Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 21 Guests are viewing this topic.

carutasul

#8670
Face el, nu zic, dar momentan e un drum 1+1 care trece prin destule localități și are niște zone destul de accidentate înspre Neajlov... Noroc că localitățile de pe acolo nu sunt foarte populate, dar chiar ar fi ok dacă ar mai fi "îndreptat" pe ici pe colo și scos din sate... Eu mă ghidez după faptul că la giratoriul din Ghimpați pe unde trec mai des pe DN6 nu am întâlnit coadă, deci traficul e mult mai lejer decât era la Domnești. Însă cum ziceam e posibil să mă înșel, am trecut destul de rar și la ore alese intenționat pentru trafic slab.
BTW, mie mi-ar conveni să fie așa, că asta ar însemna că nu se aglomerează prea rău Bragadiru cu A0 până termină grecii :)

JohannDB

   Hmmmmmm, pentru Giurgiu - Ghimpați, "thnaks with comments"....; aici ar trebui "lucrat" la curba de la Schitu, exact la borna KM 31/DN 5B și la nenorocita de curbă din apropierea Giurgiului la KM 10+400/500, DN 5B, de la balta Bălănoaia (Bălănoaia Inn), o curbă strânsă tare, în urcare și cu lățimea benzii între dungile albe de 3,30 m pe tot sectorul până la girația (și asta o splendoare bidonistică) de la Ghimpați.... Și, chiar știu ce vorbesc;  am  dus 39 m lungime și 92 de tone pe drumul ăsta..........

carutasul

păi cred că ești cel mai în măsură să ne spui: în mod normal ce traseu ai alege? Că noi cu trotinetele/căruțele avem alte criterii :)

pasa_andrei

M-am tot uitat pe filmarile de la nodul A0-A1. Nu-mi dau seama daca bretele au 1 banda sau 2 benzi. Avem cumva proiectul pe undeva pe aici?

dumbravaandrei


pasa_andrei

Le-am vazut deja, dar nu scrie sau nu-mi dau seama ce bretele vor avea 2 benzi sau toate sunt la 1 banda.

danutzu_1069

De la ce se cere pana la ce apare in teren... pot fi diferente...
Din ce pare, in CS sunt bretele cu o banda pe sens.... si nu-i vad pe greci sa fie marinimosi, ca in aceiasi bani sa faca unele bretele cu 2 benzi pe sens...
Proiectul nu cred ca a aparut pe undeva....

Puffyk 1

https://economedia.ro/prima-autostrada-chinezeasca-din-romania-un-constructor-din-china-incepe-lucrarile-pe-lotul-3-al-autostrazii-a-0-bucuresti-nord-iar-asocierea-pizzarotti-retter-pe-lotul-1-umb-inca-nu-are-autorizatia.html
Prima autostradă chinezească din România. Un constructor din China începe lucrările pe Lotul 3 al Autostrăzii A 0 București Nord, iar Asocierea Pizzarotti-Retter pe Lotul 1/UMB încă nu are Autorizația completă pentru viaductul Cernica de pe Lotul 4
Semne bune anul are.....!!!

dorum

cum suna "autostrada chinezeasca"  :lol:
o sa fie romaneasca get beget, daca o sa fie...

danutzu_1069

Ala e un articol... asa sa fie ceva scris... bazat pe presupuneri... sau ca asa ar trebuie / iese din calcule....

carutasul

Deci până la urmă "primul camion de asfalt" se întâmplă la nodul cu A1?
Am mai fost o tură pe la Tântava chiar înainte de Anul Nou dar nu am văzut asfalt...

danutzu_1069

Nu a fost la nodul cu A1, ca n-are unde...
Si a fost / este zona de testare asfalt....

BIGRED1984

#8682
Cu putina intarziere, am fost si eu pe A0, sens DN6-DN5-Bucuresti.
La plusuri (cam ce au zis si ceilalti)
  • asfalt bun in general,
  • indicatoare ok zic eu, scrie si pe jos sensul la nodul cu DN5
La minusuri  :
  • am dat peste 1 tasare sau rost, nu-l pot identifica exact, cam pe la mijlocul lotului, s-a simtit destul de bine la 120.
  • destul de multe petice, nu cred ca e ok pe un lot nou, ma intreb daca mai pun vreun strat in garantie.
  • bretelele de incadrare si din DN6 si DN5 mi se par cam inghesuite, mai ales
breteaua spre BUC se suprapune cu intrarea in benzinarie aici, daca vin doi, pe DN5 si bretea A0, si din DN5 vrei sa intri la benzinarie o sa fie un conflict
  • iar la iesirea din benzinarie e o rampa acolo, tu vii dinspre A0 si simti ca te lasi pe dreapta desi tu trebuie sa fii atent si la benzinarie sa nu iasa cineva si sa te bagi in DN5.
  • un panou informativ deja avea 2 sectiuni de leduri arse , stanga sus (se vede si in filmuletul lui @AlinAlecu la min 5:17)

pentium10

diseara va apare A0 pe Google Maps, in 1-2 zile va ruta si in 2-3 saptamani vor fi si date de trafic
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

danutzu_1069