Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 14 Guests are viewing this topic.

TibiV

De la Ionut Ivasca: Autostrada A0 Sud Lot 2 DJ400/Magurele/1Decembrie/Constructor Alsim Alarko 18.05.2023

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

Azi aveau balastul stabilizat și la DC20 pe una din benzi, m-am intersectat cu două camioane care aduceau ceva strat de formă pentru cealaltă bandă. Au mai ridicat și rampa dinspre Bragadiru. N-am mai făcut poze, m-am săturat de ele, când o fi ceva mai notabil :)

TibiV

De la Ionut Ivasca: Autostrada A0 | Nod rutier A0-A3 Stadiu lucrari 18.05.2023

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Sâmbăta, erau montate și cele doua grinzi lipsa peste sensul restricționat. Și încă ceva, pe sensul Pl->B restricția la doua benzi  (2 și 3) începe cam pe unde încep și se termine bretele, deci vor face "la final" și racordarea bretelelor...

TibiV

O filmare proaspata de la BabaDog: Cum (NU) Lucreaza Aktor la Lotul 3 Sud Autostrada A0. Situatie Lucrari Marti 23.05.2023

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

panzer

Tare ideea lui BabaDog. Lotul cu greieri:lol:

sarbu

La ora 12 e pauza de masa in orice santier din România, ca sunt puțini sau mulți muncitori asta e alta poveste. Filmarea e doar amuzanta.

shogom

Si la greci mai e si siesta de dupa masa. Deci, rabdare si tutun Babadog, o sa dureze!


mircea

E din ce în ce mai clar că fără o mobilizare masivă ( improbabilă) tot ce se poate deschide anul ăsta pe partea sudică e ce ne doream pentru 2022, adică parțial DN6-DN5.

mirceaeliade

^cam asta ma gandeam si eu.  Sunt prea multe structuri departe de a fi terminate ca sa speram ca fara niste alegeri anticipate for fi fortate.  Mai degraba cred ca cei de la butoate chair se vor multumi sa se complaca cu constructorii sa lase multul deschiderilor pentru la anu ca sa dea bine la televizor.

oneLess

Câte deschideri parțiale au avut loc în România până acum ? Nu aș număra Alba Iulia Nord!

mirceaeliade

La Alba Iulia era problema traficului masiv, comparativ cum e aici cu DNCB. Se vor face deschideri partiale pe tot A0 acolo unde se va putea, in special din cauza traficului greu care exista deja pe DNCB.

oneLess

@mirceaeliade eu am pus o întrebare. O întrebare. Aceasta este
QuoteCâte deschideri parțiale au avut loc în România până acum ?
Nu am cerut comentarii literare! Mulțumesc!

Eu nu cred că se vor face dări în circulație parțiale pe niciun lot din România!

al3x

Cnair pe facebook despre lotul pe care lucreaza Aktor
QuoteVerificări pe șantierul lotului 3 Bragadiru - Joița, parte a Autostrăzii A0 - Sector sud❗

🟠 Lucrări în execuție:

▶️ Lucrări terasamente
➖ Umplutură corp drum;
➖ Umplutură și strat de formă;
➖ Fundație de balast;
➖ Profilare strat de formă;
➖ Montare panouri fonoabsorbante;
➖ Executare strat de legatură mixtură asfaltică;
➖ Execuție șanțuri.

▶️ Podețe
➖ Hidroizolatii;
➖ Montare elemente prefabricate;
➖ Execuție cunete.

▶️ Poduri și pasaje
➖ Armare elevații la pile;
➖ Pregătire plăci de racordare;
➖ Pregătire panotaj pentru cofraj zid de gardă.

🟠 În șantier sunt mobilizați un număr de 287 de muncitori și 186 de utilaje.
____________________________________________

Antreprenor: Asocierea Aktor Technical Societe Anonyme (Aktor SA) - SC Euro Construct Trading 98 SRL;
Lungime: 17,96 km.;
Durată contract: 42 de luni (12 luni proiectare, 30 de luni execuție);
Valoare contract: 853,42 milioane de lei, fără TVA;
Sursă de finanțare: POIM;
Stadiu actual: 37,10%.

#CNAIR


Tare sunt curios unde au numarat ei atatea utilaje si atatia muncitori pe santier.