News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 22 Guests are viewing this topic.

oneLess

Catalin I  prezintă  Pasaj agricol Berceni - Popești-Leordeni peste A0 (2024-04-10) - semi-asfaltat


voicul

#9691
^Ridicarea grinzilor (chiar si de catre Deme) (poate) spune ceva (si) de harnicia Aktor.
Puteau depinde sa semneze cu mine contractul ca tot nu am macara si nici nu stiu sa o manevrez si atunci harnicia Aktor batea spre 0.

carutasul

Da, just, nu făceai nimic dar erai ieftin. Și eventual ieșea și de o șpagă mică, că așa am eu o bănuială că e unul din motive :) 

bZ1-

si economedia a avut un articol cu interviul CEO`ului Intrakat, Exarchou, dar a fost semnalizat corespunzator ca Advertorial - pare un raspuns la amenintarile de reziliere ale lui Ionel.

Radu_A

stiu ca orice km de autostrada conteaza dar lotul aktorilor e cea mai importanta bucata de autostrada in constructie in momentul asta si conteaza un pic mai mult decat celelalte...eu sper sa fie folosite toate parghiile legale si ilegale sa se circule anul asta pe acolo...A0 Sud terminat ar avea un impact inclusiv in traficul de pe Iuliu Maniu, probabil cel mai aglomerat bulevard din tara...sunt zile cand fac o ora intre Lujerului si Drumul Osiei si nu vorbesc doar de vineri dupa amiaza

adix


bim14

Cred ca seful aktorilor nu era la curent cu starea de fapt a santierului, altfel nu-mi dau seama cum e posibil ca un ditamai sultanul sa arunce luna septembrie ca termen pentru lotul 3 sud. Mai avea putin si deschidea inaintea turcilor de pe lotul 1, care ar trebui sa faca un efort si sa deschida ultimul tronson pana la vacanta elevilor, adica in vreo 2 luni de zile. 
Quote from: bim14 on January 09, 2024, 10:42:40 AMEu tocmai am virat 100 de lei si mai pun 500 in contul API daca la final de 2024 avem minim 50 de km de A7.

naivu

^asta m-a șocat și pe mine, dacă zicea decembrie îl credeam. Nu pot să-mi doresc decât să greșim noi și să aibă dreptate el!

carutasul

M-am întors azi prin Domnești ca să mă intersectez cu lotul Aktor și în cele câteva locuri era o atmosferă de lucru cum n-am mai văzut. Să sperăm că îi ține.
La A1 era furnicar de camioane, la podul peste DJ601 erau puse grinzile pe o deschidere și am mai fost într-un loc aproape de Sabar unde m-am intersectat cu o mașină Deme. Dacă nu se opresc după inspecție... e de bine :) Nu am făcut poze, dacă pot mai pe seară și găsesc ceva util pe camera de bord revin.

Ionut

Care inspecție?
Că de inspecția API nu scapă nimeni, bro.

Și aia chiar ESTE inopinată.

carutasul

eu mă gândeam la conducerea de la Atena :)
Așa... oricum am în plan să îi vizitez relativ des acum că mi s-a stricat promenada de pe lotul doi :)

irirat


CNAIR pe Facebook
QuoteTrafic deviat temporar pe A1, București – Pitești, pe aproximativ 1,5 km, pentru montarea grinzilor la pasajul care traversează autostrada la km 18+400❗️

Începând de joi, 11.04.2024, ora 20:00, până în data de 26.04.2024, circulația rutieră va fi deviată pe variantele de serviciu construite în proximitatea autostrăzii A1, București - Pitești, între km 18+185 și km 18+615, pentru montarea tablierelor centrale ale pasajului de pe A0, lotul 3, care supratraversează A1 la km 18+400.

Menționăm că în zona unde circulația este deviată, viteza de deplasare este restricționată la 40 km/h.

Precizăm că variantele de serviciu vor avea câte două benzi de deplasare fiecare, atât pentru Calea 1, București – Pitești, cât și pentru Calea 2, Pitești – București, cu o lățime minimă de 3,5 metri.

...


voicul

@Radu_A ritmul e bun acum - mai ales pentru Aktor. Mai mult de atat, se poate, dar nu cred ca pentru aktori. Macar de ar merge asa pana la final de contract!

Mai e si CNAIR pe fir si pana nu e clar cu pasajul (sau pasajele - nici nu stiu daca e 1 sau 2), nici o sansa de anul asta. Dupa ce se clarifica ... mai vedem dupa cam cand ar putea sa termine.

danutzu_1069

#9703
Nu pot sa cred ca in 15 zile montează niște grinzi care încă nu sunt aduse in șantier... adică DOUA săptămâni.

Se poate întâmpla asta daca le aduc pe tronsoane gata sudate (alea doua intre ele), adică sa nu le mai sudeze in șantier, jos.

Ar fi si mai repede daca le aduc la toata lungimea (ar fi vreo 23M, deci transport agabarit), si grupate cate doua.

bim14

Sunt 12 grinzi cu imbinarile aferente de pe capete. Pare ca ar fi timp in 2 saptamani chiar daca vin cu o echipa de 2 sudori. Mai de durata ar fi partea de esafodaje si aducere la pozitie pentru ca nu cred ca le sudeaza direct din macara.
Quote from: bim14 on January 09, 2024, 10:42:40 AMEu tocmai am virat 100 de lei si mai pun 500 in contul API daca la final de 2024 avem minim 50 de km de A7.