[MS] Transilvania Motor Ring | Mures Ring

Started by ciprebbe, May 07, 2017, 07:06:29 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

teoneo

Anunţ important despre proiectul ,,Transilvania Motor Ring"

Consiliul Judeţean Mureş, în conformitate cu prevederile Legii nr. 52/2003, îşi face publică intenţia de a aproba printr-o hotărâre Regulamentul de utilizare și a tarifelor de închiriere a Complexului Transilvania Motor Ring.

Proiectul de hotărâre este publicat, din data de 13 iulie 2018, pe site-ul Consiliului Judeţean Mureș: www.cjmures.ro  şi afişat la sediul instituţiei din Tîrgu Mureş, P-ţa Victoriei, nr.1.

Cei interesaţi pot trimite în scris propuneri, sugestii, opinii care au valoare de recomandare, până la data de 23 iulie 2018, la sediul Consiliului Judeţean Mureş  sau prin e-mail: cjmures@cjmures.ro.

pentium10

CJ Mures a votat astazi
Tarifele pentru inchirierea Complexului Transilvania Motor Ring

hai sa punem si preturile, cum vi se pare?

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

yetiman

#17
In primul rand, mie nu-mi spune nimic ce inseamna "evenimente private".

Ce inseamna, de exemplu, inchiriere 2 ore? pot eu sa ma dau pe circuit timp de doua ore SINGUR PE TOT CIRCUITUL sau AM ACCES PE CIRCUIT IMPREUNA CU ALTII?
Si daca e partea doua, fiecare plateste suma respectiva, sau suma este valabila pentru oricati doritori vreau eu sa las pe circuit (ca eu am platit cele 2 ore)?


Pentru o idee, astea sunt preturile pe Nurburgring, pentru acces cu masina personala (din pacate n-am reusit sa gasesc daca pretul e pe zi sau pe tur - 22.8 km)
Prices - Nordschleife
General Weekday (Mo-Th)..................25 €
General Weekend (Fr-Su)...................30 €


LE: Pretul e pe tur de circuit (22,8 km)

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

elphax

pai clar sunt pentru evenimente si inchiere de spatii acolo pe langa pista

poate nu au de gand sa lase persoane fizice cu masini proprii sa faca ture

mircea

Eveniment privat e mai mult decât explicit, zic eu. Adică închiriezi 2 ceasuri, că ești singur, că ești cu 10 prieteni e irelevant, câtă vreme nu e competiție cu spectatori. Dar o să trec pe la CJ zilele astea și vin cu un răspuns sigur.

Ionut

Transilvania Motor Ring, circuitul auto construit de CJ Mureș, a fost inaugurat după 12 ani de lucrări și scandaluri ajunse la DNA

Consiliul Județean Mureș a inaugurat în weekend primul circuit auto din România deținut de o autoritate stat, Transilvania Motor Ring, un proiect care a a durat 12 ani și a costat peste 12 milioane euro. Lucrările la Transilvania Motor Ring au fost lansate în 2006, pe un teren preluat de CJ Mureș de la Ministerul Apărării, aflat la 4 kilometri de DN 15 Turda - Târgu Mureș - Toplița - Borsec, pe raza teritorială a comunei Cerghid, ce aparține de orașul Ungheni. Proiectul a trecut printr-o serie de scandaluri, a pierdut o finanțare europeană, fiind deschise și unele anchete de DNA pentru trei persoane implicate. Primul constructor cu care s-a început lucrarea a fost evacuat de pe șantier cu executor judecătoresc, în urmă cu circa 4 ani, iar actualul președinte al CJ Mureș, Peter Ferenc, este al treilea președinte în funcție care s-a ocupat de circuit. Până la final, a fost folosită și o finanțare POR 2007 - 2013.

Profit.ro

klax187

Se pare ca apar evenimente pe circuit: https://www.facebook.com/events/2591387947657421/
O sesiune de "practice" de 20 min pe masina sau moto costa 159 lei.


pentium10

Transilvania Motor Ring a fost omologat!

În cadrul unei conferințe de presă susținută de președintele Consiliului Județean Mureș, Péter Ferenc și directorul serviciului de administrare a Transilvania Motor Ring, Thomas Moldovan în Sala de Protocol a Palatului Administrativ a fost prezentat Certificatul de omologare a Transilvania Motor Ring de la Federația Română de Automobilism Sportiv. Acest document atestă că circuitul întrunește toate condițiile necesare pentru a găzdui competiții sportive, astfel din aprilie pot fi organizate oficial acest tip de evenimente pe circuit. De asemenea, în perioada următoare se vor primi certificatele de omologare din partea Federației Române de Motociclism și a Federației Internaționale de Automobilism.

https://www.punctul.ro/transilvania-motor-ring-a-fost-omologat/?fbclid=IwAR1H6OXOc8_zDHPI80UcscrOP_i4DTN43EYFrzwJGV_sUIN9E0c5HA3psE0
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Kamov

Vin cu cateva updates deoarece nu s-a postat de mult. Informatiile si pozele sunt luate de pe site-ul oficial si de pe pagina de facebook, nu imi apartin.

Anul acesta inca nu s-a organizat niciun eveniment la care sa se poata inscrie oricine (trackdays). Au fost cateva eventuri cred organizate de cate un club si de MAI pt politisti. In timp ce in calendarul de la Tg Mures bate vantul, cel de la MotorPark Romania este plin.
Eu chiar mi-am dorit sa particip la un trackday, le-am scris incepand de anul trecut in septembrie, inca astept...
(n.r. MotorPark Romania este privat)


In iulie 2020 au avut loc ceva alunecari de teren care au afectat parapetii. S-a intervenit si o luna mai tarziu s-a remediat problema. Comunicatul de pe facebook "The frequency of heavy rain that has occured lately has affected a portion of land on the edge of the track and the railguard section on that segment became dangerous in the event of an accident."






In mai 2020 au fost ceva probleme cu asfaltul atat pe drumul de acces cat si pe circuitul propriu zis. S-a reasfaltat. Comunicatul de pe facebook "We took advantage of this period and started to work on fixing the asphalt in the problematical area on the race track and the area on the access road to the main building."








In februarie 2020 s-a anuntat ca urmeaza in aprilie sa fie omologat circuitul pt competitii de motociclism. Nu am gasit informatii mai recente daca s-a omologat sau nu. Ce pot sa spun este ca din start Federatia Romana de Motociclism a spus ca sunt foarte multe carente in legatura cu distanta dintre asfalt si parapeti, accesul ambulantei, suprafata zonelor de degajare. Un comment postat de cei ce administreaza circuitul "se lucrează în acest sens...intens...trebuie corelate multe entități (antreprenorul general care asigura garanția pana în 2021, agenția de fonduri pt. ca s-au accesat fonduri europene, FIM care solicita modificări la structura actuala...si toate aste corelate cu legislația în vigoare, legea achizițiilor, studii de fezabilitate etc)...dar ne dorim foarte tare sa aducem competiții mari la noi și inmod sigur vom reuși...doar putina răbdare..."