti autobuze, nu renuntati si voi la jafurile alea de maxi-taxi? A renuntat Galati, Braila, Buzau...

Ionut

Ce nu inteleg e cum suplimenteaza dacă licitația a fost adjudecata.

Harry

au mai ramas doar 304, 310, 312 si 305 dar cred ca vor fi scoase si astea cat de curand, e cam greu, proprietarul e om f smecher....nu vreau sa intru in politica sau ceva dar in Ct majoritatea celor care invart banii sunt tot felul de smecheri, uni mai golani, altii mai securisti si Fagadau spre deosebire de Mazare nu prea are autoritate in fata lor.

Harry

Deci s-au licitat 90 si se suplimenteaza cu inca 14...Daca se icnadreaza in aceeasi suma nu cred ca sunt probleme nu stiu

TibiV

Quote from: Ionut on June 22, 2018, 07:30:39 PM
Ce nu inteleg e cum suplimenteaza dacă licitația a fost adjudecata.

Poate este contract-cadru, "minimum X, maximum Y bucati"...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

tom_sawyer


Harry

REGIA AUTONOMA DE TRANSPORT IN COMUN CONSTANTA a semnat contractul pentru inchiriere panouri color outdoor de informare a calatorilor, tehnologie LED, interconectate cu sistemul GPS, in cantiate de 20 bucati.



Valoarea contractului semnat cu RADCOM S.R.L. Bucuresti este de 96.480 lei + tva.



Livrarea se va face in 15 zile de la semnarea contractului.

Harry

#28
Pe ordinea de zi a sedintei de consiliu local din 31 iulie sunt doua proiecte de hotarare care se refera la aprobarea participarii in cadrul proiectului, aprobarea indicatorilor tehnico-economic, a cheltuielilor legate de proiect precum si aprobarea acordului de parteneriat si a protocolului de asociere pentru achizitia de autobuze electrice in lungime de 10 si 12 metri.

Harry

Va fi vorba de 21 autobuze electrice cu lungimea de 10 m, 5 statii de incarcare rapida si 21 statii de incarcare lenta. 4 autobuze vor circula pe linia 3, 13 autobuze pe linia 42 si 4 autobuze pe linia 5B.

Se mai doreste si achizitionarea a 20 autobuze electrice cu lungimea de 12 m, 5 statii de incarcare rapida si 20 statii de incarcare lenta.

Ele vor fi achizitionate de catre MDRAP in numele UAT Municipiul Constanta.