News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 14 Guests are viewing this topic.

nick4hiphop

Fiind printre cei expropriati din Joita, iti pot spune ca sunt modificari foarte mari privind suprafetele expropriate. Cred ca au modificat proiectul. In hotararea initiala imi luau 3200 mp, acum vad ca imi iau doar 5 mp. Deci, este clar ca au modificat proiectul si au fost nevoiti sa dea o noua hotarare de expropriere pe noile suprafete.

valig

Soacra-mea are la Ciorogarla 10500 mp, initial au zis ca ii iau 1000mp, in noua hotarare vad ca ii ia 8500mp. Oricum, n-a primit nicio informare oficiala pana acum, nici de aia 1000mp, doar ce am citit noi pe hot de Guvern.

carutasul

azi am făcut o scurtă excursie spre Dumitrana pe ceea ce apare pe gmaps ca DC19, mai mult pentru că nu știam unde duce drumul; am văzut că acolo se circulă deja pe deviere și mormanele de balast sunt destul de mari... Nu am făcut poze, dar e un traseu pe care vreau să îl reiau când nu o să am treabă. Poze, când o să văd stâlpi și grinzi :)

dargauda

FB Irinel Scrioșteanu

📌 Așa cum am promis, în maximum 2 ani (2022), vom finaliza cele 5 pasaje pe actuala Centură a Bucureștiului, respectiv Mogoșoaia, Berceni, Cernica, Domnești și Popești-Leordeni (Olteniței) și, în maximum 3 ani (2023), cele 3 loturi de pe A0 Sud, adică 52 de km din Autostrada de Centură București Sud."

Acest domn nu stie cu cine are de a face ACTORII nu termina nici in 2028 se pricep si le place (plimbatul pisici) acest joc din romania,ca la noi pot face orce doresc muschi lor,nui obliga nimeni,nici legea(politicul justitia) pot sa o intinda cit doresc ei se pricep, A10 va fi terminat anul viitor la 8 ani[/] de la prima lopata este groaznic sa si scri despre el,este rusinea statului cu schimba legislatia.

florinp

De pe site CNSC, dosar 1099
Lot A0 1 Nord.
http://portal.cnsc.ro/istoricdosare.html?a=search&Dosar-CNSC:nume-contestator=pizzarotti
Stie cineva ce inseamna "Admite contestatia in parte si dispune remedierea"

An 2021
Dosar 1099
Nume ContestatorIMPRESA PIZZAROTTI &CSPA
Denumire Autoritate ContractantăCOMPANIA NATIONALA DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A. BUCURESTI
Număr completC4
Status dosarDosar finalizat
Dată decizie fond23.06.2021
Nr. decizie fond1340
SoluțieAdmite contestatia in parte si dispune remedierea

NGC

#3140
Proiectare si Executie Autostrada de Centura Bucuresti km 0+000-km 100+900, Sector Centura Nord km 0+000-km 52+770, Lot 1: km 2+500-km 20+000

Quote from: NGC on April 21, 2021, 02:41:05 PM
Nu a ghicit nimeni. E "ciorba a la ... turc". :lol:

Trebuia sa va puna pe ganduri ca am folosit "..." in loc sa scriu "grec". In cazul de fata "ciorba" se refera la "aceeasi ciorba reincalzita", adica tot NUROL.

V-am dat si un hint. :D

Quote from: NGC on April 15, 2021, 09:31:09 PM
Problema in sine nu e la NUROL, ci la subcontractantul VERTATEL. Asta nu scrie in solutia pe scurt. ;)

Quote from: NGC on May 12, 2021, 04:12:31 PM
Reevaluarea ofertei celor de la NUROL a fost contestata la CNSC de INTRAKAT si PIZZAROTTI. [...] In plus, asa cum am zis si mai sus, mai avem "restante" si de la primul tur.

