[B] Infrastructura si transportul public in Pipera si imprejurimi

Started by Ionut, January 20, 2018, 08:32:35 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Okesz

Quote from: cosminn on December 06, 2018, 03:37:34 PM
...
LE: aștept și eu deschiderea asta ca pe a 8-a minune a lumii dar, cel mai probabil, voi muta orele de stat în trafic în Pipera pe statul în trafic pe Petricani. Vom vedea.

Scuze pt off-topic, dar personal sunt convins ca cel putin pana la largirea FdG, la orele de varf (dimineata) coloana de masini se va intinde de la Petricani pana la giratoriul Gherghitei...

Hef


dr4qul4

Eu cred ca banda 3, intre Gherghitei si Petricani va fi transformata in parcare  :)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

TibiV

Quote from: Hef on December 07, 2018, 01:21:46 PM
esti optimist. va fi pana la avion la fundeni.
Multumesc.
Nu am vrut sa spun eu asta, ca sa nu fac colectie de pietre in cap... 
:lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Pai si cu directia cealalta ... de ce o lasati libera?

Recordul ar fi Popasului, uzual probabil pe pasaj de peste linii.

Earthchild

Quote from: Hef on December 05, 2018, 09:38:15 AM
Oricum zona pietonala dinspre Str Gara Herastrau este distrusa de cei ce de la Radacini care construiesc Aviatiei Tower.

Aviatiei Tower, inca un "turn" de 12 etaje:     :shootme:


Hef

Se aude ca se are in vedere largirea Popasului, de la giratoriu A3 pana la strada Sportului (langa Azur) cu inca o banda.
Motivarea ar fi ca daca Popasului va fi blocat (ca in prezent) de trafic sa nu se blocheze si A3 (cum se intampla pe DN1 inaintea pasajului de la Baneasa).

Cei care au construit acum pe dreapata (pe sensul Volunatri - Pipera) pe Popasului (sau Emil Racovita) au retragere de la stradata. ceai care au construit anult trecut vor da jos gardul de beton.
Dar, probabil, lucrarea mai are de asteptat daca va fi facuta de primaria Voluntari.

laurashgeo

^ Singura strada sportului din Voluntari, da in colentina. Eram curios de barfa cu largirea, dar nu pot localiza zona

voicul

Yo cred ca unele idei este prea mult: Firea ya DNCB, sector 2 DOAR 1 statie de metrou ...

Niste imagini A3 si FDG.

Soluția salvatoare pentru cel mai aglomerat cartier din România - VIDEO

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/solutia-salvatoare-pentru-cel-mai-aglomerat-cartier-din-romania-1047937

Hef

Idioti. Incompetenti. Demagogi. Strazile sunt trasate in zona unde eta romsilva. Nu mai stiu al cui este acel teren. Dar pare ca pregatesc niste terenuri pentru a putea intra in circuitul rezidential. Nu are cum sa lege bd pipera de pompeiu si FdG pentru ca sunt cladiri peste tot.
Ce pot face? Sa prelungeasca metrou pana la rond omv si cateva parcari pe dimitrie pompeiu. Dar terenul e foarte scump. Si daca vor aparea parcari vor fi total nepractice.
Nici tramvaiele ce vin dinspre tei nu sunt o solutie. Pentru ca fac o vesnicie pana la Stefan cel Mare. Poate sa lege cu tramvai colentina. Ca pe acolo e spatiu. Dar .... viziune la primari si arhitectii primariei ... ioc. Iar ei nu au treaba acolo. Iar daca au, nu au vin cu metrou sau tramvai. In fine. Si la capitala si la s2 pare ca nu au soltii.

Cristi N

Am spus-o de mai multe ori si o repet:

  • Achizitionat teren pe Petricani vis-a-vis de Dimitrie Pompeiu si construit un mare Park&Ride
  • Prelungit M2 in prima faza pana la rond Pipera cu statie intermediara la Park&Ride-ul de mai sus
  • Reabilitat linia de tramvai pe Dimitrie Pompeiu si Petricani la care se adauga o conexiune cu linia 5 prelungita pana in curtea Ikea si o alta conexiune cu linia lui 21 prin prelungirea pe Dna Ghica.

In felul asta nu mai ai de ce sa intri cu masina in Bucuresti dinspre Ploiesti daca ai treaba in toata zona de Nord-Est a orasului. In plus degrevezi corespondenta M1-M2 de la Victoriei

unu

"Soluția salvatoare pentru cel mai aglomerat cartier din România" :) ....sa faca business centeruri clasa A si B in zona de Sud, cat mai aproape de linia CFR, si sa reabiliteze aceasta linie, astfel incat, din Berceni/Corbeanca/Voluntari sa poata omul merge "rapid" decent si lejer, dupa ce si-a lasat masina in vreun Park&Ride, dar si de la statia "CFR" sa aiba trotuare sau piste de bicicleta pana la birou.


Kidu

Quote from: esendy on December 14, 2018, 09:16:07 AM
Totusi parca trebuie pasaj peste petricani

Ma gandesc ca intr-un final se va ajunge si la asta cand va fi largita si Fabrica de Glucoza pana Barbu Vacarescu sau de ce nu pana in Calea Floreasca si atunci are unde sa se absoarba traficul de pe A3.

cosminn

Firea băsmea că vrea să bage tramvaiul pe sub pământ și să facă un mare rond la intersecția aia cu Petricani. Well eu sper să nu mai apuce multe zile la primărie că poate se va mișca ceva și-n orașul ăsta care se descompune pe zi ce trece.

zuma80

Pentru A6!