Mission X: filmari din avion ale obiectivelor de infrastructura

Started by Ionut, July 02, 2012, 10:59:41 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dr4qul4

si atunci cum au castigat la contestatii?
nu trebuia ca oferta sa contina si acel nod?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

stangabriel

Quote from: alecu26 on September 21, 2014, 10:51:44 AM
Teloxim nu mai lucreaza acolo. |Cota lor era demult redusa in proiect....acum cred ca se apropie de zero.

Pui informatia asta si pe topicul A1?  Imi suna f important de stiut. Deci urmeaza iar rezilieri,nu?

alecu26

in FIDIC o asociere este facuta si responsabila pe principiul ""joint and several"". Asa ca nu cred ca sunt probleme. Dar daca proiectul e pe minus...doua firme relativ micute...vor avea mari probleme in a finaliza proiectul.

Momenta cred ca cea ce-i salveaza este tunelul pentru animale...si cred ca asa justifica ei cumva...neinceperea lucrarilor.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

ciprebbe

Hai sa lasam topicu asta pt  " Mission X: filmari din avion ale obiectivelor de infrastructura "

Putem muta discutia asta interesanta pe A1. Multumesc

On topic:

Avem o ultima strigare pentru colecta pe anul acesta!!!

Multumim celor care au donat, si anticipat celor care doresc sa o faca zilele urmatoare.
Sezonul filmarilor aeriene pe 2014 se apropie de final, asa ca e binevenita o ultima contributie pentru a face strategia pe acest final.
Cei interesati va rog sa il contactati pe eurocopter pt detalii.

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

radutm

Au trecut mai bine de doi ani de la prima campanie de strangere de fonduri si uitandu-ma peste rezumatul facut de Ionut nu pot sa nu ma minunez cat succes a avut aceasta initiativa ce poate fi definita drept "cetateaneasca". E o reusita exceptionala pentru acest forum!

In doi ani de zile, filmarile din avion au reusit performanta de a inlocui cu succes un serviciu pe care "marele" CNADNR ar fi trebuit sa continue sa-l ofere, in spirit de transparenta, atat finanantatorilor europeni cat si publicului larg.

Filmarile au reusit performanta de a produce zeci si sute de stiri si de a intra pe toate canalele tv importante, chiar la jurnale cu audienta maxima, ajungand astfel la un public de milioane de persoane.

Filmarile au produs reactii din tot spectrul societatii romanesti si au ajutat enorm la intarirea ideii ca dezvoltarea autostrazilor este vitala pentru Romania moderna. Cu ajutorul acestor filmari, un simplu forum a reusit sa infinga in mentalul colectiv ca autostrazile sunt o tema foarte importanta.

Nu in ultimul rand, aceste filmari s-au facut cu un buget infim in comparatie cu  sumele astronomice platite de stat pentru servicii similare. Insa tinand cont ca nu suntem o asociatie si nu am beneficiat de vreo sustinere oficiala, s-au strans foarte multi bani! Si totul pentru ca am avut incredere unii in altii.

Asadar, felicitari tuturor celor care au participat pana acum si mult curaj celor care vor dori sa participe de acum inainte! Orice suma, oricat de mica, adunata de la mai multi oameni si cheltuita cu cap a facut si va face diferenta!
cont inchis

disney

Sa speram ca in curind sponsorii principali vor deveni CNADNR, MT si AMPOST.  :lol: :p

alecu26

Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

sebba

@disney, doar daca-i cumparam noi, alta sansa sa gasim ceva urme de implicare pe la ei nu cred sa existe... :D

revenind la topic:
cred ca as putea filma in perioada urmatoare Izvin-Sanovita la pret "subventionat" dar din pacate nu in totalitate
din ce estimez acum, ar mai fi nevoie de o suma de aprox 250 lei ptr a se acoperi toata contravaloarea. diferenta o compensez eu

pot face filmarea si fara a avea toti banii in avans, vreau doar sa-mi ziceti daca e ok si daca merg mai departe, daca se aproba "alocarea bugetara" si bineinteles daca nu apar contestatii sau nu se pot emite "autorizatiile de constructie", mediu, bla bla :D :D :D
Sailing away! S/Y Haimana

NGC

^^^
Quotedoar daca-i cumparam noi
Cred ca de fapt se referea la faptul ca vor finanta indirect prin pierderea proceselor legate de oferirea informatiilor de interes public.  ;)

ciprebbe

Cu siguranta la procese facea trimitere.

@ Sebba -  daca poti sa astepti cateva zile sa vedem cum se finalizeaza campania de strangere de fonduri inceputa ieri.
Momentan bugetul e deficitar si e bine de stiut cum stam. Pretul e ok pt acel segment dupa parerea mea.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

sebba

daca am OK-ul vostru eu pot face filmarea chiar inainte de a fi toti banii stransi, doar sa prind o zi propice zborului si filmarii
Sailing away! S/Y Haimana

Eurocopter

Parerea mea ca e absolut ok, dar abia pe 30 septembrie apuc sa centralizez bugetul si sa decontez pentru ca voi fi plecat pana atunci. Dar avand in vedere ca au mai inceput sa apara contributii, cu siguranta vor fi disponibili acei 250 RON.

alecu26

si eu zic ca e OK. In fapt filmarea de pe Lugoj-Tm lot 2, si mai ales acei 6 km sunt cei mai interesanti in acesti moment avand in vedere impactul deschiderii lot la trafic.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

sebba

bun atunci, cum prind o zi frumoasa fac raidul la Sanovita
Sailing away! S/Y Haimana

Eurocopter

Sebba zbor maine la TM si pot trece eu sa fac filmarea. E ok sau ai deja ceva aranjat?

Ar fi mai bine daca iti pastrezi resursele pt un Arad-Mako in octombrie.