CNSC a admis contestatia celor de la INTRAKAT si partial pe cea a celor de la PIZZAROTTI si trebuie reevaluata oferta NUROL. O sa apara si pe pagina lor zilele astea.

rota

Transelectrica: În această perioadă, ne ocupăm de relocarea rețelelor de 400 kV pentru autostrada A0.

sursa
Powered by API/PUM imgur uploader
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

pasa_andrei

Videoclip nou de pe A0- Lot 2, Nodul A0-DN6. Cei de la Transelectrica s au miscat impecabil pe acest proiect. Asa cum o sa vedeti si in videoclipurile viitoare, lucrarile la relocarea retelelor de inalta tensiune au fost deja terminat sau sunt in curs de relocare. DIn acest punct de vedere suntem norocosi ca s au ocupat inca de la inceputul proiectul si s au pierdut ani de zile ca in alte proiecte. Raman retelele de medie si joasa tensiune care inca nu au fost toate relocate.



Enjoy!


paulmare

pasa_andrei ar fi fost fraieri sa fie altfel, transelectrica ani de zile nu a facut investitii, acuma in 2019 i-a apucat harnicia cu inchiderea inelului de 400KV din jurul bucurestiului si "modernizarea" si extinderea statiilor fundeni si bucuresti sud, daca cineva iti plateste stalpi noi, conductori si izolatori noi, primesti terenul de sub linie si drumurile de acces la stalpi etc in conditiile in care cred ca sunt inca linii aeriene din anii 60-70, multe subdimensionate si cu "focusul" pe capacitate pe zone gen fostele platforme industriale unde acum nu mai e nimic, si unde nu era atunci nimic acum sunt cladiri rezidentiale birouri magazine etc - trebuie sa fii fraier sa nu iti modernizezi reteaua pe banii altuia prin zonele unde trece A0

Turcaletzii cred ca si UMB, sunt obisnuiti cu peschesul bacsisul si ciubucul la monopolurile astea de stat si au stiut sa isi aranjeze apele ca sa poata lucra
Spre deosebire de pizza de exemplu, dolce vita far niente, nu tragem de maneca sa isi mute stalpii, si cautam o casa de avocati cu comision din claimurile pe care le-am obtine ca am avut 1000 de oameni si 500 de camioane si utilaje care nu au putut lucra ca nu au fost doi stalpi mai mari sa avem clearance-ul sub linie

kola

Salutare colegi,
nimic nou in pe lotul Aktor. In Organizarea de santier a aparut un buldozer.
.

Erau niste oameni in zona unde s-a decopertat. Posibil vreo descoperire arheologica.

mike_us

@pasa_andrei Au început sa mute rețelele electrice si pe lotul 1 sau doar pe 2?

hvm

@Kola:
Eu nu cred ca o sa fie nimic pana cand nu termina A10 sau primesc AC + OIL. Oricare se intampla prima.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

Tudor99

CÂȘTIGĂTOR PENTRU A0 NORD, LOT 3
Avem un câștigător anunțat pentru proiectarea și execuția lotului 3 din Autostrada de centură a Bucureștiului, semi-inelul nordic.

Este vorba de tronsonul lung de 8,6 km, între Afumați și Pantelimon, care cuprinde nu mai puțin de 7 pasaje.

Contractul în valoare de 413 milioane de lei prevede 12 luni pentru proiectare și 18 luni pentru execuție. La fel ca în cazul proiectelor similare, vom discuta cu antreprenorul să urgenteze proiectarea.

Sper ca această licitație să nu fie din nou contestată, astfel încât să putem semna cât mai rapid contractul.

➡️ Pe lotul adiacent, 4 (lung de 5 km, între Pantelimon și A2), constructorul se mișcă bine cu proiectarea, iar execuția lucrărilor va începe la toamnă.
➡️ Același antreprenor ca pe lotul 4 lucrează la proiectare și pe lotul 2 al A0 nord (19 km între Corbeanca și Afumați), după ce, în mai, Compania de drumuri a semnat contractul pentru proiectare + execuție. În prima parte a anului viitor începe aici șantierul de execuție a lucrărilor.

Planul anunțat rămâne în picioare: pe semi-inelul sudic al A0 vom putea circula din 2023, iar pe cei circa 100 de km ai întregii autostrăzi de centură, în 2024.

#RevoluțiaBuneiGuvernări

CATALIN DRULA FACEBOOK

Alexander

#3148
Ahh...te-ai miscat mai repede ca mine.
Cu toate astea, cine este castigatorul?

Later edit: vad ca Nurol era castigatorul desemnat

florin74