Comunicare oficiala cu MT/CNIR/CNAIR si alte institutii

Started by Ionut, June 12, 2012, 08:24:17 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

harapnegru

#960
Nu intentionam sa trimit in numele forumului, ci in numele unor utilizatori ai forumului, ceea ce nu ar fi trebuit sa fie o problema.
Dar am renuntat la formularea asta si vreau sa folosesc formularea de mai jos. Am folosit modelul de pe forum si am adaugat propozitia marcata cu bold.
Quote
Stimata Doamna, Stimate Domn,

Va rog sa imi comunicati imediat numarul de inregistrare al prezentei solicitari, conform art. 20, alin. (5) din HG 123/2002 actualizata prin HG 478/2016.

Conform art. 7 si 9 din Legea 544 / 2001 actualizata, privind liberul acces la informatiile si documentele de interes public, va solicit citeva informatii cu caracter public.

Mentionez ca doresc aceste informatii in format electronic si editabil, conform art. 15, alin. (3) si alin. (4) din HG 123/2002 actualizata prin HG 478/2016.

Va rog sa tineti cont de prevederile art. 22, alin. (2-1) din HG 123/2002 actualizata prin HG 478/2016, care prevede ca "în situația în care informația publică solicitată se află pe un înscris care conține atât informații la care accesul este liber, cât și informații exceptate de la liberul acces, informația publică solicitată va fi comunicată, după anonimizarea informațiilor exceptate, prevăzute la art. 12 din Legea nr. 544/2001, cu modificările și completările ulterioare".

Intrucat este vorba despre informatii publice, mentionez ca aceasta solicitare precum si raspunsul Dumneavoastra vor fi publicate pe internet, pentru a fi dezbatute de catre publicul larg.

Informatiile solicitate sunt urmatoarele:

1) Pentru sectiunea de autostrada Lugoj - Deva lotul 4, va rog sa enumerati toate claimurile constructorului de la inceputul derularii contractului si pana astazi, si pentru fiecare claim va rog sa precizati:
- data claimului
- obiectul claimului
- valoarea claimului
- stadiul claimului (acceptat, in discutie, etc)
2) Pentru sectiunea de autostrada Lugoj - Deva lotul 4, va rog sa enumerati toate actele aditionale semnate in cadrul acestui contract, si pentru fiecare act aditional va rog sa precizati:
- data actului aditional
- obiectul actului aditional
- valoarea in discutie din respectivul act aditional
3) Pentru sectiunea de autostrada Lugoj - Deva lotul 4, va rog sa precizati valoarea actualizata a contractului, luand in considerare toate actele aditionale semnate si toate claimurile rezolvate in favoarea constructorului.
Sunt ceva obiectii?

disney

Quote from: harapnegru on March 02, 2019, 11:13:35 AM
Nu este vorba de a obtine un rezultat diferit fata de ceea ce obtine API, ci de a obtine un rezultat diferit fata de ceea ce obtin in ultimul timp unii colegi care poate sunt putin mai infocati.

Unul din ei fiind eu? :lol:
Daca la mine te referi, aprecierea ta este gresita, pentru ca, dupa cum zice CNAIR, eu poate sunt "personaj fictiv". :lol:
Acum ca m-au prins, pot sa recunosc ca sunt una din fantomele din Ghostbusters. :p

NGC

Quote from: harapnegru on March 03, 2019, 01:25:56 PM
Am folosit modelul de pe forum si am adaugat propozitia marcata cu bold.

Trebuie corectat ceva in model si poti sa corectezi si in solicitare daca inca nu ai trimis-o, chiar daca acum nu ceri documente.
In propozitia 2 si 3, dupa "cateva informatii" si "aceste informatii" trebuie adaugat textul "si documente".

@Ionut: Poti sa corectezi si in model (primul mesaj al topicului), pentru a specifica expres ca vrem si documentele in format electronic (editabil)?

Foloseste doar formulari respectuoase, fara acuzatii si insinuari.

NGC

Iar acum sa incercam sa demontam cateva mituri din ultimele raspunsuri de la CNAIR.






