Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 17 Guests are viewing this topic.

Ionut

Autostrada A0 Sud Bâcu-Bragadiru - 04.09.2024

Filmarea tristă e deja pe patreon până mâine la prânz. Mulțumim patreonilor pentru susținere!

Coperta:

oneway

A0-A1 se asfalteaza rampa DJ602.



Powered by API/PUM imgur uploader
A0S3 - Aprilie/Mai 2025

Ionut

Autostrada A0 Sud Bâcu-Bragadiru - Aktor - filmare completă - 04.09.2024


adix


Tony7Y

Quote from: Tony7Y on June 19, 2024, 08:26:39 PMLa ce ritm au, eu cred ca septembrie 2025 e un termen optimist. Aprilie 2026 putin mai realist.

Inca cred ca septembrie 2025 e un termen optimist pentru cum se misca astia.
N-am nicio speranta ca e gata vara viitoare.
Praf la structuri. Sa depasesti termenul contratual si tu sa nu ai nici macar incepute o parte din ele, e clara treaba.

carutasul

încep să cred că, după ce s-au lămurit că nu va fi gata de alegeri, cei din minister au lăsat-o baltă...

Ionut

API pe Facebook

A1-Bâcu, cea mai scurtă inaugurare de autostradă din lume.

După ce din iulie era cert că grecii de la Aktor nu mai au șanse să deschidă în 2024 cei 18 km ai lotului 3 A0 Sud nici măcar în sistem semi-profil, vom primi o palidă consolare: 2,5 kilometri între Autostrada A1 și DJ601A, cu descărcare provizorie lângă Bâcu.

Un strănut util doar pentru eMag (și angajații săi) și unii locuitori din zonă. Intrarea în Capitală prin Dragomirești nu este o alternativă viabilă în cazul majorității bucureștenilor din simplul motiv că acest drumeag e deja extrem de aglomerat, fără să luăm DNCB în calcul.

Sigur, 2,5 kilometri sunt mai mult decât zero. Însă traficul de tranzit și transferul cetățenilor în/din oraș nu sunt rezolvate.

DACĂ se dorește și se face munca birocratică și DACĂ grecii pot face la timp structura lipsă de la vest de Dârvari, teoretic ar fi posibilă o deschidere parțială până în DJ401A Dârvari-Tântava. Însă cetățenii din Domnești și Clinceni nu vor fi prea fericiți să se trezească peste noapte cu trafic suplimentar printre casele lor. Cu muncă în plus și utilitate discutabilă, probabil că opțiunea asta pică la vot.

Concluzia? Doar 2,5 kilometri între A1 și Bâcu în 2024 și nicio șansă pentru conexiunea completă A1-DN6 pe A0 Sud, cu două pasaje practic neîncepute (Țegheș și Clinceni) și multe alte zone încă blocate sau întârziate de birocrație și de cheful de muncă al grecilor.

adix


voicul

Cred ca a bagat AI-ul de la Youtube o foreza in plus pe filmare, ca nu cred ca a adus Aktor 2 in acelasi loc.

mike_us

Există vreo declarație din partea Aktor sau una oficială conform căreia se dorește deschiderea a 2,5 km înainte de restul lotului?

adix


Ionut

Autostrada A0 Nord DN3 (Pantelimon)-DN2 (Afumați) - 05.09.2024

Filmarea e pe Patreon până duminică seară când publicăm pentru toți + poziție.

Coperta:

pbh

#11727
@mike_us
Nu, dar exista o declaratie (ultima) ca se deschide tot lotul anul acesta. Asta dupa declaratiile ca se deschide in august, septembrie, octombrie... Noroc ca anul are numai 12 luni.

shift2rail

^te referi la boss-ul local Aktor sau CEO'ul de la Atena?

Ultimul evita sa ofere un termen ferm ptr inaugurare in interviul din Bursa, dar afirma ca proiectul este la 83%:

https://www.bursa.ro/supliment-infrastructura-alexandros-exarchou-aktor-romania-este-o-piatra-de-temelie-a-operatiunilor-aktor-in-europa-de-sud-est-21304356


Ionut

Nu știu cum îi mai suportă pământul pe toți mincinoșii ăștia fără niciun fel de scrupule. O infecție generalizată în sistem, de la antreprenori la politicieni.