News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 2 Guests are viewing this topic.

ovicor

#8775
Distanta mare dintre masini, necorelata cu viteza mica de deplasare, se explica prin faptul ca toti sunt pe telefoane, cel putin eu nu am alta explicatie! Asa patesc eu pe centura Bistritei, cand vreau sa ies de pe straduta pe care locuiesc, doar cat sa nu poti patrunde intre doua masini!

voicul

#8776
Nu prea vad nici o problema ca mai sunt si 10 - 20 de m intre masini.
Desigur poti sa ii dai talpa cu franare intensa si micsorezi spatiul, dar practic vorbind, multi romani sunt moderni si au cutie automata. Drept urmare lasa masina sa mearga pe drive si in acest mod de a circula, cateodata mai apar si spatii mari.

Desigur si uitatul pe telefon e alta cauza, dar:
Acum si daca s-ar reduce aceste spatii la optimul absolut cu cat se micsoreaza coloana in spate - 10 - 20 de m? Si cu cat ajuta asta?

Solutia acolo e primaria Berceni. SF de cateva sute de mii de euro + modificari de cateva miloane de euro.
Se vede clar ca e coloana pe vreo (cel putin) 1km spre Berceni, deci nu e coloana ca a facut unul stanga/a intrat unul in coloana/s-a lasat spatiu prea mare intre masini.

danutzu_1069

^ Iti recoomand sa studiezi dinamica.... cârdului de masinia.... si o sa vezi cat de enervant este asta cu distanta mare...
Si daca ar fi doua benzi, sa vezi ce bine este sa vezi ca se baga unul in fata celui dinaitea ta... pentru ca ... a avut loc...
Si uite asa, in loc sa ajungi acasa la 16:30 ajungi probabil la 17...

Ideea este sa se circule cu viteza constanta, astfel nu vor fi accelerari si franari....

Puffyk 1

Am studiat toate filmulețele, am întrebat în stânga și în dreapta, am urmărit prognoza meteo.... și tot nu reușesc să îmi dau seama din teren dacă va fi o deschidere până la DN4 in luna ianuarie.....fie ea și pe 31 seara. Există motive de optimism sau mă sfătuiți să îmi văd de treabă?!??

Ionut

Dar cine a zis că va fi deschis până în DN4 în ianuarie?


voicul

Am un feeling ca tot el garanta deschiderea pana la final de an 2023.
Deci e clar ca are bonitate si stie ce vorbeste!
Adjudecat! (dar nu stiu ce e exact)

Ionut

Ah bravo mă.
Hai că aproape a trecut o jumătate de lună din 2024.

Mai avem 23 de jumătăți și scăpăm.

danutzu_1069

Sper sa nu cititi din doi in doi...
Omu' a zis ..."cel mai probabil..." nu a dat ca sigur..

bogdan4ice

De luni vremea nu va mai fi geroasa si in mare fara precipitatii doar dorinta si putere de munca sa existe.
Ca va fi ianuarie/februarie/martie nu cred ca va conta atat de mult pentru tranzit, posibil sa avem o relaxare pe traficul local.
Deschiderea intregului lot pana la A2 va avea un impact major si ulterior cand si daca vor termina grecii ...

carutasul

momentan traficul pe segmentul existent pare foarte slab, așa cum dealtfel am anticipat și noi...

Xed

E similar ca volum cu DN1-A3 numai ca acolo mai ai o mica crestere pe la finalul saptamanii cand pleaca sau revin oameni in Bucuresti si au nevoie sa schimbe intrarea.

captiva





Powered by API/PUM imgur uploader

Un moment in care ocolul pe A0 Bragadiru - Jilava este probabil mai mult decât justificat

carutasul

trecea cu bucurie protestul transportatorilor, poate de aia :)

bogdan4ice

#8789
Se justifica doar pe relatia A1-Giurgiu in rest nu e rentabila timp vs distanta: