Mission X: filmari din avion ale obiectivelor de infrastructura

Started by Ionut, July 02, 2012, 10:59:41 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ciprebbe

Din probele facute joi cu noua jucarie calitatea imaginii a spus ca s-a imbunatatit ft mult si s-ar putea sa nu mai trebuiasca procesare. Poate doar sa elimine turbulentele..... dar vedem cand se intoarce ....oricum ft multi ne gandim la el acolo sus unde e acuma si il asteptam cu imaginile.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Eurocopter

Intrebare: deoarece camera este dotata cu un dispozitiv de ameliorare a trepidatiilor, imaginea este oarecum valurita. Nu e nici pe departe un capat de lume, dar ma gandeam ca daca cineva stie cum sau se ofera sa o stabilizeze si mai bine, ar fi frumos sa o facem. Daca reusim, clipurile vor fi de nota 10*.

Primul videoclip de 4 minute si jumatate (cel cu TM-Lugoj) se incarca deja si voi posta linkul cand e gata pentru a vedea despre ce e vorba si a hotari impreuna ce facem cu el. Nu stiu de ce dar se incarca extrem de greu. Are 450mb si imi dadea timp de incarcare 3h.

tiberiud


Eurocopter


tiberiud

Glumeam! Eram pe-acolo cand te-a intrebat un coleg de la APP Arad de ce nu te vede pe ecran. L-am rugat sa-ti transmita salutari, dar a fost prea timid s-o faca, asa ca te salut acum ;)

ciprebbe

domle....nimic nu putem misca in tara asta ca toti ne urmaresc :P:P:P     
Data viitoare zboara mai jos sa nu il vada deloc :D
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

.
Clipul poate fi acum transmis, pe TV chiar, fara ca persoanele care il vad sa stie de fapt cine l-a facut si cu ce eforturi, dupa principiul "daca e pe YouTube e moca, pot sa-l folosesc dupa bunul meu plac".

Propun ca de acum inainte sa mai asteptam un pic procesarea clipurilor si sa punem de la inceput watermark si credits, astfel incat sa nu mai poata fi preluat abuviz de presa. Si chiar daca preiau, sa se vada watermarkul. Macar sa faca promovare daca nu sunt in stare sa-si puna banii, timpul si oamenii lor la treaba!!!

Nu stiu pentru voi cum e, insa pentru mine este foarte frustrant sa vezi ca efortul, timpul si banii nostri platesc salariile celor din presa. I-am trimis si lui Eurocopter linkul. Deci sa-mi spuneti daca ati fi de acord, de acum inainte sa avem rabdare pana se proceseaza cum trebuie clipurile, cu watermark, stabilizare de imagine sau ce-o mai trebui.

Later edit: nici pana in ziua de azi nu am primit raspuns de la persoana de contact din Capital care spunea ca vorbeste cu sefii pentru a pune osul la treaba pentru filmari. Daca tot nu avem disponibilitate de efort (timp, bani, oameni), atunci macar sa avem bun simt. Dar vad ca nici de-asta nu exista. Foarte dezamagit, eu raspund macar cu "da/nu" la o propunere.

Eurocopter

Quote from: Ionut on July 21, 2012, 07:08:02 AM
.
Clipul poate fi acum transmis, pe TV chiar, fara ca persoanele care il vad sa stie de fapt cine l-a facut si cu ce eforturi, dupa principiul "daca e pe YouTube e moca, pot sa-l folosesc dupa bunul meu plac".

Propun ca de acum inainte sa mai asteptam un pic procesarea clipurilor si sa punem de la inceput watermark si credits, astfel incat sa nu mai poata fi preluat abuviz de presa. Si chiar daca preiau, sa se vada watermarkul. Macar sa faca promovare daca nu sunt in stare sa-si puna banii, timpul si oamenii lor la treaba!!!

Nu stiu pentru voi cum e, insa pentru mine este foarte frustrant sa vezi ca efortul, timpul si banii nostri platesc salariile celor din presa. I-am trimis si lui Eurocopter linkul. Deci sa-mi spuneti daca ati fi de acord, de acum inainte sa avem rabdare pana se proceseaza cum trebuie clipurile, cu watermark, stabilizare de imagine sau ce-o mai trebui.

