News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 19 Guests are viewing this topic.

kola

#5505
Salutare colegi,
cateva poze(va rog sa scuzati claritatea lor) de azi de pe lotul Aktor.
 Aseara la ora 19:30 se lucra la terasamente.


Vedere din Dj 602 pe partea cu Bacu

De pe podul peste A1

Urmeaza balast si asfalt pentru mutare DJ

Se lucra pe ambele parti ale Dj-ului.


dr4qul4

#5506
@Siciltir, Ai idee de la care din ele?  in ultimii ani s-au inmultit balastierele acolo, ca ciupercile dupa ploaie.  .
Din pacate DN71 si DJ701 au avut de suferit, vara asta au aparut niste sleauri care arata ca tonajul nu a prea fost respectat. Bine macar ca au transformat un drum agricol in centura ca sa nu treaca prin centrul comunei Branistea.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

Siciltir

^ Am întrebat un șofer, mi a spus doar Salcioara. Și că Alarko ar aduce de la Contesti.

carutasul

Azi în final au apărut grinzile în șantier la DN6. Deocamdată le descărcau, vedem când le pun pe poziție, presupun că zilele astea pentru că erau vreo doi lucrători care dădeau târcoale separatoarelor de sens de pe zona deviată, deci presupun că îi încurcă la ceva.
BTW, am mai fost aseară pe "traseu", se lucra la DC20 și am văzut că și pe un compactor și pe un excavator scria Porr... Poate au trimis oameni să învețe cum se fac tumulii :) Era ceva activitate la rampe, în rest nu prea mult de semnalat momentan.

adix

#5509
Salut!
Autostrada A0 Sud Lot II zona Bragadiru.
O zi buna!


IonutP

Postare pe Facebook Irinel Ionel Scriosteanu:

𝗘𝘃𝗼𝗹𝘂𝘁𝗶𝗲 𝗳𝗼𝗮𝗿𝘁𝗲 𝗯𝘂𝗻𝗮 𝗮 𝗹𝘂𝗰𝗿𝗮𝗿𝗶𝗹𝗼𝗿 𝗶𝗻 𝘀𝗮𝗻𝘁𝗶𝗲𝗿𝘂𝗹 𝗟𝗼𝘁𝘂𝗹𝘂𝗶 𝗜𝗜 𝗡𝗼𝗿𝗱 𝗮𝗹 𝗔𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝘇𝗶𝗶 𝗔𝟬

Pe acest lot din nordul Capitalei, se lucrează pe toate cele 10 pasaje și poduri, precum și pe toți cei 19 km, după cum urmează:

✅️ 𝗡𝗼𝗱𝘂𝗹 𝗿𝘂𝘁𝗶𝗲𝗿 𝗔𝟬-𝗗𝗡𝟭 – se lucrează pe partea de est, unde au fost forați, armați și turnați 46/106 piloți și s-a finalizat execuția radierelor. Continuă lucrările la elevații și la terasamentele bretelelor.

✅️ 𝗣𝗮𝘀𝗮𝗷 𝗽𝗲𝘀𝘁𝗲 𝗔𝟬 𝗮𝗹 𝗱𝗿𝘂𝗺𝘂𝗹𝘂𝗶 𝗹𝗼𝗰𝗮𝗹 𝗱𝗶𝗻 𝘇𝗼𝗻𝗮 𝗰𝗼𝗺𝘂𝗻𝗲𝗶 𝗕𝗮𝗹𝗼𝘁𝗲𝘀𝘁𝗶 – s-a finalizat forarea, armarea și turnarea celor 25 piloți și radierele aferente pasajului și se lucrează la elevații.

✅️ 𝗣𝗮𝘀𝗮𝗷𝘂𝗹 𝗽𝗲𝘀𝘁𝗲 𝗖𝗙 𝘀𝗶 𝗽𝗲𝘀𝘁𝗲 𝗗𝗿𝘂𝗺𝘂𝗹 𝗝𝘂𝗱𝗲𝘁𝗲𝗮𝗻 𝗧𝘂𝗻𝗮𝗿𝗶-𝗗𝗶𝗺𝗶𝗲𝗻𝗶-𝗕𝗮𝗹𝗼𝘁𝗲𝘀𝘁𝗶 – s-a finalizat forarea, armarea și turnarea a 163/184 piloți necesari, s-au executat 20 radiere și se lucrează la elevațiile peste acestea.

✅️ 𝗣𝗼𝗱𝘂𝗹 𝗽𝗲𝘀𝘁𝗲 𝗽𝗮𝗿𝗮𝘂𝗹 𝗠𝗼𝘀𝘁𝗶𝘀𝘁𝗲𝗮 – s-a finalizat forarea, armarea și turnarea tuturor celor 64 piloți aferenți podului și se lucrează la radiere.

✅️ 𝗡𝗼𝗱𝘂𝗹 𝗿𝘂𝘁𝗶𝗲𝗿 𝗽𝗲𝘀𝘁𝗲 𝗔𝟯 – s-a finalizat forarea, armarea și turnarea a 158 piloți și s-au executat toate cele 18 radiere, 14 podețe și se lucrează la elevații. Terasamentele celor 13 km aferenți bretelelor nodului rutier au fost finalizate în proporție de 95%, iar sistemul rutier 30%.