Asta a pacaleala ieftina. Sa dea niste exemple concrete daca sunt asa buni de gura.

In nici un caz nu trebuie bagati in seama, pentru ca

1) Legea 544 / 2001 zice asa la art. 2 alin. b)

Quote
ART. 2
În sensul prezentei legi:

[...]

b) prin informaţie de interes public se înţelege orice informaţie care priveşte activităţile sau rezulta din activităţile unei autorităţi publice sau instituţii publice, indiferent de suportul ori de forma sau de modul de exprimare a informaţiei;

2) Voi oricum nu solicitati "toate documentele create de o unitate in cursul desfasuratii activitatii specifice".






Voi ("desteptii" de la CNAIR) puteti interpreta cum vreti si considera ce vreti. E doar problema voastra.

Pur si simplu trebuie ignorati si trebuie continuat cu intrebarile. Este treaba instantelor sa decida cine are dreptate si cine nu.






Nu erau unii de pe lumea cealalta care au votat? Poate au nevoie acolo de drumuri si vor sa va roage sa va ocupati de asta, la cat sunteti de buni. :lol:








Asa, si? Legea nu spune niciunde ca cineva care solicita informatii trebuie sa va bage in seama si sa se prezinte la sediul vostru. Invitatia la sediul vostru nu este o circumstanta atenuanta si nu va exonereaza de obligatia de a pune la dispozitie informatiile si documentele solicitate, atata timp cat legea da dreptul solicitantului sa solicite informatiile si documentele prin posta sau E-Mail. Sau vreti sa le oferiti cate o cafea? :lol:
Asa ca trebuie ignorati din nou si aici.






Abuz? Iar incercati sa pacaliti lumea si / sau sa o intimidati? >:(

Quote from: NGC on February 25, 2019, 11:06:20 PM
Cat despre abuz si ce zic instantele, o sa va dau eu un exemplu de numar de solicitari care au fost acceptate de instante de la acelasi solicitant si nu a fost nici o problema. Revin zilele astea dupa ce il regasesc.

Pai ia sa vedem ce avem noi aici. :D
Observati numarul imens de rezultate. Am inclus in imagine si textul cu care puteti reproduce cautarea.



O singura firma a trimis sute de solicitari de informatii si castiga procesele pe banda rulanta si voi veniti cu vrajeli dinastea ieftine pentru cateva solicitari?

Nu exista nici o limitare a numarului de solicitari care pot fi adresate in baza Legii 544 / 2001.

Ia uite ce zice Legea 544 / 2001 la art. 9, alin. (2).

Quote
ART. 9
(2) Dacă în urma informaţiilor primite petentul solicită informaţii noi privind documentele aflate în posesia autorităţii sau a instituţiei publice, aceasta solicitare va fi tratată ca o nouă petiţie, răspunsul fiind trimis în termenele prevăzute la art. 7 şi 8.

Daca v-ati face voi treaba bine, nu s-ar ajunge aici. >:(

Si cu ocazia asta ajungem si la ultimul punct.






Transparentizare? Ha, ha, ha, era sa pic pe jos de ras. :lol:

Cand o sa vedem publicate din oficiu graficele de executie de exemplu, putem incepe sa vorbim despre asta, desi mai sunt multe alte lucruri de transparentizat, ca de exemplu rapoartele intermediare pentru studiile de fezabilitate. Puteti incepe cu A7.

NGC

Quote from: NGC on March 03, 2019, 08:53:54 PM


@CNAIR: Aruncati o privire pe site-ul ROGOP si o sa constatati ca nu apar decat CNAIR Central, DRDP Brasov si DRDP Timisoara. Nu vreti sa transparentizati si pentru celelalte DRDP-uri? Hai, sa va vedem la treaba.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)


NGC

Quote from: horatiu.cosma on March 09, 2019, 10:20:00 AM
Putem cere dosarul achizitiei publice pe 544 ca e public si o sa vedeti sumele respective. Probabil il vom primi dupa un peoces, ca stie cnair ca sunt in culpa aici si nu o sa ne dea.

