Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 19 Guests are viewing this topic.

florin74

#3465
Dupa cum am anuntat pe la inceputul anului , dar CNAIR a insistat cu NUROL ( de am mai pierdut 4 luni prin instante..), iar NGC ne-a pacalit cu ciorba a la Turcia :)))) , . A0 Nord lot 1 se pare ca se va duce la INTRACOM.
Pizzarotti tot incearca din rasputeri sa rastoarne (locul 2), dar nu prea au reusit, sa vedem daca mai insista...
http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000397774&id_inst=2

Aici e o incercare disperata...Maxim ce au obtinut o sesizare a CCR pe un articol privind termenul de depunere a contestatiilor...
http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000392780&id_inst=2

Pe lot 3, Nurol a renuntat la contestatia... Sa vedem ce rezulta din evaluarea ofertei chineziilor, conform deciziei CNSC
Momentan ICTAS ramane castigator.

mirceaeliade

realist vorbind, cand se va pronunta CCR si cand sunt sanse sa se semneze cu Intrakat?

Alexander

Deci pentru A0 Nord ramane:
Lotul 1: Intracom (optimist semnare contract in septembrie + 12luni proiectare + 2ani executie - 2024 final)
Lotul 2: Umb ( semnat in mai 2021 + 12luni proiectare + 2ani executie - inceput de 2024 in ritmul lor)
Lotul 3: Ictas ( optimist sfarsit de 2021 + 12 luni proiectare + 1.5 ani executie - probabil inceput de 2025 sau final de 2024)
Lotul 4: Umb (semnat in august 2020 + 12luni proiectare + 1.5 ani executie - probabil toamna lui 2022 ) se stie ceva, au terminat proiectul?

Asta in conditiile in care A0 Sud trebuie sa fie finalizata in 2023, dar de lotul Aktor nu sunt foarte sigur, ramane de vazut daca se muta cu oamenii de pe A10 unde parca au prins putin avant acum pe final.

mike_us

^ Ministrul Drula se lauda acum câteva luni ca in toamna începe UMB pe lotul 4 dar probabil o sa ii amine pina semnează pe lotul 3 unde e nodul.

bogdan.stroe

Quote from: mirceaeliade on August 25, 2021, 04:27:25 PM
realist vorbind, cand se va pronunta CCR si cand sunt sanse sa se semneze cu Intrakat?

Sesizarea CCR nu opreste procesul in curs, se poate da o decizie pe acea speta si se poate semna contractul. In momentul cand CCR va decide intr-un fel sau altul acea decizie va fi obligatorie de atunci incolo.

goanga

Quote from: bogdan.stroe on January 01, 1970, 02:00:16 AM
In momentul cand CCR va decide intr-un fel sau altul acea decizie va fi obligatorie de atunci incolo.

Cu mențiunea că dacă acea decizie modifică situația din proces, se poate face o revizuire a acestuia. Dar nu cred că e cazul aici.

elphax

mike_us  - de ce ar astepta UMB dupa lotul 3? ar trebui sa termine proiectarea imediat.
ce acte/aprobari ar avea nevoie sau ce ii poate bloca legat de nodul de pe lotul vecin?

voicul

Nu au de ce sa astepte dupa alt lot, dar pot sa astepte daca nu au cu cine sa il faca.  :)
Cam tot personalul e blocat acum in alte parti, deci amanarile sunt cam in favoarea UMB.

Pentru optimizare de costuri, ideal ar fi sa inceapa odata cu lotul 2, dar o sa vedem cum sta treaba.

hefaistos

#3473
Pe lotul 4, avand in vedere specificul lotului, lucrarea ar trebui sa inceapa cu multe foraje, activitate pe care UMB o externalizeaza. Deci nu depinde asa mult de resursele interne, cat de disponibilitatea de resurse la "prietenii" cu foreze.
Eu zic, in maxim 6 luni, adica pana la 1 martie, vedem miscare pe aici.
Cat despre abordarea unitara a loturilor 2 si 4, sun undeva la 12 -13 km intre ele pe niste drumuri exterm de aglomerata. Mai degraba abordare secventiala, cu mutarea resurselor decat abordare paralela.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

mike_us

^^^ Ce am vrut sa spun: CNADR ar avea interesul sa nu înceapă lotul 4 cu mult înainte de lotul 3. Fiind lot mic si cu UMB constructor s-ar putea termina cu mult înainte de lotul 3 si sa ramină "muzeu" nodul fiind pe lotul 3.
O sa trăim si o sa vedem dar nu cred ca o sa obțină AC ul in toamna asta probabil la anul.

hefaistos

Lotul 4 e lot greu. Aproximativ 2000 m liniari de structuri. Minim 18 luni as zice eu, chiar și în stilul UMB. Iar CNAIR e un organism inert. Dacă UMB are interesul și va apasa butoanele corecte va obține o intarziere. Dacă nu, în toamna asta vom vedea ordinul de începere a lucrărilor. Dar oricum cei de la UMB sunt profesioniști, inclusiv în materie de management și vor face ceea ce e bine pentru ei și, indirect, e bine și pentru noi.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

mike_us

In nord sunt făcute ceva exproprieri? Măcar pe loturile 2 si 4 care au fost deja semnate? Cum se poate verifica daca sunt făcute?

DarkFranck

@mike_us da, cel puțin pe lot 2 A0 Nord:
https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=10.msg357067;topicseen#msg357067

S-ar putea să se fi făcut și altele, pe astea le-am văzut eu
Fluctuat Nec Mergitur

pasa_andrei

Nu m-am putut abtine si le-am facut o vizita scurta la DN5 ieri dupa ce a plouat. Nu ma asteptam sa vad cine stie ce progres.



Enjoy!

carutasul

azi am văzut armături și la nodul DN6, au ajuns la suprafață cu pilonii. În stilul lor tacticos, văd că la structuri stau bine, să sperăm că se descurcă în final și cu balastul, cu cât trece timpul cu atât le trebuie mai multe utilaje ca să termine la timp :)