News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 20 Guests are viewing this topic.

vladioan_bv


NGC

Proiectare si Executie Autostrada de Centura Bucuresti km 0+000-km 100+900, Sector Centura Nord km 0+000-km 52+770, Lot 1: km 2+500-km 20+000

Quote from: NGC on April 15, 2021, 09:11:06 PM
A0N L1 -> Ciorba a la ...

Quote from: florin74 on April 15, 2021, 09:27:14 PM
Intracom. Era  destul de clar de la decizia CAB.

Quote from: alecu26 on March 04, 2021, 10:39:34 PM
He he....banuiam eu ca nu ramane Pizza fără proiect în România.

Quote from: raulbogdan23 on April 15, 2021, 09:22:23 PM
@NGC Ciorba a la grec?

Nu a ghicit nimeni. E "ciorba a la ... turc". :lol:

Trebuia sa va puna pe ganduri ca am folosit "..." in loc sa scriu "grec". In cazul de fata "ciorba" se refera la "aceeasi ciorba reincalzita", adica tot NUROL.

V-am dat si un hint. :D

Quote from: NGC on April 15, 2021, 09:31:09 PM
Problema in sine nu e la NUROL, ci la subcontractantul VERTATEL. Asta nu scrie in solutia pe scurt. ;)


naivu

Recomand procentele acelea de la CNAIR cu multa sare si marja de eroare. E.g. conform https://www.economica.net/top-autostrazi-martie-umbrarescu-porr-construct-si-alsim-alarko-au-avut-cele-mai-mari-progrese_503214.html, intre inceputul si finalul lunii martie, Astaldi la Podul Braila si Strabag la A3 TgMures-Ungheni au inregistrat progres 0% ?!!  :o (nu prea coincide cu ce-am vazut pe forum  :))

carutasul

azi mutaseră foreza pe partea cealaltă (pe stânga când ieși din București) la DN6.

pasa_andrei

Lucrarile continua intr un ritm bun pe lotul 2. Au ramas aproximativ ~2-2.5 km neatacati din tot lotul de 16.3km. Ca si noutati au inceput relocarea stalpilor de inalta tensiune de la DN6, continua defrisarea de la DN5 si avem primi stalpi de beton ridicati la DN5.

Selim este inca in picioare.  :lol:



Enjoy!

PS: Maine vizita in santier din partea Ministerului. Sper sa fiu pe faza.

voicul

Un alt indiciu ca turcii misca e durata filmarilor lui @pasa_andrei - de la cateva minute - 1 cadru/sectiune la peste 10 minute si in crestere  :)

@pasa_andrei  :cheers: ca ai timp pentru atatea santiere.
Sper, ca peste cateva luni, sa te lase Strabag fara meserie!  :lol:

danutzu_1069

Stai sa vezi cat o sa dureze relocarile de LEA din zona rau Sabar si Sintesti.... Este un păienjeniș de rețele si o pădure de stâlpi....
Acolo intai trebuie relocat si apoi pot sa intre in teren, altfel nu au "loc de intors" utilajele....

dorum

Io nu-s foarte optimist din ce vad. Fac ceva turcii, dar o fac in stilul lor...

TVlad

De ce au atitea deschideri pasajele peste calea ferata 902 si cea spre port? Din cauza inaltimii necesare care ar face prea scump sau instabil rambleul?

pasa_andrei

Ce ma bucura cel mai mult este ca au inceput relocarea de utilitati in mai multe puncte. Nu stiu daca ati vazut dar si langa drumul DJ401D ( min 7:01) au adus o foreza mica care a fost la DN6 acum 1-2 saptamani pentru a incepe fundatia viitorilor stalpi de inalta tensiune.


vladioan_bv

#2786
da, si eu vad un aspect pozitiv acest lucru ^ ceea ce nu inteleg este de ce nu maresc ritmul la structuri. acolo nu au blocaje gen lipsa agregate sau evolutia preturilor acestora

panzer

Multumim. Baiat bun Selim!  :lol:

Veste exceptional de buna cu stalpi de inalta tensiune. Inseamna ca s-au miscat cu cererile catre detinatorii de relete. De fapt vedem si devierile de apa pe ici pe colo.
Interesant ar fi sa incercam sa aflam ce retele sunt ale Transelectrica si care sunt Enel.

Daca ar citi si turcii pe aici, mesajul meu catre ei ar fi sa se grabeasca. Orice preturi ar avea acum (atat la subcontractori cat si la materiale) vor vedea altele complet in momentul in care incepe si Nord-ul si poate si primul tronson de A7.


al3x

Referitor la Nurol pe A0N L1: CNAIR ii va desemna din nou castigatori, deci urmeaza din nou contestatii, corect?
Realist vorbind, mai dureaza cel putin 6 luni - 1 an doar contestatiile, fara o eventuala a2a reevaluare, corect?
Multam!

NGC

Cel mai probabil vor fi din nou contestatii si poate o noua runda de reevaluare. Vrabiutele spun ca NUROL a fost ajutata la actuala reevaluare. ;)