In mod normal aici nu au cum sa o dea la intors.

Legea 544 / 2001 zice asa la art. 11^1.

Quote
ART. 11^1
Orice autoritate contractantă, astfel cum este definita prin lege, are obligaţia să pună la dispoziţia persoanei fizice sau juridice interesate, în condiţiile prevăzute la art. 7, contractele de achiziţii publice.

Iar art. 217 alin. (4) din Legea 98 / 2016 zice asa.

Quote
ART. 217

[...]

(4) Ulterior finalizării procedurii de atribuire, dosarul achiziţiei publice are caracter de document public.

Cine trimite solicitarea? :lol: :p

NGC

Vad ca avem cativa colegi noi care au inceput sa trimita solicitari. Sincerele mele felicitari pentru initiativa! :cheers:

Dar acum daca tot sunteti mai multi, nu ati putea sa va "specializati" cumva? :D

Ar fi minunat daca unul din voi ar trimite solicitari doar pentru documente. Fara acuzatii, fara insinuari, fara alte precizari. Pur si simplu "solicit sa imi puneti la dispozitie in format electronic (si editabil daca este disponibil) documentul XYZ". Model pentru solicitare gasiti in primul mesaj din acest topic.

In acest mod ar fi mult mai usor de demonstrat instantelor unde e de fapt problema, pentru ca CNAIR nu ar mai putea invoca decat bla bla bla -ul cu "legea nu se refera la documente" (ceea ce oricum este fals).

Bine, procesele ar fi pana la urma oricum castigate de voi, dar dupa cateva procese dinastea, poate nu ar mai scapa de data asta de la procesul penal seful CNAIR. ;)

horatiu.cosma

Art. 217 din Legea 98/2016

(4)Ulterior finalizării procedurii de atribuire, dosarul achiziţiei publice are caracter de document public.
(5)Accesul persoanelor la dosarul achiziţiei publice potrivit alin. (4) se realizează cu respectarea termenelor şi procedurilor prevăzute de reglementările legale privind liberul acces la informaţiile de interes public şi nu poate fi restricţionat decât în măsura în care aceste informaţii sunt confidenţiale, clasificate sau protejate de un drept de proprietate intelectuală, potrivit legii.

NGC

Un ultim comentariu pe tema asta.

Quote from: horatiu.cosma on March 09, 2019, 11:45:44 AM
Quote
(5)Accesul persoanelor la dosarul achiziţiei publice potrivit alin. (4) se realizează cu respectarea termenelor şi procedurilor prevăzute de reglementările legale privind liberul acces la informaţiile de interes public şi nu poate fi restricţionat decât în măsura în care aceste informaţii sunt confidenţiale, clasificate sau protejate de un drept de proprietate intelectuală, potrivit legii.

Vorbele goale ca informatiile sunt "confidentiale, clasificate sau protejate de un drept de proprietate intelectuala" nu ajung, adica nu e suficient ca sa scrii pe un document ca e confidential si gata.
Cel care sustine asta trebuie sa demonstreze instantei lucrul asta.

Plus, mai exista art. 22, alin. (2-1) din HG 123 / 2002 actualizata prin HG 478 / 2016, care prevede ca "în situația în care informația publică solicitată se află pe un înscris care conține atât informații la care accesul este liber, cât și informații exceptate de la liberul acces, informația publică solicitată va fi comunicată, după anonimizarea informațiilor exceptate, prevăzute la art. 12 din Legea nr. 544/2001, cu modificările și completările ulterioare".

harapnegru

#971
Am trimis solicitarea asta si ulterior una similara pentru Lugoj - Deva lotul 3.

Alaltaieri am primit acest raspuns.



Powered by API/PUM imgur uploader

Data si ora primirii raspunsului nesemnat este 12.03.2019, ora 11:35.

Ce e de facut acum?

