Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

carutasul

lăsând la o parte aspectul ironic, asta cu Pitești (de fapt Oarja) -Găești - Dumbrava ( unde începe A7 ) ar fi un proiect interesant, adică să legi Craiova direct de A7. Nu ar fi "centura Bucureștiului" dar ar fi un bypass care ar elimina probabil ceva trafic de pe A0...

pasadia

Sti ca proiectul exista, nu? Si ca, partial, e si asta o justificare pentru el.

Gio

La fel un DX Giurgiu- A1 (Bolintin) ar duce tot traficul spre vest departe de A0. Eventual desprins din viitorul DX5 Bucuresti-Giurgiu.

shift2rail

^ mai degraba Dx pe un aliniament Giurgiu-Alexandria-Pitesti.

Cuplati o sectiunea nordica, Pitesti-Gaesti-Dumbrava, plus, o bransa estica pe linia Urziceni-Oltenita si ideea lui Scriosteanu nu mai pare atat de fantezista.

Ar descongestiona total Buc+Ilfov de traficul de tranzit, pe orice directie imaginabila.

dr4qul4

Sunteti precum copiii aia mici care ies afara la prima zapada. Cand intra in casa la caldura, se apuca sa-i scrie mosului ce cadouri vor.

Va aduc aminte ca nu avem nici o alternativa decenta de a traversa Bucurestiul nici de la N la S nici de la E la V! Avem in lucru, dar mai trece mai bine de 1 an pt E-V si probabil inca vreo 3 pt N-S. Si vreo 4 pt primul inel complet (care va fi A0) si minim 7 si pt DNCB (4 benzi, eventual si cu strad de uzura peste tot :))  )
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

carutasul

@pasadia: știu că proiectul există, doar că nu îmi place cum e gândit. Mi se pare o tâmpenie să traversezi cu DX12 la Oarja dar să mai faci încă un nod pentru Găești și în loc să te duci direct la A7 să mergi la Ploiești. Încarci A1 și A3 cu trafic absolut inutil. De parcă dacă mergi în localitățile respective nu poți să mergi 5-6 km pe câte un DN... Așa că dacă tot a nins și s-a adus vorba de asta, m-am gândit că încă nu e târziu pentru o abordare rațională :)

carutasul

@dr4qul4 Sunt (și parcă și tu) pe forumul ăsta de pe vremea când DX12 nu exista nici ca fantezie și acum discutăm dacă se termină la anul sau în 2025. Așa că uneori merită să te mai joci și cu zăpada, tot vin sărbătorile, că e totdeauna bine să ai planuri pentru varianta fericită că într-o zi ai posibilitatea să le împlinești :)

pasadia

@carutasul dacă înțeleg bine tu deplângi faptul că traseul Craiova - Găești - Ploiesti este comun, pentru câteva zeci de kilometri, cu traseul Sibiu - Oarja - București. Și bănuiesc că motivul îl constituie faptul că am avea astfel un trafic sporit și aglomerație pe o bucata de A1.

După cum îți amintești, eu sunt convins că nu avem trafic de autostrada real pe multe sectoare din Romania. Dar chiar și așa, știm amândoi, se dorește (și probabil la un moment dat se va și realiza) triplarea A1 între București și Pitești
 Motiv pentru care nu prevăd nici o problema in suprapunerea traseelor între Oarja și Găești.

Ionut

Eu nu prea înțeleg de ce avem discuția asta.

survola

...din lipsă de altceva.
Plecăm pe fentă.

Ionut

Ia făceți-vă voi trăistuță cu merinde și mergeți pe șantierele A0 din jurul Capitalei. Aveți vreo 50 de km de lucrări unde puteți poza. În orice punct din ăștia 50 km ar fi ceva se văzut.

Ba Aktor dacă vedeți vreo urmă de asfalt sau de grinzi. Ba la turci în zona DN4. Ba spre A2. Că aveți multe radiale și acces ușor.

Doar zic. Prefer mereu o oră investită așa de la voi decât o oră la dezbateri aiuritoare pe forum.

TibiV

De la @adix aka Alberto Costea: [03 DEC 2023] Autostrada A0 sud lot 1 Pasajul Berceni. Alsim Alarko

Quote from: caf on December 07, 2023, 03:40:17 PMVad intr-o filmare a lui Ionut Ivasca de ieri, postata pe Youtube in urma cu 30 min, ca turcisorii s-au apucat de spart placa de racordare a pasajului Berceni (DJ401) culea dinspre Berceni. >:(

Filmarea lui Ionut Ivasca: Autostrada A0 Sud-Pasaj DJ401 Berceni 06.12.2023

Deci pe 3 decembrie exista placa de racordare, pe 6 decembrie o spargeau.
Au cam dat turcii cu mucii in fasole...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Alexander

Nu stiu cum isi imagineaza cineva o deschidere pe A0Sud in 2023. Mi se pare imposibil la cate detalii mai au de pus la punct si doar 3 saptamani ramase, din care 1 cu sarbatori.

TibiV

Tot de la @adix aka Alberto Costea:

- [04 DEC 2023] Nod rutier A0-DN6. Alsim Alarko

- [04 DEC 2023] Autostrada A0 sud lot 2 complet. Alsim Alarko
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pasa_andrei

A0 Sud - Lot 2 - Ninge ca in povesti , asa o sa ninga si cu inaugurari.

Iata ca avem vinovatul perfect pentru o amanare, ne vedem in primavara 2024.

Sectorul DN5-DN6 nu inteleg de ce nu este inca inaugurat, nu a stiut nimeni sa raspunda la aceasta intrebare.


Enjoy!