Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 20 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

Hai ca au început sa "capacuiasca" în zona canalului de irigații

Ionut

API pe Facebook

Același Aktor liniștit, așa cum ne-am obișnuit. Vineri, 09.06.2023, am filmat întreg tronsonul 3 al Autostrăzii A0 Sud: ... Hartă interactivă: https://bit.ly/3C7t68y.

În urmă cu două luni, grecii aveau planuri mărețe că ajung la 50% în mai: https://bit.ly/3WUWedr. Ulterior, mai a devenit iunie dar evident că nici vorbă să-și respecte promisiunile. Realitatea: dacă spre sfârșitul lui aprilie progresul fizic oficial era de 32-33%, estimăm că în prezent s-a ajuns la 37-38%.

O medie de aproximativ 3% lunar, cu mari eforturi - acesta este ritmul consacrat al celor de la Aktor. Iar aritmetica simplă ne spune că restul de ~60 de procente necesare deschiderii ar putea fi gata undeva în decembrie 2024, dacă avem noroc. În timp ce termenul contractual de finalizare este aprilie 2024.

Până una-alta, șantierul a ajuns la un punct critic: multe poduri/pasaje așteaptă grinzile și pe alocuri ar trebui să vedem primele straturi ale sistemului rutier (strat de formă, fundație balast, balast stabilizat și asfalt, într-un final apoteotic). Toate acestea sunt scumpe, iar cashflow-ul și managementul grecilor lasă foarte mult de dorit.

Încă așteptăm revoluția pe care Aktor ne-o tot promite. Speranța moare ultima, dar până la urmă moare și ea.

pasa_andrei

A0 Nord - Lot 4 - Primele lucrari - 11.06.2023

Start lucrari pe A0 Nord- lotul 4 , momentan doar in apropierea nodului A0-A2. Avem primele 2 foreze in santier + o decopertare a stratului vegetal pe aproximativ 800m.

Alte lucrari nu mai exista pe acest lot momentan.


Enjoy!

Ionut

Fix pe zona autorizată. Culeea și două pile ale podului peste lac. Și pasajul peste CF. Mulțumesc pentru filmare!

mirceaeliade

Vroiam sa confirm ca de pe DNCB se vedeau azi doua [ce mi se pareau a fi] foreze ale UMB langa nodul cu A2.  Iar la nodul A0-A3 pareau ca au pus lichidul ala negru gen smoala intre balast si primul strat de asfalt la toate 4 intrarile spre partea vestica a A3. As zice ca saptamana asta ar putea sa puna primul asfalt la conexiunea intre A3 si A0.

Ionut

API pe Facebook - noutăți cu roșu

9,5 sau 13,5 km inaugurați pe A0 Nord în 2023? Asta este una din întrebările spinoase din 2023: câți kilometri de autostradă muzeu vom avea pe A0 (și nu numai) și pentru cât timp. CNAIR se jură că face descărcările temporare ca să nu avem prea mulți.

Întreg lotul 2 din A0 Nord are 19 km. Hartă interactivă: https://bit.ly/3xfFoLn. Cei de la UMB au toate șansele să deschidă parțial tronsonul 2 al semi-inelului de nord din #AutostradaA0 cândva în toamnă. Momentan noi estimăm că în octombrie vom circula pe cei 9,5 km dintre DN1 și Autostrada A3.

Acestora li se pot adăuga încă 4 kilometri spre est dacă responsabilii CNAIR se vor mișca rapid cu rezolvarea birocrației pentru execuția unei descărcări provizorii în DJ200 lângă Ștefănești, alegând acest punct în detrimentul celui de pe DJ100 la vest de Afumați. Așa au promis oficial miercuri, 7 iunie 2023, la întâlnirea SCS Transport din cadrul Comitetului de Monitorizare POIM.

Evident, de la vorbe la fapte este cale lungă și timp scurt. Deja antreprenorul practic a terminat această porțiune din proiect (între nodul cu A3 și DJ200), așa cum se vede din cea mai recentă filmare a lui Andrei Pașa: ...