Cristi N

#972
Exista un topic aici pe forum care se numeste: "Comunicare oficiala cu MT/CNIR/CNAIR si alte institutii" si in primul post al lui Ionut gasesti un ghid.
Link

NGC

Of, iar incearca astia sa pacaleasca lumea si sa intimideze.

In mod normal nu trebuie sa faci deocamdata nimic. Dupa ce trec cele 30 de zile de cand ai trimis solicitarea, poti depune plangere administrativa sau merge direct in instanta.

Problema asta a mai fost dezbatuta mai demult. Vezi mesajul acesta al meu, dar si mai bine vezi mesajul acesta, care citeaza inclusiv mesajul meu.

In cazul de fata ai putea incerca altceva. Pentru a demonstra instantei ca tu ai dat dovada de bunavointa, poti sa le scrii ceva de genul.

Quote
Conform art. 15 alin. (2) din HG 123 / 2002, privind normele de aplicare a Legii 544 / 2001, "Solicitarea de informaţii de interes public sau reclamaţia administrativă se poate transmite prin mijloace electronice.".

De asemenea, conform art. 14 alin. (2) din HG 123 / 2002, "Modelele formularelor-tip ale cererii de informaţii de interes public şi ale reclamaţiei administrative sunt prezentate în anexele nr. 4 - 6.", si conform art. 14 alin. (3) din aceleasi norme, "Utilizarea formularelor-tip este facultativă. Nu poate constitui motiv de refuz al accesului la informaţiile publice dacă solicitarea este redactată într-o altă formă decât modelul prevăzut la alin. (1).".

In plus, conform art. 15 alin. (5) din HG 123 / 2002, "În aplicarea art. 7 alin. (3) din Legea nr. 544/2001, cu modificările şi completările ulterioare, lipsa semnăturii olografe de pe solicitarea de furnizare a informaţiilor de interes public transmise în format electronic nu poate constitui un motiv de nefurnizare a informaţiilor solicitate.".

Va rog sa reveniti asupra deciziei si sa imi oferiti informatiile solicitate.

Inca un lucru important este aceasta precizare de la MCPDS, care de fapt a elaborat normele de aplicare din HG 478 / 2016 care a actualizat HG 123 / 2002.



In traducere libera, ei sunt OBLIGATI sa foloseasca modelul de raspuns. Inca nu am vazut un sigur raspuns care sa respecte cerinta legala !!!

Adica trebuie sa precizeze clar persoana de contact si pe raspuns trebuie sa apara semnatura functionarului.



Singurele informatii despre voi care trebuie sa apara in solicitarea trimisa prin E-Mail sunt numele si prenumele. ATAT! In rest puteti sa scrieti oricum vreti.

In raspunsul de mai sus vad ca ei nici nu s-au prezentat. Se ascund in spatele "biroului relatii publice", dar stati linistiti ca pot fi si vor fi identificati. Revin imediat cu un alt mesaj important.

Cine stie, poate ai stat de vorba chiar cu un "birou". :lol:

Atentie insa sa folosesti doar formule de adresare respectuoase.

NGC

IMPORTANT!

In unele raspunsuri apar numele voastre si adresele de E-Mail. Nu este nici o problema daca nu le publicati pe forum.

Este foarte important sa apara NUMARUL DE INREGISTRARE al documentului si DATA. In cazul in care primiti raspuns prin E-Mail si nu aveti numar de inregistrare, treceti pe forum DATA si ORA la care ati primit raspunsul.
Nu este necesar sa treceti pe forum adresa voastra de E-Mail sau alte date personale.

Sursele care monitorizeaza forumul vor prelua apoi aceste informatii pentru identificarea ulterioara a functionarului respectiv si se vor ocupa mai departe de problema.

Voi sunteti rugati deocamdata doar sa faceti publice aceste raspunsuri in batjocura si sa mergeti cat mai departe puteti, pana in instanta, in functie de posibilitati, pentru a aduna probe. Se ocupa apoi sursele de restul, pentru ca in final sa fie trasi la raspundere, chiar daca va mai dura putin, toti acesti functionari de la CNAIR care acum sunt pe cai mari si interpreteaza legea cum vor.