News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 22 Guests are viewing this topic.

Ionut

API pe Facebook

Aktor, somn ușor, puișor! În timp ce alții trag tare ca să inaugureze chiar înainte de termen, pe lotul 3 al Autostrăzii A0 grecii au intrat deja în hibernare. Cadrele aeriene surprinse joi, 21.12.2023, ne scutesc de prea multe comentarii: ...

La început de an ministrul Grindeanu făcea o serie de declarații aiuritoare printre care cea mai bună glumă era că în 2023 "vii pe autostradă de la Pitești și te duci până la Constanța doar pe autostradă".

Am dezmințit vehement aceste promisiuni fanteziste în 22 februarie: https://bit.ly/3Rzwh0v. Vă explicam atunci: "Aktor are termen contractual de finalizare în aprilie 2024. Va fi cu siguranță mult depășit."

Realitatea din 22 decembrie 2023. S-a ajuns la aproximativ 60% stadiu fizic în teren. Nicio grindă pe șantier, cu excepția pieselor de tablier metalic din nodul cu A1 care zac acolo de luni bune. Ceva balast stabilizat sau asfalt? Un biet petic de test.

Sub amenințarea rezilierii, grecii au aprins un foc de paie în vara trecută și într-adevăr au avut câteva luni mai bune. Dar au obosit repede, așa că toamna minunat de secetoasă pentru construcții i-a luat prin surprindere și abia dacă au mai pus ceva procente în teren.

Așa că acum trebuie să ne mutăm cu toții cu cortul pe șantierul lor ca să fim siguri că vor executa, cu chiu cu vai, restul de ~35% din lucrările rămase în următoarele 12 luni. Acesta trebuie să fie obiectivul major în infrastructura rutieră în 2024: legarea A1 de A2 cu A0 prin sudul Capitalei, fără restricții. Orice alt rezultat este un dezastru!

Vom reveni cu filmare și detalii și de pe celelalte loturi ale A0 Sud făcute de turci, marile dezamăgiri din 2023.

JohnDoe

De ce sa ne mutam noi cortul, sa se mute CNAIR in baraci pe marginea autostrazii si sa stea cu ochii pe ei!
A6 - Craiova Lugoj si extinderea catre Calafat

archaeus

Astia n-au cum sa faca 40% in 12 luni, este imposibil. Este suficient sa vedem cum au lucrat Strabag si Geiger pe A3, zi lumina timp de 13 luni ca sa faca 4.5%/luna. Vara 2025 devine termen foarte optimist!


TibiV

@Spadan, NU mai pune link-uri chioare!...

Se închide accesul din/în A1 – DJ 602, spre Joița, pentru construcția nodului rutier aferent AO (lotul 3)
 22 Dec 2023
 
Începând de miercuri, 27.12.2023, accesul din/în DJ 602 în/din autostrada A1, situat la km. 19+200 pe sensul de deplasare București - Pitești, va fi închis pentru a permite desfășurarea lucrărilor de construire a nodului rutier, care va asigura conexiunea autostrăzii A1 cu Autostrada de Centură a Municipiului București A0, în cadrul obiectivului: "Proiectare și execuție Autostrada de Centură București km 0+000 – km 100+900 – Lotul 3, Sector 1 km 83+300 – 100+765, aferent Centura Sud, sector 2 km 0+000 – km 2+500, aferent Centura Nord".

Ulterior închiderii drumului de legătură traficul se va desfășura pe rețeaua utilizată anterior construirii acestuia, în acord cu limitele de masă totală maximă autorizată existente, respectiv:

Nod Rutier A1 / DN CB → DN CB → intersecție DN CB / DN 7 → intersecție DN 7 / DJ 602
A1 km 13+250 – str. Italia / Chiajna → DJ 602 →  Bâcu → inters. DN 7;
Amintim că accesul menționat a funcționat ca soluție provizorie, utilizarea acestuia fiind condiționată de data de începere a lucrărilor la nodul rutier dintre autostrada A1 și Autostrada de Centură a Municipiului București.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

momentan nu prea înțeleg cu ce îi încurcă, le strică siesta? :)

strainu

Mi-au stricat traseul de adormit copiii :((

Acuma na, în weekend când am fost pe acolo ajunseseră cu bretelele până în buza A1 (se vede și în filmare, la 1:45 și 2:36), poate chiar au de gând să decoperteze peste iarnă și spre sensul spre Pitești, cum e spre București. Se mișcă chestii, dar încet, prea încet.
Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.

Sorinus

Deci pun cruce intersectiei A1xDNCB . Nu mai trece nimic. Nici nu mai zic mai departe, unde e blocaj permanent pana la DN7, unde e agolmerat pt ca...e inchis podul Grant si e alternativa.

carutasul

^da, doar că problema mea e că nu era musai să facă acum lucrarea asta. Dacă făceau întâi podul peste autostradă s-ar fi putut chiar traversa pe el până una alta, și oricum înspre Bragadiru aveau destulă treabă, puteau să îl lase mai spre final și să nu încurce prea mult. Așa nici lucrarea n-o termină nici pe cea existentă nu o lasă, fix cum e mai prost.

Siciltir

Mda...cred si sper ca A0S3 sa fie cântecul de lebădă al aktorilor pe infrastructura rutieră. Nici pe feroviar nu stau mai bine. Oricum, e ceva putred în Danemarca, aka CNAIR, vis a vis de lotul ăsta. Niciuna dintre părți nu iese cu un comunicat clar, sa lămurească situația întârzierilor.

carutasul

Licitația asta dacă îmi amintesc bine a fost foarte întârziată, când au depus oferta nici nu se certaseră încă cu Euroconstruct deci a fost demult. Nici nu cred că o să mai participe curând, asta dacă o să îi mai lase...

danvoicu

Nu cred sa la duca cineva dorul. Si nici sa planga dupa ei. Bogdproste.

mike_us

Mai are cineva lista cu cei care au participat la licitație?

stangabriel

La cum arata finalizat nodul si A0 de pe Dn1, si faptul ca nu mai sunt utilaje nicaieri pe santier in raza vizuala, pare ca Umb a finalizat Lotul 2 A0. Gata.

 Multumiri tuturor pentru informatii si presiune pe ceilalti, cu toate metodele posibile.

Vlad94

Urmeaza sa vedem cum se va procedape A0 nord 3. Sunt curios daca se va impinge pentru o desscarcare rapida in DN2 sau se va astepta finalizarea completa a nodului.