Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 23 Guests are viewing this topic.

survola

Mai sunt niște pasaje ,,agricole" care așteaptă grinzi.

TibiV

Si la fel este un pasaj peste un DJ...
Fara astea, NU ne putem gandi la darea in trafic.

Dar, deh, in Turcia lui Erdogan o fi admisibil sa mearga fermierii +15km pana la loturile lor...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mirceaeliade

Eu numar inca 4 deschideri neterminate la nod (ultima, cea care are pamant pe o parte) *3 grinzi fiecare plus cele 12 grinzi peste Dambovita pe malul cu nodul.  Pentru trecerea DJului pe cealalta parte a Dambovitei cred ca au nevoie de alte grinzi, probabil nu depozitate pe malul cu nodul.

@NGC vreun zvon despre semnarea cu Pizza?  Au trecut 10 zile de cand a fost respinsa contestatia la CAB.

Ionut

Cu Pizzarotti se va semna în curând. Am mai zis și în poziție. În iunie, depinde când trimit italienii toate actele.

carutasul

la plimbarea de azi, mai scurtă: sub pasajul de la DC20 au pus asfaltul pe un sens și balast stabilizat pe celălalt. Rampa dinspre Sabar a crescut cam aproape de finalizare. Bălțile de pe DC20 au dispărut complet, în ciuda ploilor, deci de acum chiar e liber la lucrat (nu că până acum n-ar fi putut, dar poate era mai greu) . Cam atât. Pe DN6 traficul e încă deviat, deși dacă privești de pe șosea bordurile podului par terminate. De lucrat lucrează mereu, dar cam în același ritm... În fine, s-ar putea ca asta să fi fost ultima porțiune neasfaltată între DN6 și DN5 cu excepția nodurilor. 

shogom

La A0 cu Dn1 s a terminat de legat armatura pentru ultima parte a culeei supratraversarii bretelei si se toarna si ultimul element al culeei dinspre Corbeanca a supratraversarii A0.
In 1-2 sapt e totul pregatit pentru grinzi.
Sau ne fac o surpriza si vor profita de zilele libere de la sfarsitul saptamanii asteia.

carutasul

Plimbarea de astă-seară.
Pe latura dinspre Bragadiru au turnat betoanele la terasament (le-au turnat mai demult dar nu am trecut eu să le pozez). Dacă stai să te gândești e logic, dacă terasamentul e de pietriș nu poți pune iarbă...





Balast stabilizat pe bretelele de la nodul DN6. Nu peste tot dar e un început...








În general era ceva trafic pe la 7:30 seara, multe camioane veneau spre DN6, inițial am crezut că au asfalt dar nu ieșea abur și nu am văzut utilaje, deci tot ceva pentru terasament...
În tot cazul în zare spre DN5 se vedea o trâmbă de fum care cred că vine de la stația de asfalt. Eu zic că n-o să rămână cu asfaltul prea în urmă în final, de altele mi-e teamă, parcă se lungesc prea mult și cu nodurile și cu podețele ...



Powered by API/PUM imgur uploader

TibiV

O filmare de ieri de la Mihai Panait cu nodul A0-A2, inclusiv podul peste Dambovita: Autostrada A0 | Nod rutier cu A2 | Update 30 MAI 2023

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Chinurile facerii. Îmi aduce aminte de Alba Nord. Același stil. Încet, foarte încet și deloc. Bă ce dracu freacă menta la podul peste Dâmbovița?!!??????

