News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 19 Guests are viewing this topic.

mike_us

#8730
Deci au 12 luni întârziere la proiectare si 9 la execuție (presupunând Dec 2024 ca data de final)? E majoritar vina Aktor sau are si CNAIR partea ei (exproprieri întârziate, utilități nemutate la timp...)?
Încerc sa înțeleg cit de tare putem fi suparăți pe Aktor luând in considerare tot ce s-a întâmplat. Sper ca întrebarea mea nu e total prosteasca dar câteodată istoria unor loturi e al naibii de complicata.

Ionut

Ieri, nod DN4.
Avem filmare DN5-DN4-A2 completă deja dată la patreoni.
Mulțumim de susținere, aviz amatorilor! :D Mâine dimineață ajunge la toată lumea.


nedcatalin

Pacat ca nu s-a luat un considerate un nod simplu la Berceni.

Feri

^^ Nu era loc de nod acolo, dar va fi nod la DR9. Ambele variante rămase în studiu prevăd acel nod pentru Berceni:


(Sursa)

salvadje

CNAIR anunta astazi deschiderea circulației pe pasajul denivelat peste A0 (km. 66+295) în zona comunei Berceni. Pacat ca pasajele astea nu au si ele un trotuar ceva, nu mai zic de banda pentru biciclete. https://www.facebook.com/watch?v=625679986291900

"Circulația pe acest pasaj situat pe DJ401 nu va mai intersecta de acum șantierul lotului 1 al A0 Sud.
Constructorul turc (Alsim Alarko Sanayi Tesisleri Ve Ticaret AS) va putea astfel să continue lucrările în șantier mult mai eficient.
La ora actuală pe lotul 1 se execută următoarele lucrări:
- montare parapete și trasare marcaje rutiere pe sectorul cuprins între DN5 și DN4,
- turnare beton pe acostamentele rampelor,
- executarea unor elemente ale șanțurilor pentru scurgerea apelor,
- ⁠așternere strat de uzură,
- ⁠protectie taluz cu pământ vegetal și însămânțare,
- ⁠armare grindă parapet la pasajul de la km. 65+151.
Lungimea acestui sector de autostradă între Glina și Vidra este de 16,93 km.
Valoarea contractului finanțat din fonduri europene nerambursabile (POIM/PT) este de 830,68 milioane de lei, fără TVA."

bogdannp23

Da, chiar s-a deschis pasajul peste A0 de la Berceni.

Link de pe pagina CNAIR cu un scurt video:
https://www.facebook.com/share/v/Um2YNuLM7m31L3SM/

bekxy

#8736
Da, a anunțat și cnair pe fb.


Duta C

În sfârșit! Parcă a durat o veșnicie,așa mi sa părut!!

danutzu_1069

Bun, urmatorul pas este pasajul peste A0, ptr drum agricol, ala ce urmeaza sa fie suprabetonat, si ce mai trebuie facut...
Sa speram ca ceva lucrari se mai pot face si pe vreme rea...

voicul

Loc de nod nu era si nu este la Berceni, dar de bretele simple era si este.
Acum "este" e relativ pentru ca intoarcerea pe sub pasajul de peste A0 nu e la nivel cu A, facand imposibil sa se faca niste bretele de iesire cu intoarcere in giratoriu de peste DNCB. (bine e posibil orice, dar deranjul e mai mare).

Are cineva idee de ce acea intoarcere e la alt nivel fata de sol?

bekxy

Nu e neapărat o întoarcere, mai mult un view point/ belvedere către A0 pentru bercenari, în lipsa spaţiului pentru nod.  :lol:

bekxy

Wow! Ăștia au subcontractat la UMB?

danutzu_1069

Cred ca pana la sfarsit de saptamana, toata zona este gata... Ras, tuns, frezat...

survola

Mâine e o zi ploioasă.
Cred că de aceea se grăbesc

danutzu_1069

Pe ultima filmare din 04.01.2024, abia publicata de catre @adix (va invit sa o vizionati aici: https://youtu.be/vqBeJhOerPk?feature=shared), pasajul la care faceam referire este deja supra-betonat, mai trebuiesc placile de racordare.... si nu stiu daca se asfalteaza, fiind ptr drum agricol... Dar asta nu neintereseaza, pentru ca nu este trafic deviat...
La nivelul solului, se demontau schelele, si late maruntisuri....