News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 15 Guests are viewing this topic.

Puffyk 1

Am citit acum un articol ca se discuta de final de martie...inceput de aprilie DN4-A0. Sper ca este o gluma proasta si nu dureaza mai mult de doua saptamani de acum incolo....

Vlad94

^La ce te referi prin DN4-A0? Nu e clar.

Ionut

A greșit, evident se referea la DN5-DN4.

slartibartfast

Cred că n-a greșit, și se referea doar la nodul A0 cu DN4.

Puffyk 1

Îmi cer scuze pentru că am fost puțin neclar. Pentru mine deschiderea A0DN4 este echivalentă cu DN5-DN4. Deci....vom circula pe A0 între DN5 și DN4 la 15 martie? Ce părere aveți?

omirica

A mai spus un coleg mai devreme că e nevoie de timp după aplicarea hidroizolației înainte de asfaltarea podului DN4 peste autostradă.
Așadar, plauzibil prima jumătate a lui aprilie, după testele statice și dinamice.
Reiterez părerea mea că lotul nu se va deschide pe bucăți, ci complet undeva în iunie.

danutzu_1069

Ce o fi asa de greu de inteles????

Sunt niste "pasi" / etape care trebuie facuti / parcurse.... si asta nu se intampla peste noapte...

Mai intai trebuie reluata circulatia pe pasajul de pe DN4 peste A0. Asta e clar?
Ca sa faci asta ce trebuie facut? este hidroizolat, ok, trebuie asfaltat, cu toate straturile, marcat, si tot ce mai trebuie...
Asta dureaza doua saptamani.

Apoi, pe bretelele pe care s-a circulat, se rascheteaza si se asfaltezaze sa arate de nou, se mai bibileste la taluzuri, se pun parapetii, se marcheaza, apoi nodul in ansamblu, se mai asfalteaza ce a ramas, se pun parapetii, garduri, etc.... Mai au de nivelat la pamantul ala din bucle...

Cat credeti ca dureaza asta?
3 zile???

Pe putin doua saptamani...

Deci 2 saptamani cu doua saptamani , pe putin 4 saptamani, deci una bucata de luna....

Mai discutam lunnia viitoare pe vremea asta...

Si, nu, nu se asteapta ca sa se deschida tot, ca asta ar insemna pana in decembrie....   (huiduiti-ma....  :lol:  :lol: )

Asta-i realitatea in teren.

Dar stai sa vezi cum e la aktori....  :lol:  :lol:

mdragos

Nu are rost sa facem comparatii. Astia se misca greu ... Aktor e la nivelul melc beat.

alecu26

Nu e nevoie de timp in hidroizolatie si asfalt. E nevoie (la hidroizolatiile ieftine) de timp intre betonare si hidroizolatie.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Fulgerica

Dupa ce am vazut azi la ProTV reportajul in care turcii au infipt in pamant indicatoarele am realizat ca pe langa ca ne-au tocit nervii, ne-au si furat.

Un mic citat din reportaj:
,,Este nepermis așa ceva. Indicatorul nici măcar nu este prins în pământ, pur şi simplu betonul pe care îl vedeți a fost turnat pe pământ.
După câteva ploi, tot pământul de desupt va dispărea și acest indicator va cădea."



https://stirileprotv.ro/stiri/inspectorul-pro/inspectorul-pro-a-descoperit-numeroase-nereguli-pe-o-portiune-din-autostrada-a0-recent-inaugurata-reactia-cnair.html

voicul

Totul e relativ:

Klar ca turcii ne-au furat (fac asta de sute de ani), dar pe aici se zice ca plutesti pe A0.
Clar UMB a pus pe harta RO multe A si DX si drumuri, dar iti cam rupi masina la 120 pe la rosturile de dilatare pe A0N.

danutzu_1069

@Fulgerica , nu uita ca sunt jurnalisti... Si cu asta am spus totul...

carutasul

Deocamdată tind să iau cu multă sare toate astea, ca și pe cele cu podul de la Brăila. Se pare că au nemulțumit pe mulți, deși din punctul meu de vedere lucrurile sunt trecute și nu prea mai are sens...

elphax

toti stalpii de indicatoare pe care i-au aratat in reportaj erau deja marcati cu spray verde - deci ma gandesc ca au trecut si altii pe acolo sa vada ce e de reparat. in schimb cei mari cu panouri suspendate ... chestii care nu aveau cum sa nu fie observate la receptie.

shogom

Si au deschis si turcii magazin de suveniruri, tricouri, sepci etc :lol: .
S a format timid un fanclub :D .
Sunt la concurenta cu UMB.

Aktor pare ca nu are nici o sansa, dar..." ce daca au intarziat 2 ani, asfaltul e covoru lui Aladin".  :lol:  :lol: