Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 7 Guests are viewing this topic.

Puffyk 1

Indraznim sa speram la un 15 iulie? :-[

Ionut

Chiar și în ritmul de țestoasă derutată al turcilor, ar trebui în două luni să circulăm... deci final iulie e perfect fezabil... dar tare-mi e că o lungesc... hai... hai...

dumbravaandrei

Ce faină e vegetația pe biscuiții de la supratraversarea de lângă parcare... Oare nu se poate implementa și în alte locuri?

adix


cosminnus

Niste poze din mers de astazi de pe lotul 3 Sud, Aktor, nodul cu A1, ora 11.30. Era activitate. Se pare ca s-au apucat si de pus predalele.















Powered by API/PUM imgur uploader

dr4qul4

Filmarea cu nodul A0xA2 arata ca A2 nu ai este de foarte mult timp "autostrada soarelui".
Vineri, 24 Mai, restrictionarea traficului la o singura banda pe sens la intrarea in Bucuresti, chiar si pt o distanta scurta, provoaca un ambuteiaj destul de mare.
Imaginati-va ce ar fi fost la vara..
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

andreita

are Scrisosteanu o filmare postata acuma. Numa' ce a fost live.

pare ca se misca ceva, dar tot prea incet pentru o deschidere in 2024 in opinia mea. poate decembrie.

panzer

^ va fi mai bine la vara. Alsim nu are nevoie de mai mult de 2 saptamani sa lege nodul la A2. Nu va fi nici o restrictie pe A2.
Curatenie trebuie sa faca doar spre nord. Spre sud au access printre pile, pot face curatenie si dupa deschidere.

La ritmul de acum ar putea finaliza in 5 saptamani cu totul. Dar nu e nici o runda de alegeri la 1 Iulie, cand incepe traficul spre mare.

cb

#10238
Trebuie să facă un 1,5-2% săptămânal. Mie mi se pare că l-au făcut în ultima săptămână.

Costi

Cand a traversat DC 125 Clinceni-Ordoreanu, unde inca nu a inceput constructia pasajului, pare ca si-a muscat limba sau persoane rau voitoare au bruiat canalul audio....

andreita

#10240
Nu cred ca se poate sa duca 1.5 saptamanal sincer... mai au ~32-35% de facut in ~20 si ceva de saptamani.

P3trut

Mai sunt 30 de saptamani pana la sfarsitul anului si Aktor e undeva la 65%. Daca luam in calcul ca un 95% e cumva suficient pt deschidere si pt a face mai usor calculul, ei trebuie sa avanseze cu 1% pe sapt ca sa termine inainte de anul nou. Extrapolam lunar, mai au 7 luni, 35%, 5% pe luna. Cand te uiti saptamanal pare realizabil, daca te uiti la cat trebuie sa termine pe luna, aici vezi deja ca e greu pt ei. In timpurile lor bune pe santierele noastre (exclusiv doar cand au avut mobilizare serioasa cateva luni la rand) le-au iesit cam o medie de 3% pe luna, as zice eu. Undeva la un 85%-90% pot ajunge daca mentin mobilizarea, mai mult pare dificil, avand in vedere cate structuri le lipsesc.

Ionut

Două cuvinte. Sau unul? Semi-profil.

naivu

Ar fi grozav daca pana de Craciun s-ar putea circula de la A2 la A1 fie si pe semiprofil. Insa nu reusesc sa-mi imaginez prea clar cat de rapid vor putea face semiprofilul acela:
Asfaltul si chiar balastul stabilizat se astern separat pt fiecare sens, dar terasamentul nu prea vad cum se poate face doar pe jumatate!
Iar la structuri, de la grinzi in sus se poate lucra separat fiecare sens, dar pilele si cuzinetii sunt la comun, trebuie terminate integral!

Ionut

Nu nu, umpluturile se fac pe full, doar structura rutieră se face semi-profil.
Dar nu umpluturile mă sperie pe mine, ci structurile... acolo e buba...