Later edit: nici pana in ziua de azi nu am primit raspuns de la persoana de contact din Capital care spunea ca vorbeste cu sefii pentru a pune osul la treaba pentru filmari. Daca tot nu avem disponibilitate de efort (timp, bani, oameni), atunci macar sa avem bun simt. Dar vad ca nici de-asta nu exista. Foarte dezamagit, eu raspund macar cu "da/nu" la o propunere.

Dupa cum ziceam si pe mail, pentru domnul de mai sus am facut plangere de copyright infringement la youtube si m-astept ca in cateva zile sa primim castig de cauza. Pana la urmatoarea filmare voi avea si un program de procesare ca lumea pentru a face totul cap-coada inainte de a urca clipul pe youtube.

bogdymol

Trebuie obligatoriu watermark de acum incolo.

Eu l-as pune mare, pe tot ecranul, ca daca il pui intr-un colt dau crop la film si spun ca-i a lor. Deci watermark mare, pe mijloc, semi-transparent, care sa arate cam asa:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut


bogdymol

Ba da, chiar asa! Semitransparent, pus pe tot ecranul! Daca e asa n-au cum sa-l scoata decat daca lucreaza la NASA sau la Hollywood :)

Exemplu:



E pe tot ecranul, dar nu deranejaza. Poti vedea traseul fara sa te incomodeze pe tine, ca persoana care vizioneaza... dar incomodeaza pe hoti :D
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

MHN

Quote from: Ionut on July 21, 2012, 07:08:02 AM
.
Clipul poate fi acum transmis, pe TV chiar, fara ca persoanele care il vad sa stie de fapt cine l-a facut si cu ce eforturi, dupa principiul "daca e pe YouTube e moca, pot sa-l folosesc dupa bunul meu plac".

Propun ca de acum inainte sa mai asteptam un pic procesarea clipurilor si sa punem de la inceput watermark si credits, astfel incat sa nu mai poata fi preluat abuviz de presa. Si chiar daca preiau, sa se vada watermarkul. Macar sa faca promovare daca nu sunt in stare sa-si puna banii, timpul si oamenii lor la treaba!!!

Nu stiu pentru voi cum e, insa pentru mine este foarte frustrant sa vezi ca efortul, timpul si banii nostri platesc salariile celor din presa. I-am trimis si lui Eurocopter linkul. Deci sa-mi spuneti daca ati fi de acord, de acum inainte sa avem rabdare pana se proceseaza cum trebuie clipurile, cu watermark, stabilizare de imagine sau ce-o mai trebui.

Later edit: nici pana in ziua de azi nu am primit raspuns de la persoana de contact din Capital care spunea ca vorbeste cu sefii pentru a pune osul la treaba pentru filmari. Daca tot nu avem disponibilitate de efort (timp, bani, oameni), atunci macar sa avem bun simt. Dar vad ca nici de-asta nu exista. Foarte dezamagit, eu raspund macar cu "da/nu" la o propunere.
Regretabil!
Totusi, nu am gasit vreun articol pe acest pseudo-site...

bogdymol

Le-am lasat un comentariu pe youtube in care ii intrebam de ce au re-uploadat si ei filmarea daca Eurocopter a pus-o deja pe youtube. Acum vad ca mi-au sters comentariul si au inchis accesul la alte comentarii...

@Eurocopter: streseaza-i pe cei de la youtube sa le stearga clipul, iar data viitoare pune un watermark cat casa!
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

OK, deci sa vedem care este urmatoarea filmare.
Propuneri "oficiale"? :)

Din pacate (sau din fericire?) ramanem foarte repede fara tronsoane. Nefilmate recent ar fi doar A3 Bors-Suplacu si A1 Arad-Nadlac. Alegem dintre astea doua? Eurocopter ne poti face un buget aproximativ pentru aceste filmari? Alte propuneri mai aveti?