Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 14 Guests are viewing this topic.

Breezzer

#9675
Ajută, dar...pariez că la ieșirea de pe autostradă, indiferent de sens, o să se sugrume circulația. Poate cei care vin dinspre DN6 și merg în direcția Oltenița, nu vor întâmpina probleme,însă cei care revin iar pe CV nu vor fi tocmai fericiți (cu tot cu sensul giratoriu).

Cum se sugrumă actualmente pe A1 când vi de la Pitești și vrei să o iei pe centura București (Hornbach).

Cred că șoferii mai cu rutină, vor merge în continuare pe CB sud.

Este strict părerea mea.

bogdannp23

Cu siguranta o sa ajute si asta o sa se observe cel mai mult in traficul de pe DNCB spre Jilava.

O parte din tranzitul dinspre Moldova/Ucraina ce se indreapta spre vama Giurgiu o sa intre pe A0 dinspre DN4 degrevand portiunea din DNCB Berceni-Jilava. 

Din pacate aceasta deschidere o sa aglomereze si mai mult Bragadiru care este deja sufocat in multe momente ale zilei, dar poate asa presiunea o sa fie tot mai mare pe Aktor sa deschida anul acesta lotul 3 spre A1.

voicul

^Filmarea e de pe 6, deci intre timp inca 2 zile de munca. E posibil saptamana asta, dar nu "de Miercuri" cum am zis ieri, ci mai pe Sambata ... seara  :)
Oricum deja Sambata nu conteaza, ca e trafic mai lejer.

Orice autostrada tot intr-un oras da, deci intr-un semafor, deci pana la urma si la urma ceva tot se blocheaza.
O sa fie mai mult bine decat rau.
Corect Bragadiru fuc**d, dar aia e, ai alternativa pe DJ.

mike_us

După ce deschid pina la DN4 ar trebui sa se concentreze la podul peste A2. Acolo e punctul critic la ce le-a mai rămas turcilor.

carutasul

chestia e că la podul ăsta parcă nu se vede progres deloc în ultimele filmări. Au asfaltat bretele, au mai aranjat, dar betonul tot cu gaura aia a rămas și parcă e la fel de astă toamnă...
 

carutasul

@voicul:acum au distrus și DC20 (nu știu dacă turcii, că au mai fost și niște lucrări de țeavă de gaze cât am fost eu în pauza competițională :) ) îl foloseam ca alternativă când era Bragadiru full. Iar pe DJ401A s-au apucat și de borduri (și urmează și uzura, că vin alegeri) :)

voicul

#9681
E de acum 7 zile, da nu imi aduc aminte sa fi pus nimeni ceva de treaba asta (poate gresesc).

Descoperiri și vestigii arheologice, bordeie și unelte din neolitic, găsite în calea Autostrăzii 0


Si mai recent, ca stiu ca nu posteaza:

Autostrada de Centură București A0 Nord Lot 3 - Nod rutier cu DN2 (Afumați) - CCECC 2024.04.05


oneway

A1-A0 s-a asfaltat si devierea spre Pitesti.
A0S3 - Aprilie/Mai 2025

kola

#9683
Avem o parte din grinzi, ridicate la intersecția dj 601 cu A0, lot Aktor

AlexD

Stiu ca lumea sufla si in iaurt, dar o zic eu: Aktor a calcat binisor pedala de acceleratie, cu ridicarea grinzilor. Daca am vedea acelasi hei-rup si la pasajele lipsa, ar fi probabil sanse chiar bune pt finalul anului. Dar e un ditamai "daca".