✅️ 𝗣𝗮𝘀𝗮𝗷𝘂𝗹 𝗽𝗲𝘀𝘁𝗲 𝗮𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝗱𝗮 𝗗𝗝𝟮𝟬𝟬 𝗦𝘁𝗲𝗳𝗮𝗻𝗲𝘀𝘁𝗶-𝗗𝗮𝘀𝗰𝗮𝗹𝘂 – au fost forați, armați și turnați 28/52 piloți aferenți pasajului. De asemenea, s-a executat și devierea drumului județean pentru realizarea lucrărilor pasajului.

✅️ 𝗣𝗮𝘀𝗮𝗷𝘂𝗹 𝗽𝗲𝘀𝘁𝗲 𝗗𝗝𝟭𝟬𝟬 𝗦𝘁𝗲𝗳𝗮𝗻𝗲𝘀𝘁𝗶-𝗔𝗳𝘂𝗺𝗮𝘁𝗶 – au fost forați, armați și turnați 28/52 piloți aferenți pasajului și se lucrează la radiere.

✅️ 𝗣𝗼𝗱𝘂𝗹 𝗽𝗲𝘀𝘁𝗲 𝗿𝗮𝘂𝗹 𝗣𝗮𝘀𝗮𝗿𝗲𝗮 – au fost forați, armați și turnați 80/92 piloți aferenți podului.

✅️ 𝗣𝗮𝘀𝗮𝗷𝘂𝗹 𝗽𝗲𝘀𝘁𝗲 𝗮𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝗱𝗮 𝗗𝗿𝘂𝗺 𝗟𝗼𝗰𝗮𝗹 𝗔𝗳𝘂𝗺𝗮𝘁𝗶 – au fost forați, armați și turnați 24 piloți aferenți pasajului.

✅️ S-au realizat 1,6 mil. metri cub de umpluturi din totalul de 2,2 mil. metri cub.

✅️ S-au turnat 2 straturi de asfalt pe 3,4 km aferenți lucrării, iar pe 1,7 km s-au turnat toate cele 3 straturi de asfalt.

✅️ S-au executat toate cele 281 grinzi necesare, precum și lisele prefabricate și se lucrează la predale.

✅️ Se lucrează la execuția șanțurilor pentru preluarea apelor pluviale (15.000 ml realizați).

✅️ Se lucrează la relocarea utilităților pe toate zonele șantierului.

⚠️ În șantier, lucrează peste 800 muncitori și peste 330 utilaje și camioane.

ℹ️ Reamintesc faptul că lucrările pe acest lot din nordul Capitalei au început în luna august, moment din care, în maximum 22 luni se va putea circula între DN1 #Corbeanca, A3 și DN2 #Afumați. În ritmul actual, la cum evoluează lucrările în acest șantier, lucrarea va fi dată în trafic înainte de termen.
____________________
#infrastructura #infrastructurarutiera
#Afumați #Balotesti #Tunari #Dimieni #Ștefănești
#autostrada #AutostradaA0 #A0 #LotII #Lot2 #Nord
#Bucuresti #Ilfov #BucurestiIlfov #RegiuneaBucurestiIlfov
#investitii #modernizare #dezvoltare
#CenturaBucuresti #A0Lot2Nord
#AutostradaCenturaBucuresti
#DezvoltamIlfov #DezvoltamRomania

La postarea de pe Facebook sunt atașate mai multe poze. https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02BsiuTfAJkhzvC8AFaGSayym2zd3pzgtACaJKyexmWgCB4ktmNLqDoMvaZrHe8Kgzl&id=100045055956030


mike_us

800 de muncitori. Impresionanta mobilizare la UMB tinind cont ca are atâtea șantiere deschise. 

shogom

"S-au realizat 1,6 mil. metri cub de umpluturi din totalul de 2,2 mil. metri cub."

Ireal! Aproape 75%! Pana la sfarsitul anului se duc spre 90%.

danvoicu

Asta da mandrie nationala. Firma care lucreaza in devans de grafic. Tipic occidental. Numai cu asemenea firme putem ajunge din urma pe talharii occidentali. La mai multi la fel!

carutasul

"dar avem tâlhari și în România" :) Scopul nu e să îi ajungem pe tâlhari, ci pe ceilalți, la tâlhari prefer să fim subdezvoltați :)

Ionut

Am trecut azi pe A3. La nodul A0xA3 lucrau grupa mare. Cam în tot nodul era mișcare, cam pe toate bretelele (ce-am văzut din mers). Terasamente, șanțuri, structuri.

ghrt

Acum 2 zile, la 9 seara lucrau la lumina reflectoarelor. În schimb prin zona Gherghiţei nu am remarcat nimic, poate din cauză că eram atent la trafic.
Cont (aproape) inactiv.

ion59

Ma gandesc ca daca au inceput deja sa puna si stratul de uzura poate insemna ca vor ca anul viitor lotul asta sa nu ii mai incurce!

carutasul

Câteva poze de astăzi:
La DC20 se lucra la fierărie la picioarele de pe panta "tumulului".



La supratraversarea de la DN6 astea sunt deja gata.



Dacă am numărat corect sunt nouă grinzi aduse ieri:



Erau câțiva lucrători și pe podul de la DN6, lucrau la fierărie. Cam neobișnuit pentru duminica, dar din cauza anotimpului și eu am plecat mai devreme pe traseu.
Powered by API/PUM imgur uploader