Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 18 Guests are viewing this topic.

shogom

Azi pe la intersectia DN1A cu A0, pe lotul A0N1, lucra o mini foreza pentru studii geo. Era colantata cu "Geostud".
Pare ca Pizza si a uitat naravul si s a facut constructor cuminte.

RobertH

Stai putin.

De ce scrie in video la 3:26 ca e necesar pasajul ala pentru deschiderea pe DN6-DN5, nu inteleg. Imi scapa mie ceva? 

Saptamana viitoare arata temperaturi pozitive constante de cam 5 grade pana la maxime de 10 grade, chiar si zile cu soare.

carutasul

Nu e nici o coborâre de pe pasajul ăla (am mers cu bicicleta pe el în trecut :) ), cred că a uitat un "nu".
Azi de dimineață era un nene de la CNAIR cu prăjina, măsura înălțimea unui indicator deasupra DN6 deci probabil că suntem "în curs de recepționare".
@Ionuț, din motive obiective n-am mai ajuns pe traseul prin Domnești să mă uit după grinzi, poate săptămâna viitoare reușesc :)

JoSo

Poate ca s-a mai pus intrebarea dar sunt relativ nou pe forum - de ce nu s-a pus presiune pentru ca inelul sudic al A0 (intre A1 si A2) sa fie construit din prima la 3 benzi pe sens? Atat A1 cat si A2 vor fi (mai devreme sau mai tarziu) largite la 3 benzi, doar ce avem niste SF-uri in derulare acum fix pe subiectul acesta. Nu cred ca scuza cu largirea DNCB ar tine, ala ar trebui sa fie exclus din relatia A1-A2 pentru traficul de tranzit.

miahi

#8299
Raspunsul pe scurt este ca A0 este proiectat ca si inel complet, deci pe directia A1 <-> A2 / A2 <-> A1 vor fi de fapt 4 benzi pe sens, cand vor fi finalizate toate loturile A0 Nord si Sud.

hefaistos

Povestea și mai pe scurt e ca în viitorul rezonabil singura autostrada ce necesita 3 benzi e A1 între viitorul DEx12 și viitoarea A0. Nu faci autostrada cu 3 benzi doar ca sa te afli în treaba, mai și trebuie justificata.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

pasadia

Hai sa speram ca va fi nevoie si intre Dumbrava si Moara Vlasiei pe A3. Caci altfel ar insemna ca am facut degeaba alea 3 benzi dintre Moara Vlasiei si Bucuresti.

survola

Am mers pe DNCB in porțiunile dublate și cu pasajele perpendiculare date în circulație.
Cam bate vântul pe acolo, adică traficul de speriat apare doar ca urmare a intersecțiilor rămase cu 50 de ani în urmă (intersecții la nivel între drumuri cu o bandă pe sens).

hefaistos

^^ Astăzi, anul domnului 2023 porțiunea de 3 benzi de pe A3 putea sa fie foarte bine cu doar 2 benzi. Poate doar dimineața sa fie trafic local care generează ambuteiaje pe ultimul kilometru.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

bogdan4ice

In urmatoarele 14 zile daca se adevereste prognoza vom avea 10 zile fara precipitatii.
Spor la lucru pentru constructori.
Inca putin si vedem daca vine Mosu' pe autostrada si in sud...

GIV

Quote from: pasa_andrei on December 08, 2023, 12:18:14 PMSectorul DN5-DN6 nu inteleg de ce nu este inca inaugurat, nu a stiut nimeni sa raspunda la aceasta intrebare.

supratraversarile de la 5:05 si 7:32. cea de la 7 32 pare mai in urma.

Ionut

Teoretic ar putea deschide cu închiderea supratraversărilor și implicit a acelor conexiuni locale. Dar probabil va ieși scandal cu localnicii cărora le blochezi accesul.

carutasul

Dacă e vorba de Dn5-Dn6 se circulă pe toate supratraversările. Posibil să mai lipsească parapeți sau să nu fie asfaltat podul deși parcă erau toate, dar ăsta e un moft pentru un drum agricol care e practicabil doar dacă nu plouă :) Pe cele două importante, Dumitrana și Dărăști parcă era totul finalizat, la Dumitrana chiar am fost acum câteva zile, nu mi-a sărit nimic în ochi nefinalizat.  Pe restul segmentului lipsesc niște supratraversări, în frunte cu cea de la Berceni, evident, care nu se poate închide cu nici un chip :)


gruia88

Pe A1 la nodul cu A0S3 erau benzile ingustate si marcate , viteza limitata si ceva lemne pe acele pile , in rest nici o miscare in zona aceea.

La fel un strat mic de zapada :) .