News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

12 Members and 27 Guests are viewing this topic.

GIV

conform live facebook secretar de stat, in noaptea asta ajung grinzile si macaralele in santier...

ultras_30

In seara asta la nodul A0/DN4 iluminatul este funcțional .

Puffyk 1

Un mare DA!!!! Domnul Secretar de Stat mi-a răspuns pentru prima dată concret! Luni dăm drumul la DN4A0? DA!!!!

Jacob46

Confirm. La 21:00 s-a deviat traficul. Deja veneau primele 2 grinzi.

oneway

Acum la 07:00 calau macaraua, era agitatie multa in nod.
A0S3 - Aprilie/Mai 2025

IonutP

Pare ca au adus primele 4 grinzi metalice.

Quote𝗔𝟬 𝗦𝘂𝗱 - 𝗟𝗼𝘁 𝟯

Vineri, 12 Aprilie ora 3.00 dimineața

4 trailere de mare tonaj au sosit noaptea trecută in șantierul 𝗟𝗼𝘁𝘂𝗹𝘂𝗶 𝟯 𝗦𝘂𝗱 al 𝗔𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝘇𝗶𝗶 𝗕𝘂𝗰𝘂𝗿𝗲𝘀𝘁𝗶𝘂𝗹𝘂𝗶 #𝗔𝟬, pentru a aduce grinzile metalice necesare deschiderii centrale a pasajului peste A3 aferent nodului rutier  A0-A1.
Din aceasta dimineața începe montarea acestora cu o macara care poate ridica pana la 300 de tone.

Vă reamintesc faptul că au fost impuse 𝗿𝗲𝘀𝘁𝗿𝗶𝗰𝘁𝗶𝗶 𝗱𝗲 𝗰𝗶𝗿𝗰𝘂𝗹𝗮𝘁𝗶𝗲, iar traficul rutier de pe ambele căi ale Autostrăzii București - Pitești #A1 a fost 𝗱𝗲𝘃𝗶𝗮𝘁 𝘁𝗲𝗺𝗽𝗼𝗿𝗮𝗿 𝗽𝗲 𝘃𝗮𝗿𝗶𝗮𝗻𝘁𝗲𝗹𝗲 𝗱𝗲 𝘀𝗲𝗿𝘃𝗶𝗰𝗶𝘂 𝗰𝗼𝗻𝘀𝘁𝗿𝘂𝗶𝘁𝗲 𝗶𝗻 𝗽𝗿𝗼𝘅𝗶𝗺𝗶𝘁𝗮𝘁𝗲𝗮 𝗔𝟭 (km 18+845 și km 18+615), începând de aseară până pe 26 aprilie, pentru a permite montarea tablierului metalic.

Facem tot posibilul ca anul acesta să circulăm între A1 și A2, pe partea de sud, doar la nivel de autostradă.

📍 Lotul 3 al A0 Sud leagă DN6, în zona #Bragadiru – #Cornetu, până la A1, în zona localităților #Ciorogârla – #Dragomirești Vale (inclusiv nodul rutier dintre A0 și A1) și are o lungime de 18 km.

🇷🇴 𝗛𝗮𝗶, 𝗥𝗼𝗺𝗮𝗻𝗶𝗮, 𝗵𝗮𝗶 𝗰𝗮 𝘀𝗲 𝗽𝗼𝗮𝘁𝗲! 🇷🇴
_____________
#A0Sud #A0 #lot3Sud #Bragadiru #Cornetu #Ciorogarla
#DragomirestiVale #Domnesti #AutostradaA0 #Ilfov
#București #AutostradaBucurestiului
#infrastructuraIlfov #Ilfovulincaresepoate
#DezvoltamIlfov #DezvoltamRomania
#HaiRomaniaHaiCaSePoate

Link

captiva

Pe Facebook la Scriosteanu este live cu ridicarea primei grinzi. Grinzile sunt duble, respectiv e nevoie de trei pe fiecare sens, și acoperă ca lungime întreaga deschidere. Dacă au sosit patru înseamnă că mai sunt de venit două.
Din filmare se vede ca nu se folosește niciun fel de eșafodaj

catalinus66

Am observat ca grinzile deja montate in intersectia A0-A1, pe deschiderile 1 si 3, au un profil care vor sustine grinda mediana. Prin urmare, nu cred ca vor mai face vreun esafordaj si vor aplica direct niste linii de sudura. Este doar o presupunere.

captiva

A ajuns și a doua grinda pe poziție
Foto Facebook Cristian Pistol





Powered by API/PUM imgur uploader

IonutP

wow...în sfârșit se mișcă cu mai talent. Ar fi o minune să termine anul asta.

Off topic - Sunt curios dacă vor licita pe alte loturi acum sau se vor concentra pe ferovioar ca să recupeze întârzierile adunate cu anii.


adix


CapitanulPtk

^ disperant si ritmul Alsim, mai ales la A0-A2. Ce naiba se intampla acolo, nu le-a iesit suprabetonarea?

gicu

Au decopertat o bucată de beton probabil neconform pe pasaj la nodul cu A2 și a rămas așa de luni bune.

Înțeleg că poate trebuie expertiză, trebuie măsuri speciale de remediere, dar să o lași așa e delăsare și inconștiență.

danutzu_1069

A0 cu A1, deci grinzile au venit sudate in pereche cum am sperat sa fie, in cazul asta... poate in astea doua saptamani pun si predalele... Asta ar insemna... multe pentru Aktor.

Ionut

Foc de paie 2-3 luni ca în 2023 sau de data asta îi ține? Dacă îi ține, deschid în decembrie, la terasamente sunt bine spre foarte bine. Grinzile și predalele le mai pui, dar punctele critice mi se par armarea și suprabetonarea.

Au echipe?
Nimeni nu știe, pariați acum...