naivu

#9685
Șeful mare de la greci s-a apucat să promită septembrie! Sună bine ce zice (chiar dacă nu-mi vine să-l cred):
Quote,,Deja putem vedea rezultatele tranzacţiei dintre Ellaktor şi Intrakt. În trecut nu am performat prea bine în România, dar acum vom rezolva şi acest aspect. Spre exemplu, la final de august, început de septembrie, vom finaliza lucrările la lotul 3 din A0 între DN6 şi A1. Avem aici 650 de angajaţi şi vom creşte. Nu vrem să avem Aktor ca o ramură, vrem ca o companie. Să avem cât mai mulţi angajaţi români aici. Avem aici 650 de angajaţi, peste 500 sunt români. Probleme cu forţa de muncă avem şi în Grecia. Dar dacă plăteşti, găseşti. Aici este problema. Trebuie să învăţăm să plătim mai bine, dar este o problemă de cost", a declarat într-un interviu acordat ZF Alexandros Exarchou, vicepreşedinte şi CEO al Intrakat S.A., grupul care deţine acum Aktor.

https://m.mediafax.ro/economic/la-vara-vom-putea-circula-pe-autostrada-de-la-pitesti-la-constanta-pentru-prima-data-bucurestiul-nu-va-mai-fi-o-piedica-in-transporturi-22329360

bogdannp23

La nod-ul DN4 cu A0 astazi erau montati aproape toti stalpii de iluminat si aprox. jumatate din parapeti pe cele 2 bretele refacute.
Pana pe 15 Aprilie au timp suficient sa finalizeze montarea parapetilor metalici si aplicarea marcajelor rutiere.

DragosC

Aktor au inceput o campanie media, aparent, pe langa ce mentiona colegul mai sus, azi a aparut si asta: https://www.hotnews.ro/stiri-esential-27043904-aktor-planuri-mari-pentru-romania.htm

"Grecii de la constructorul Aktor au sunat mobilizarea generală pe șantierul Lotului 3 al jumătății de sud a autostrăzii București A0, într-un efort fără precedent de a-l finaliza până la sfârșitul verii.

Peste 500 de muncitori și ingineri de toate specializările, cu aproximativ 270 de vehicule grele și mașini precum excavatoare, buldozere, macarale grele, betoniere, batiuri pentru lucrări de fundare a podurilor, macarale tip portal pentru construcția de poduri , sau autocamioane, lucrează non-stop acolo, în peisajul plat de la sud-vestul Bucureștiului, pe o fâșie de pământ și pietriș lungă de 18 km, astfel încât să puteți conduce la toamnă pe o autostradă ce va ocoli traficul sufocant din Capitală.

,,Am asigurat personal Guvernul României că vom fi gata până la sfârșitul lunii august, începutul lunii septembrie", a declarat Alexandros Exarchou, Vicepreședinte al Consiliului de Administrație și CEO al Grupului Intrakat, care include constructorul Aktor SA.
"

Ce pot spune e ca de data asta nu mai sunt doar dume si vrajeli, locuiesc peste drum de santier, se lucreaza in 3 schimburi si e o forfota de nedescris de vreo luna incoace.
Nu spera si nu ai teama

carutasul

Ridicarea grinzilor la Aktor nu o face Deme? Cel puțin la A1 era macaraua lor, deci nu spune nimic de hărnicia grecilor, Deme are un termen și probabil se va ține de el. Cât despre declarații, de vorbe suntem sătui. După părerea mea există niște "probleme organizaționale", ca să mă exprim eufemistic, la sediul din București și până nu le rezolvă lucrurile n-o să progreseze cu adevărat, o să fie tot hei-rup-uri din astea de imagine. Dacă ar lucra, da, ar putea termina până la sfârșitul anului (septembrie totuși pare prea frumos ca să fie adevărat) dar asta înseamnă să abordeze structurile "mai în paralel" decât până acum.

kola

Pe lotul pizzarilor erau vreo 10-15 muncitori și un excavator. Lucrau undeva la vreo 200 de metri față de dj și nu am putut să-mi dau seama la ce.

Agitație pe lotul grecilor. Supratraversare A1
Utilaje și muncitori cam peste tot pe unde întorceam capul

Se asflata și pe dj și era un semafor amplasat. Viitoarea supratraversare a A0

Și aici erau muncitori ce presupun că armau.

Și aici se arma, intrau camioane, ieșeau altale și foarte mult praf

Cred că mâine sau poimâine se muta pe partea cealaltă. A0x dj 601