hefaistos

Sincer mi-as dori sa frece menta aici și sa termine dr.. tronsonul 2. Ca nici acolo nu dau semne ca ar vrea sa termine anul asta, la cum se mișcă. Și când im amintesc de sperantele privind o deschidere în decembrie "22...
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

carutasul

da, dar tronsonul doi e mai mult "de palmares". Era bun (excelent chiar) dacă ar fi existat vreo șansă pentru lotul Aktor (că A1-Giurgiu cred că e principalul flux) dar cum Aktor e în întârziere nu cred că ar fi de mare folos singur. Pe de altă parte podul ăla de la A2 nu încurcă pe nimeni, la el pot bibili cât vor (oricum probabil că în vreo două luni e suprabetonat) pe când intersecția cu DN4 și celelalte intersecții chiar deranjează iar podul peste Dâmbovița e întârziat... Eu prefer să le termine pe ambele în timpul minim posibil decât să deschidă doar lotul doi. Acum mai depinde și ce le cere CNAIR, DN6-DN5 e suficient de avansat ca să poată fi deschis cu un "hei-rup" de o lună și jumătate, dar nici nu îl vedem pe hei-rup nici nu cred că l-a cerut cineva. De pildă când era aglomerat obișnuiam să vin acasă șuntând traficul prin Măgurele și pe DC20 (chiar dacă e drum de pământ) însă de când s-au apucat de rampe DC20 a devenit necirculabil pentru automobile; eu oricum nu eram important, dar mai sunt câțiva care cultivă pe acolo ceapă, praz, usturoi... ei chiar au nevoie de acces (hai că de grâu și porumb nu zic, că tractoarele pot intra) . Iar mai la vale e Dumitrana, e drumul lor de legătură cu orașul, nu mi se pare ok să îl ții deviat atâta timp, un efort de o lună era suficient ca să termine ...

mirceaeliade

^Stii vorba aia, mai bine pasarea din mana decat doua pasari pe gard.  Ca la cum se misca Alsim, paote ne trezim cu falimente si rezilieri pana se deschid ambele segmente. 

mirceaeliade

Scriosteanu pe FB:
Quote𝗣𝗿𝗶𝗺𝗮 𝗴𝗿𝗶𝗻𝗱𝗮 𝗺𝗲𝘁𝗮𝗹𝗶𝗰𝗮 𝗽𝗲𝘀𝘁𝗲 𝗔𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝗱𝗮 𝗔𝟯
✅️ La acest nod rutier, a început montarea tablierului metalic peste Autostrada A3, pe sensul de mers Ploiești - București;
✅️ Tablierul metalic este produs în România, la societatea antreprenorului din Adjud;
✅️ Este fabricat din metal de tip Corten, rezistent la intemperii, autoprotejându-se împotriva coroziunii;
✅️ O singură grindă care se montează cântărește aproximativ 50 tone, iar tablierul pasajului principal cântărește în jur de 1300 tone.
Pe perioada lucrărilor la pasajul peste A3 aferente acestui nod rutier, traficul rutier se desfășoară restricționat și recomandăm șoferilor să circule cu atenție pe acest sector de autostradă. După ce se finalizează montarea tablierului pe acest fir de autostradă, luna viitoare vor fi mutate restricțiile pe celălalt fir, București - Ploiești.
ℹ️ Vă reamintesc faptul că antreprenorul UMB și-a asumat finalizarea lucrărilor înainte de termenul contractual din 2024, în vara acestui an putând să circulăm între DN1 #Corbeanca, A3 și DN2 #Afumați pe Lotul 2 Nord al Autostrăzii Bucureștiului #A0.
https://fb.watch/kSY-lCT0Kw/

panzer

Exagerat de mult le-a luat sa faca si prima pila la Dambovita. Nu sunt mai inceti sau mai rapizi la a doua.
La nodul cu A2 e mai grav ca nu leaga bretelele de A2 cat au inca interval de asfaltare. Daca ar merge conform planului cu deschidere in Dec 2023, ar asfalta prin Noiembrie pe undeva.

A cam devenit clar: A0 sud in Decembrie 2024, daca avem noroc.

shogom

#6719
"Vă reamintesc faptul că antreprenorul UMB și-a asumat finalizarea lucrărilor înainte de termenul contractual din 2024, în vara acestui an putând să circulăm între DN1 #Corbeanca, A3 și DN2 #Afumați pe Lotul 2 Nord al Autostrăzii Bucureștiului #A0."

Ultima parte e un pic confuza, "A3 si DN2 Afumati".
Prin  drumul judetean? Ca direct nu se poate anul asta cat or fi chinezii de chineji.