News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.

NGC

Nu or fi comunicat cei de la DRDP TM cu CNAIR. :lol:

Ionut

@NGC, nu mi-ai raspuns, pe ce lot a contestat Porr? Are oferte pe loturile 2 si 3.

iulius

Quote from: florin74 on October 20, 2017, 07:59:08 PM
Lot 1
1. Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret AS
2. Societa Italiana per Condotte d'Acqua SpA
3. Asocierea Delta Antrepriza de Constructii si Montaj 93 SA - IC Ictas Insaat Sanayi Ve Ticaret AS
4. Asocierea Constructii Erbasu SA - Vahostav SK as - Trameco SA
5. Asocierea SALC SpA - Nettstrade JK Solution SRL - IRCOP SpA
6. Asocierea Impresa Pizzarotti & C SpA - Pizzarotti SA
7. Asocierea Tirrena Scavi SpA - Societatea de Constructii Napoca SA
8. Asocierea Spedition UMB SRL - Tehnostrade SRL - Via Design SR

Lot 2
1. Aktor Technical Societe Anonyme (Aktor SA) - Euro Construct Trading 98 SRL
2. Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret AS
3. Astaldi SpA
4. Asocierea Constructii Erbasu SA - Vahostav SK as - Trameco SA
5. Asocierea IC Ictas Insaat Sanayi Ve Ticaret AS - Delta Antrepriza de Constructii si Montaj 93 SA
6. Porr Construct SRL
7. Asocierea Tirrena Scavi SpA - Societatea de Constructii Napoca SA
8. Asocierea Spedition UMB SRL - Tehnostrade SRL - Artera Proiect SRL


Lot 3
1. Aktor Technical Societe Anonyme (Aktor SA) - Euro Construct Trading 98 SRL
2. Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret AS
3. Astaldi SpA
4. Asocierea Constructii Erbasu SA - Vahostav SK as - Trameco SA
5. Asocierea IC Ictas Insaat Sanayi Ve Ticaret AS - Delta Antrepriza de Constructii si Montaj 93 SA
6. Porr Construct SRL
7. Asocierea Tirrena Scavi SpA - Societatea de Constructii Napoca SA
8. Asocierea Spedition UMB SRL - Tehnostrade SRL - Artera Proiect SRL


Porr sunt prezenti pe loturile 2 si 3

Ionut

Ăăăă, multumesc de completare. Asta am zis si eu. :o Ce nu este clar: lotul pe care au contestat. Care oferta a fost descalificata? Cea pentru lotul 2 sau cea pentru lotul 3? Sau ambele?

NGC

Ca sa nu mai cautati degeaba, noul termen pentru evaluarea ofertelor este 16.04.2018.

Ionut

@NGC - ai ceva vesti/noutati sau macar un termen despre contestatiile Porr pentru loturile 2 si 3?

NGC

Nu am noutati.

Din punct de vedere legal, in mod normal saptamana viitoare ar trebui sa avem o decizie, dar se mai poate prelungi si s-ar putea sa mai dureze totusi pana in saptamana 26 Martie - 1 Aprilie. In caz exceptional chiar mai mult.

NGC

Avem noutati. Contestatia PORR a fost respinsa.

Urmeaza CAB.

Ionut

Pentru ambele loturi (2+3)? Este intr-adevar o contestatie "generala"?

NGC

#549
Doar pentru lotul 2.

Lectura de seara o gasiti timp de 7 zile aici.

alecu26

Am impresia ca s-au prostit si CNSC.

Pare foarte OK argumentatia lui Porr referitoare la RTE. Dar nu e buna. Atata vreme cat ISC a zis ca omul e bun sa fie RTE pt specialitatea respectiva, ce mai conteaza diplomele mai vechi?

Omul se angajeaza pe pozitia e RTE, nu pe pozitia de inginer, subinginer, sef de santier, manager de proiect, manager de calitate, inginer cantitati, unde se cere pe buna dreptate un anumit grad al scolii absolvite.

Drumurile noastre POATE;

Allex

Azi a fost termen. Sa inteleg ca s-a prelungit?
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

NGC

Mai dureaza putin. Vrabiutele ziceau la sfarsitul saptamanii trecute ca urma sa primeasca 2 contestatii, iar astazi le-au primit.

Este vorba despre o contestatie pentru lotul 1 unde DELTA ACM '93 este lider de asociere, si una pentru lotul 2, unde DELTA ACM '93 este asociat.

Ofertele au fost respinse in faza de evaluare financiare, dar interesant este faptul ca nu au fost respinse la faza de evaluare tehnica plus DUAE, ceea ce demonstreaza ca au facut un lucru ilegal, aplicand standarde duble.

Este vorba despre acest motiv de respingere care nu a fost aplicat in cazul de fata.

Quote from: NGC on April 14, 2018, 12:27:25 PM
Quote from: NGC on January 10, 2018, 12:14:39 AM
Wow! Am trait sa o vad si pe asta!

CNAIR a atins un nou nivel de "competenta" si incearca sa descalifice 2 ofertanti in baza unor documente emise de alte autoritati contractante! :lol:

Este vorba despre asocierile conduse de COPISA, respeciv DELTA ACM '93.

Mai precis, i-au descalificat deocamdata in baza art. 167 alin. (1) lit. g) si h).

Au folosit acum aceeasi metoda si la licitatia "Proiectare si executie "Drum de legatura DN5 km. 60+500 - Soseaua de Centura - Pod Prieteniei km. 61+400"".

Asocierea INTERCANTIERI VITTADELLO - DELTA ACM '93 a contestat descalificarea in faza de evaluare tehnica plus DUAE, descalificare facuta din cauza documentului emis pentru DELTA ACM '93 de catre o alta autoritate contractanta.

NGC

Pe de alta parte, pentru lotul 3 avem contestatia PORR.

Ionut

Păi ziceai ca Porr a contestat și lotul 2.