Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

punktnet

S-a specificat in mai multe interviuri ca noul contract de pe A0 nu mai este manageriat ca celelalte, sunt stipulate penalitati si deja sunt date cateva. Cu sabia in coaste sunt convins ca grecii vor lucra in ritm bun, prin alte parti o fac, sunt convins ca se adapteaza
Just kidding.

panzer

Quote from: razvan96 on September 17, 2020, 02:36:18 PM
^ Fara partea cu exproprierile; sunt rezolvate, HG-ul e dat, nu vor fi o problema daca Aktor termina proiectarea.
Se optimizeaza PT si rezulta exproprieri suplimentare, care vin cu suficiente intarzieri a.i. sa prelungeasca in mod legal durata contractului.

NGC

"Supervizare Proiectare și Execuție Autostrada de Centura Bucuresti km 0+000 – km 100+900: Lotul 1: sector 1 km 52+070 – km 52+770 aferent Centura Nord, sector 2 km 52+770 – km 69+000 aferent Centura Sud; Lotul 2: km 69+000 – km 85+300 aferent Centura Sud; Lotul 3: sector 1 km 85+300 – km 100+765 aferent Centura Sud, sector 2 km 0+000 – km 2+500 aferent Centura Nord""

Lotul 1 -> S-a semnat cu CONSITRANS.

Lotul 2 -> Castigator initial este asocierea EGIS INTERNATIONAL + SEARCH CORPORATION + ITALROM INGINERIE + METROUL, dar TPF INGINERIE a contestat la CNSC.

Lotul 3 -> S-a semnat cu CONSITRANS.

naivu

A0, A1, DX12 ... s-a rasturnat carutza cu contracte de supervizare  :D

NGC

Si uite cum s-a nimerit (s-au "impartit" contractele), ca nu avem decat o contestatie aici pentru lotul 2. ;)

myid

#1985
colegii au fost ieri pe frantura in contructie de pe A0 Sud .
Surprinzator, turcii se misca bine, insa doar pe 1.7km cred si eu....


survola


alexa_adrian2001

Foarte interesant cum lucreaza turcii. Nu am mai vazut pe nici un alt lot sa fie atatia tarusi albi. Iar mai nou vad semne/cerculete si pe pamant.
Apropo: chiar sunt muncitori din Turcia sau subcontractori?

ddfab

^ pe ceva utilaje scria Apolodor ( camioane si excavator)... de Bucuresti nu din Damasc... :)

Jallen

Este vorba de 1.7km din 16.3km... nu cred ca se apuca nimeni sa faca lucrari pe 1.7%, adica 277 de metri...

horatiu.cosma


Jallen


TibiV

Mai pune mana pe manualul de aritmetica.
Clasele 5-6...

Quote from: Jallen on September 24, 2020, 12:19:24 PM
Este vorba de 1.7km din 16.3km... nu cred ca se apuca nimeni sa faca lucrari pe 1.7%, adica 277 de metri...

Mai frate, nu trebuie sa fii inginer ca sa te prinzi ca "1.7km din 16.3km" este ceva mai mult de 10%....

Da, sunt rautacios....
Dar pierd(em) mult timp cu comentarii pe baza coeficientilor KdB (Koeficienti scos Din Burta).
KdB sunt foarte utili cand esti student si trebuie sa "predai maine proiectul"...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Jallen

Ce ti se pare gresit ca 1.7% din 16.3km fac 277 metri sau 0.27km... ? Ca am inteles eu gresit ce voia sa zica baiatul acela in comentariu ce a fost sters e partea a doua  :|

Ionut

Din această dilemă, nu putem iesi.