News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 5 Guests are viewing this topic.

alexandru_m

S-a grabit putin colegul cu drona, inca nu este asfalt. Dar la cum arata urmeaza in curand.

alinuttt

Într-adevăr, încă nu e asfalt, dar se mișcă frumos în zona asta. Ar fi deosebit sa ne facă o surpriză și să termine anul ăsta și lotul 1.

mike_us

Se pare ca turci avansează destul de uniform la fel pe ambele loturi nu par sa se focuseze pe unul in special. Lotul 1 as paria ca nu e gata anul asta mai este încă destul de lucru dar lotul 2 s-ar putea. Si ar fi frumos.

horatiu.cosma

^^
Surpriză ar fi să termine înainte de termen. A termina lotul 1 toamna asta nu se încadrează la surprize, ci la întârzieri nu foarte mari (termen contractual e 1 septembrie 2023). Însă 99% îl vor inaugura cândva în primăvara următoareși va intra la categoria întârzieri măricele.

alinuttt

Așa e, normalitatea înseamnă să termine în termen. Când am zis că ar fi deosebit mă gândeam la șoferii care nu ar mai fi nevoiți să aștepte să fie gata sezonul rece pentru a fi deschis lotul 1. Și sigur, ar fi deosebit având în vedere probabilitatea foarte mică de a fi finalizat anul ăsta.

shogom

 A0 cu DN1, agitatie mare la armarea supratraversarii bretelei. In ritmul asta intr o saptamana se poate betona.
La supratraversarea principala mai au de format si sudat partile " Lego" ale grinzilor metalice.

TibiV

De la @adix aka Alberto Costea: [14 AUG 2023]. Autostrada A0 Sud DN4 pasajul Oltenitei

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Vlad94

Știu că nu are treabă cu A0, dar se are cumva în vedere extinderea DN4 la două benzi pe sens între Pasajul Olteniței și nodul cu autostrada de centură?

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

naivu

^^^^Am impresia că supratraversarea principală,  nefiind indispensabilă pt inaugurarea segmentului DN1-A3, va fi lăsată pt mai târziu. Este făcută devierea pt sensul Buc-Ploiesti dar nu și pt celălalt sens (cum au făcut înainte să ridice grinzile peste DN1 la supratraversarea secundară). Mai mult, locul pe unde s-ar putea face devierea lipsă este ocupat de "Lego" pt grinzi metalice, dar nu pt deschiderea principală ci pt deschiderea de alături (vezi min 2:42 din filmul postat pe 15aug de TibiV). Nu zic că nu se poate face anul ăsta, dar necesită o mobilizare căreia nu-i văd motivul.

hefaistos

Cu singura obiectie ca nu cred ca e in scopurile UMB sa lase lucrarea neinchisa. Cred ca pe A0N2 scopul nu e sa deschida ytaficul ci sa inchida lucrarea si sa disponibilizeze resursele pentru A7. Deci nu cred ca vor lasa bucati neasfaltate, astfel incat sa fie nevoie la anu' sa se mute aici cu tot "atelajul" pentru 7-800 de metri de asfalt. Care an 2024 ar trebui sa insemne 100 de km de asfaltari pe A7. In 3 straturi. Pe doua sensuri.
Pe A0N4 e alta poveste, acolo probabil vom vedea "metoda Pizzarotti", cu extensii pana prin 2027. 
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

naivu

^La centura Bacău au inaugurat esențialul în decembrie, iar pt ce a rămas neterminat au lăsat o miniechipă care a avut de lucru până în august. Nu văd de ce nu ar face la fel, mai ales că supratraversarea principală nu va fi circulată până nu e gata lotul vecin (care nici acum nu are contract semnat)!
Până la final de an probabil vor pune grinzile și predalele,  poate ajung la suprabetonare, dar mai departe... destul de improbabil.

AlexD

Apropo de deschiderea din toamna, Scriosteanu a raspuns intr-un comentariu la live-ul de ieri ca in toamna deschid A0 Nord doar intre DN1 si A3, urmand ca in cursul anului viitor sa continue cu descarcarea in DN2.

horatiu.cosma

^^
Nu va rămâne nicio miniechipă pe A0 Nord 2 în 2024, vor să termine 100% toamna asta și să se mute complet. Ar fi super ineficient să rămână cu stație de betoane, asfalt, materiale, containere etc pentru 5 metri de beton și 2 de asfalt.

TibiV

De la @adix aka Alberto Costea: [17 AUG 2023] Autostrada A0 nord intre DN1 si A3!! GRINZI PESTE DN1!! Fortza UMB!!

Mama proștilor este mereu gravidă... :)