News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 11 Guests are viewing this topic.

sarbu

Quote from: CapitanulPtk on January 05, 2024, 12:19:43 AMAktor pauza competitionala 2 (3) saptamani? se intorc la munca pe 8 Ianuarie, fix cand incep temperaturile cu minus? Efectiv nu mai ai ce sa zici...

In general in constructii de la Craciun pana dupa Sf ion aproape toate santierele se inchid sau mai sunt cativa oameni care vin la impresie artistica, a se vedea postarea aia dintre sarbatori cu aktor care asternea primu strat de asfalt. La fel cum cred ca jumate de forum e acasa perioada asta in concediu si oamenii care lucreaza pe santiere, au si viata personala nu doar munca.

oneLess

#8716
^^ Pe paișpe îi cheamă Ion!  :)

Thermostat

#8717
^^
Aktor are foarte mult de muncă pentru deschiderea A0S3 anul ăsta. Nu mai are timp de pauze lungi și dese.

1. Citiți/recitiți ce a scris @horatiu.cosma AICI despre cum au reușit Strabag+Geiger să termine în 13 luni. N-a fost deloc ușor!

2. Vedeți/revedeți AICI filmarea API de pe A0S3 de acum două săptămâni. E dezarmantă.

3. Citat din comunicatul API, tot de acum două săptămâni:

Quote from: Ionut on December 22, 2023, 10:43:46 AMAșa că acum trebuie să ne mutăm cu toții cu cortul pe șantierul lor ca să fim siguri că vor executa, cu chiu cu vai, restul de ~35% din lucrările rămase în următoarele 12 luni. Acesta trebuie să fie obiectivul major în infrastructura rutieră în 2024: legarea A1 de A2 cu A0 prin sudul Capitalei, fără restricții. Orice alt rezultat este un dezastru!

4. Deci Aktor are de făcut 3% pe lună. Vrea? Poate?
Vă dați seama ce mobilizare trebuie față de cum s-a mișcat până acum?
Trebuie să zbârnâie calendarul de lucrari, subcontractorii și furnizorii de materiale, PLUS variantele de rezervă în caz de sincope, utilaje care se strică, etc etc etc.

5. Într-o notă mai amuzantă, a urmări ce se întâmplă în 2024 pe A0S3 e ca primul vers din cântecul ăsta : "Foaie verde mărăcine, dă, mamă, cu biciu-n mine."
Driving on the parkway and parking on the driveway.

miahi

Cred ca pe lotul Aktor singura sansa pentru o deschidere in 2024 este Half Profile. Apreciez determinarea lui @Ionut de a sta cu biciul pe ei si dorinta de a avea A0 fara nici un fel de restrictii intre A1 si A2, dar nu cred ca e foarte fezabil.

dumbravaandrei

De ce half-profile?  :o
Ce ii incurca acum, nu tine de hp vs fp.. ca si daca faci hp, tot trebuie sa termini supratraversarile, sa termini nodul cu a1, sa relochezi utilitatile, sa faci terasamentul complet acolo unde lipseste...

Puffyk 1

Am trecut pe la nodul cu DN4, confirm că se lucra. Poate ne așteaptă o surpriză plăcută luna asta....
Până atunci...
https://b365.ro/cnair-au-fost-reluate-lucrarile-pentru-finalizarea-constructiei-autostrazii-bucurestiului-a0-sud-intre-a2-si-dn5-521273/
CNAIR: Au fost reluate lucrările pentru finalizarea construcției Autostrăzii Bucureștiului (A0) Sud între A2 și DN5

miahi

^^ Deoarece chiar daca tot ce ai spus mai sus e 100% valabil, totusi volumul de munca la HP e mai mic. Sincer nu vad pe Aktor in stare sa faca aprox. 50% intr-un an, dar au ceva sanse cu 30-35% ...

ultras_30

#8722
trec zilnic pe dn4 , luna decembrie lucrari efectiv la nod au fost minore , au montat stalpi de iluminat pe care sper ca i-a legat la postul de trasformare din capatul rampei de coborare spre oltenita (au lucrat intre craciun so revelion la asta),au facut acel sesns giratoriu si in rest slaba activitate , din filmari nu-mi dau seama daca podul are hidroizolatie, azi au aparut sus langa pod 2 masini de turnat astfalt si cilindri compactori ,poate vor sa mai toarne astfalt in weekend cat mai tine vremea buna.

oneLess

#8723
Darea în circulație HP presupune costuri totale mai mari pentru finalizarea ulterioară FP. CNAIR clar nu dă. Antreprenorul își asumă costurile? Nu cred!

miahi

Ok, daca sunt costuri suplimentare atunci e clar ca e putin probabil...

Duta C

De ce HP? Sa bage carbuni,Intrakat bani, si secretarul,presedintele si ministrul saci de dormit si sa doarmă în șantier!

omirica

Sau o să cadă la pace, pupat toți piața Independenții: nu pun penalități, dar deschizi HP.

mike_us

#8727
Termenul Aktor era septembrie 2023? Deci practic daca termina decembrie 2024 vor întârzia 1 an si 3 luni?
Ce ar constitui întârziere "decenta" cu care marea majoritate ar fi OK? 3/6/9 luni?

dr4qul4

pentru mine este de 6 luni, fata de termenul initial.
Termenul actual al lui Aktor a fost septembrie 2023, dupa ce a intarziat 1 an cu proiectul Tehnic.
Contractul a fost semnat in 14.04.2019 si prevedea 12 luni proiectare + 30 executie.
Adica ei ar fi trebuit sa termine in 14.10.2022!
Daca termina in Decembrie 2024, vor avea "doar" 26 de luni intarziere.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Ionut

Aktor are termen în aprilie 2024.

Septembrie 2023 a fost termen pe A0S1, extins până la finalul lui octombrie 2023.