Așadar, 13,5 km în 2023 pe A0 Nord, scenariul cel mai optimist. Restul de 5,5 km ai tronsonului nu vor putea fi folosiți: 2 km între DN1 și limita cu lotul 1 așteaptă semnarea contractului cu Pizzarotti (probabil până la sfârșitul lunii iunie) și 3,5 km între DJ200 și granița cu lotul 3 vor fi "activați" când vor binevoi chinezii.

Apropo, tot la reuniunea SCS Transport de săptămâna trecută, ni s-a comunicat că CNAIR va solicita chinezilor de la CCECC să proiecteze și să execute cu prioritate nodul A0-DN2 de la Afumați, așa cum am cerut noi public deja de mai multe ori.

Aparent, CNAIR nu e complet opacă la cerințele noastre și poate gândi rațional, dar de la simple declarații până la rezolvarea birocrației e cale foarte, foarte, FOARTE lungă!

Mai ales dacă luăm doar un simplu exemplu al descărcării provizorii de la sud de Suplacu de Barcău, acolo unde insistăm de mai bine de un an de zile să se implementeze o soluție ca să evităm un alt muzeu de 13,5 kilometri de autostradă pregătit pentru luna iulie 2023! Vom reveni pe acest subiect.

stangabriel

La nodul A0N2 cu Dn 1 , se pregateste o deviere a Dn-ului, pentru a lucra la pod, momentan sunt la nivel de balast.

Apoi se vede ca au ajuns cu 2 straturi de asfalt pana in DN1 pe bretele, dar se lucra de dimineata la ora 7 azi. Insa ma gansesc ca va dura mult constructia podurilor, pasajelor, viaductelor peste A3, Dn1, calea ferata. Sunt totusi "deasupra" trafic, nu peste Olt. Oameni sa aibe de migala.

Ce se mai aude de padurea Petresti, s-a deblocat defrisarea ? Cand la inceput, era nod in padure.

Apropo de nod si chinezi, speram la un alt nod intre DN2 si A0 , fata de ce avem acum pe harta, asa cum au refacut si UMB  ?


TibiV

De la @adix aka Alberto Costea: Autostrada A0-DN4 Pasajul Oltenitei, Popesti Leordeni. 11.06.2023

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Era sa zic ca nu se întâmplă nimic aici... Imagine statica...
Dar îmi pare ca se ridica terasament la rampele DN-ului.. și parca a fost "mișcare" și la corpul autostrazii
În continuare, pedale... lipsa...

pasa_andrei

A0 Sud - Lotul 1 - Premiera: Balast stabilizat -11.06.2023

Avem balast stabilizat pe cateva portiuni pe un singur sens pe lotul 1. Nu va bucurati prea tare, tot nu vad cum ar putea sa termine in 6 luni lucrarile ramase pe acest tronson.


Enjoy!

GAC

tot A0 e motiv de tristete, dar din cauza cui? antreprenori sau beneficiar?
eu m-as bucura sa termine turcii la anu pe vremea asta, la cate peripetii au fost: ac pe etape, arheologie, balast, teava de gaz... daca am fi avut amplasament eliberat si balast disponibil, as fi zis ca turcii-s nesimtiti. daca am avea pana la toamna stratul 1 de asfalt pe tot lot 1 ar fi mare lucru.

panzer

#6791
Lotul 2 de la BabaDog.


gicu

Deci o luna plină cu vreme ideala și ca temeperaturi și ca lumină și progres zero.

minisoferul

#6793
Eu zic ca nu este chiar zero si daca privesti filmarea sunt progrese si destule utilaje la lucru.

naivu

^Așa este, nu e chiar zero, dar așteptările (și contractul) erau că se termină dacă nu în septembrie măcar în decembrie. Chiar și acum, decembrie încă este fezabil, dar nu în ritmul ăsta! Și ce nu e gata în decembrie se mai inaugurează în mai-iunie!