Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 9 Guests are viewing this topic.

adix

#5325

Salut!
La 4:41 am dat RTH la drona.
Daca vreti, data viitoare voi cuprinde si  segmentul din fata, la care mai e de lucrat.
Imi scrieti in comentarii ce ati vrea sa vedeti.
O seara buna!!
Bafta!

carutasul

Salut, mulțumim. Dacă e după mine aș fi interesat de următorul segment, că pe ăsta tot merg cu bicicleta (bine, nu cred că o să mai pot prea mult, că deja e răcoare iar mai devreme de șase cam sunt "la birou" chiar dacă biroul e acasă :) ) . Ar mai fi podul peste calea ferată "fantomă", în apropiere de DN5, pe la Dărăști, acolo e și o supratraversare la care asfaltaseră devierea, astea ar fi interesante de știut... După aia, lotul lui Aktor, ăsta e cam neacoperit, e drept că unele zone s-ar putea să fie chiar nedescoperite :)  Dar depinde de ce poți și pe unde poți ajunge ...

danutzu_1069

@carutasul, utilajul se numeste "cilindru vibro-compactor" sau mai pe scurt "vibro-compactor" sau si mai pe scurt "compactor"
Opertatia are denumire asemnatoare... "vibro-compactare" sau ..."compactare"

NGC

A0 Nord L3

Quote from: NGC on April 12, 2022, 08:32:24 AM
Quote from: NGC on February 23, 2022, 11:30:54 AM
Quote from: horatiu.cosma on February 22, 2022, 12:41:57 AMContestația chinezilor pe Nord lot 3 împotriva Ictaas a fost admisă la CNSC.

Chinezii nu au contestat nimic la ICTAS, ci doar faptul ca nu li s-a acordat punctajul corect.

[...]

Dupa reevaluare, chinezii ar trebui sa ajunga acum pe locul 1.

CNAIR si ICTAS au facut recurs la CAB, dar recursurile au fost respinse ieri.

11.04.2022

QuoteTip solutie: Nefondat
Solutia pe scurt: Respinge ca nefondate plângerile. Definitivă. Pronunţată azi, 11.04.2022, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei.

Asadar scorul este acum CCECC 4:0 CNAIR. Ar fi bine sa se opreasca inainte sa avem o "manita" sau un set. :lol:

Quote from: NGC on August 10, 2022, 11:02:31 PM"Proiectare si Executie Autostrada de Centura Bucuresti km 0+000-km 100+900, Sector Centura Nord km 0+000-km 52+770, Lot 3: km 39+000-km 47+600"

Organismele unicelulare din CNAIR cauta iar nod in papura chinezilor si le-au cerut clarificari suplimentare, desi evaluarea tehnica este deja finalizata. Chinezii au contestat solicitarea de clarificari.

CNSC a admis ieri contestatia chinezilor referitoare la  solicitarea de clarificari. Fara ajutor divin (si/sau schimbarea regulilor in timpul jocului), zarurile par a fi aruncate.

Nu au vrut sa se opreasca, asa ca acum avem "manita". Scorul este acum CCECC 5:0 CNAIR. Golurile precedente le gasiti aici. :lol:

mdragos

Ar putea incerca o anulare a licitatiei pe motivul cresterii preturilor la materiale ... dar asa ar insemna sa anuleze si alte licitatii lansate inainte de feb 2022.  :D

Sorinus

Dar de ce naiba nu le dau lotul? Sunt 8km fara cine stie ce structuri. Nodul DN2 e singurul nod de pe lot, supratraverseaza un DC si un DJ si DN3, si un pod peste M800.

dr4qul4

poate le e frica sa nu ermine lotul prea repede si dupa sa fie nevoiti sa le mai dea. Parca vad ca aduc 1000 de muncitori chinezi. Sau doar ii iau din zona, ca oricum sunt destui.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alexV

Deci pe A0 Nord raman la semnat Chinezii pe L3 si Intrakat pe L1.

horatiu.cosma

Pizzarotti pe lotul 1, dar încă se joacă.

survola

^ poate ,,au promis" lotul turcilor.

mirceaeliade

#5335
QuoteAutostrada de Centură București Nord [lot 3]: constructorii chinezi reintră în cursă după ce contestația le-a fost admisă la CNSC
Dispune anularea Solicitării de clarificări nr. 24/8701/01.08.2022. În temeiul prevederilor art. 26 alin. (5) din Legea nr. 101/2016, dispune continuarea procedurii, dupa indeplinirea dispozitiilor de mai sus, prin aducerea la indeplinire a deciziei CNSC nr. 374/C10/3281/21.02.2022
(recalcularea punctajului obținut de oferta depusă de CHINA CIVIL ENGINEERING CONSTRUCTION CORPORATION (CCECC) la factorii de evaluare nr. 4 și nr. 6) si stabilirea ofertei castigatoare dintre cele sase oferte admisibile, potrivit criteriului de atribuire stabilit prin documentatie, în termen de 15 zile de la comunicarea prezentei decizii.

https://economedia.ro/autostrada-de-centura-bucuresti-nord-constructorii-chinezi-reintra-in-cursa-dupa-ce-contestatia-le-a-fost-admisa-la-cnsc-licitatia-a-fost-lansata-acum-3-ani.html

TibiV

De la DASH CAMERA RO: DJ 401 - Râul Câlnău (Ilfov) - Retur (A0 sud Lot 1) 25.09.2022


In sfarsit se apuca de pasajul DJ401 peste A0, au relocat DJ si a aparut o foreza...
Ciudat ca CNAIR a acceptat pila mediana la pasajul peste autostrada in nodul A0-DN4...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

De la excursia de astă-seară:
A apărut și al doilea tumul la DC20:






Rigole și domnul Rigoletto :) ( era un singur lucrător care finisa rigolele, a plecat când mă întorceam dinspre Dumitrana)







Aici pare să fie proba pentru stratul de uzură deja:



Rigole și de la DC20 către DN6




Pe una din părți au cam acoperit cu rigolele zona asfaltată, mai au un pic, pe cealaltă nu au început.

La supratraversarea de la nod părea că au adus ceva fierărie dar nu era nimic ridicat, nu am mai mers până acolo (cu ocazia asta m-am prins de ce nu asfaltează nici zona de la DC20: după aia pun schelăria și nu vor să strice) . În schimb din șosea se vedea că au avansat binișor cu terasamentele la nod, s-a cam conturat și devierea DN6 și acum se vede că probabil vor devia în două etape pentru că au o intrare și după supratraversarea secundară. Deci din ce văd zona Dc20-Dumitrana va fi zona "de protocol", acolo aduc CNAIR în inspecție :)


Powered by API/PUM imgur uploader

Hercule

Am si eu o nelamurire vis-a-vis de pasajele peste autostrada (deosebite si chiar faine).
Daca se construieste un tumul pe care se pune cofrajul, apoi dupa turnare tumulul se scoate pentru a fi inlocuit la un moment dat cu pamant/balast compactat. De ce nu fac de la bun inceput o movila compactata care sa ramana acolo?
Deșteaptă-te române!

reed

Poi nu se scoate.Probabil e stabilizat deja,spunea un coleg ca e amestecat ,probabil ramane asa