Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 21 Guests are viewing this topic.

dumbravaandrei

Ce vă convinge că până la 31.12.2026 A0N4 va fi gata? Dacă anul ăsta nu încep serios lucrul la traversarea lacului, sigur nu se dă nimic în circulație în 2026.
Mai mult decât atât... să nu facă Pizza o figură frumoasă să dea în folosință A0N1 înaintea UMB-ului.

TibiV

Quote from: mike_us on May 27, 2024, 05:19:20 AMA0 sud si nord are in jur de 100 km. M-am jucat un pic cu procentele de progres, datele sunt aproximative. In varianta in care turci termina anul asta iar Aktor ar trebui sa termine pina in mai 2024.

32%  acum                      (22 km sud, 11 km nord)
42%  iunie/iulie 2023        (+10 Km Alsim)
53%  decembrie 2023      (9.5 km UMB + 2 km chinezi)
70%  primăvara 2024        (17 km Aktor)
100% vara 2026

Fie A0 poate utiliza masina timpului, fie tu ai gresit niste ani...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adix


Earthchild

Quote from: andreita on May 25, 2024, 04:48:54 PMNu cred ca se poate sa duca 1.5 saptamanal sincer... mai au ~32-35% de facut in ~20 si ceva de saptamani.
Eu cred că userul @cb făcea referire la progresul Alsim, nu Aktor.

Feri

Quote𝗖𝗲𝗹 𝗺𝗮𝗶 𝗻𝗼𝘂 𝗻𝗼𝗱 𝗿𝘂𝘁𝗶𝗲𝗿 𝗱𝗶𝗻𝘁𝗿𝗲 𝗱𝗼𝘂𝗮 𝗮𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝘇𝗶 𝗱𝗶𝗻 𝗥𝗼𝗺𝗮𝗻𝗶𝗮
Șantierul 𝗟𝗼𝘁𝘂𝗹𝘂𝗶 𝟭 al 𝗔𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝘇𝗶𝗶 𝗕𝘂𝗰𝘂𝗿𝗲𝘀𝘁𝗶𝘂𝗹𝘂𝗶 #𝗔𝟬 𝗦𝘂𝗱 cuprinde și lucrările de execuție unuia dintre cele mai importante noduri rutiere din România, și anume nodul rutier dintre Autostrada Bucureștiului #A0 și Autostrada Soarelui #A2.
Stadiul lucrărilor pentru acesta este următorul:
✅️ a început montarea rosturilor de dilatare pe zona bretelelor;
✅️ a început asfaltarea pentru conectarea bretelelor la Autostrada A2;
✅️ se lucrează cu mai multe finisoare, atât pe zona pasajului principal, cât și pe zona bretelelor;
✅️ prima cale de rulare dinspre Cernica spre Glina este deja asfaltată cu primul strat de asfalt;
✅️ se lucrează la frezarea asfaltului în proximitatea A2 pentru a se conecta cu bretelele de încărcare-descărcare dintre A2 și A0;
✅️ Se lucrează la montarea parapetului, atât pe zona mediană, cât și pe zona laterală;
✅️se lucrează la sistemul de iluminat public.
Acest tronson de autostradă cuprins între DN4 și A2 (cca 10 km) este următorul pe care îl vom da în trafic pe zona de Sud a Capitalei, pentru care presăm și sprijinim antreprenorul să finalizeze lucrările cât mai repede posibil, estimarea pentru darea în trafic fiind sfârșitul lunii iulie.

I.Scriosteanu FB / TheRomanian YT

Feri

^ Și un comentariu pe FB:

Când estimați că se va circula pe A0 între A1 și A2?
Irinel Ionel Scriosteanu: facem tot posibilul sa reușim pana la sfârșitul acestui an.

Ionut

Hai că e oficial sfârșitul lui iulie. Când v-am zis că ne apucă august, m-ați luat la mișto.

mike_us

@dumbravaandrei  Intradevar se pot întâmpla multe pina la sfârșit de 2026. Dar totuși sunt 2 ani jumătate încă deci ar trebui sa fie șanse decente sa se închidă inelul nordic pina atunci.

@TibiV Am corectat anul, mie mi s-a părut interesant sa avem procente de progres pentru întregul A0 nu pe loturi.

survola

Acolo "fundația" A2 e cu vestitele plăci de beton, nu?
Să vedem cum le îmbină cu noua lucrare.

TeoH9

Care au fost estimarile ratate de Scriosteanu si gasca pentru lotul Alsim?
Decembrie 2023, Aprilie 2024, Iunie 2024 si acuma finalul lunii Iulie 2024 din ce tin eu minte. Cine ii mai crede pe papagalii astia? Ce ii împiedică sa zica prostii si data viitoare daca nimeni nu tine cont de minciunile ce le zic?

dr4qul4

@mike_us , Decembrie 2026 e super optimist.
In primul rand L1 e la Pizzaroti. Lotul nu e greu dar e destul de lung. Si pot sa gaseasca chichite sa o lungeasca ca se pricep de minune la asta.
Dar mai ales, UMB-ul nu are cum sa termine podul peste Lacul Cernica! Ar putea doar daca sacrifica si A7 si asta nu se va intampla.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

Ionut

Se pregătesc de Liga Campionilor pe A0N1. Aș pune un pariu nebun. Că deschid Pizzarotti-Retter înainte de CCECC. Dar nu pun.

Banii deocamdată sunt tot pe NASA.
Deși o vor lungi americanii aproape garantat până în 2027.

dr4qul4

numai pe UMB nu mai pune nimeni banii  :lol:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

mirceaeliade

Din filmarile de pe lotul chinezilor, cam care e un termen optimist-realist pentru deschidere A3-DN2?

Ionut

Nu am reușit să aflu soluția exactă pentru conectare în DN2. Când o să știu, voi putea da și o dată estimată pentru legătura A3-DN2.