Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 12 Guests are viewing this topic.

AFC

Am facut un drum B-BV dus-intors Sambata, 24.09.2022. In zona nodului A3/A0 era furnicar portocaliu. Intoarcerea in B a fost pe la 21:00 dar furnicutele erau la treaba la lumina farurilor si a proiectoarelor. Imi creste inima cand vad asa ceva.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

carutasul


Acum chiar că e cu picioarele-n sus :)




Powered by API/PUM imgur uploader

Azi au mai asfaltat în zona DC20, chiar cu două finisoare, pe ambele benzi, dar tot au lăsat vreo 20 m neasfaltați ca să nu le murdărim noi care trecem pe acolo carosabilul :) Vedem care e următoarea etapă, eu mă așteptam la legarea celor două fragmente, dar poate trec dincolo să aștearnă și acolo asfaltul.
A mai apărut un pic de rigolă și între DC20 și DN6, nu foarte multă dar e.

Au început treaba și la al doilea "tumul" de la DC20 . Cred că @alecu26 e mai mulțumit cu metoda asta cu tumul că e bine compactat, nu cred că se mai mișcă, după cum arată conține și un liant, seamănă binișor cu nisipul amestecat cu ciment înainte de a pune apă, doar că probabil ăsta se întărește natural...



dorum

astia n-or auzit de grinzi de 40m? :)

mirceaeliade

#5313
Despre A0N3, stie careva la ce se refera "in urmatoarele zile" in articolul:
QuoteDecizia CNSC care ar putea debloca acest contract este așteptată în următoarele zile, portalul CNSC indicând că ultima etapă oficială a fost cea a depunerii concluziilor scrise atât din partea chinezilor de la CCECC cât și a turcilor de la Ictas.
https://economedia.ro/razboiul-contestatiilor-pe-autostrada-de-centura-bucuresti-nord-la-trei-ani-de-la-lansarea-licitatiei-constructorul-chinez-ccecc-blocheaza-din-nou-semnarea-contractului-pentru-lotul-voluntari-cern.html

Ah, cred ca pe 10 Aug castigatorul chinez a facut o contestatie in genul "CNAIR nu pune in aplicare decizia CNSC din Februarie".  Asta e textul, am inteles eu corect?


NGC

#5314
Duduia respectiva a concluzionat ca daca acolo scrie "concluzii scrise" atunci in urmatoarele zile vom avea o decizie. Dar "concluzii scrise" poate aparea de mai multe ori de-a lungul evaluarii contestatiei(contestatiilor), pentru ca are loc un ping-pong intre CNSC si CNAIR si/sau contestator(i) si/sau intervenient(i), cu solicitari si raspunsuri.
Asa ca are valoare zero daca acolo scrie "concluzii scrise".
Ca s-ar putea intr-adevar sa avem o decizie zilele viitoare, pentru ca cele 30 de zile de la depunerea contestatiei (9 August 2022) au fost depasite de mult, e alta poveste.

minisoferul

Stiti cumva daca urmeaza o ''raita'' de firmari si pe zona de Sud ? Cam rara aviatia pe aici :)

panzer

Eu i-am rugat personal pe toti aviatorii sa mearga si la Aktor. Mai ales ca de la Domnesti pana la A0 sunt 2-3 km.
Din pacate fara nici un rezultat. :(

Insist ca trebuie sa facem public cat mai des "progresul" lor. Altfel avem un nou A10.

Altfel, o sa ma duc eu la inceputul lui Octombrie, doar cu aparatul foto.

oneway

^La A1-A0 au reusit sa finalizeze toate picioarele culeilor si pilelor, acum urmeaza elevatiile(corectati-ma daca se numesc altfel) :D
A0S3 - Aprilie/Mai 2025

alecu26

Alarko încă chiar spera sa poată deschidă DN5...Dn6 anul asta? Vreau sa vad și eu programul de lucrari.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

ijwtsh

Filmarea nu este a mea. Daca youtuber-ul este pe forum, imi cer scuze si va rog sa stergeti postarea.


alexandru_m

#5320
Recent a avut Horatiu o postare in care spunea ca planul este Septembrie 2023.

Decembrie era doar un vis de-al nostru, al civililor, Alsim nu cred ca a zis niciodata ca deschide partial in Decembrie 2022.

PS: Astern cu un singur finisor toata latimea caii, fain asa.

vm75

Filmarea pare sa fie de pe meleagurile carutesti, intre Dumitrana si DN6. Au spus multi colegi pe aici ca nu exista (si probabil nu a existat niciodata) vreo intentie/sansa sa deschida in 2022. Nu au facut aproape nimic la supratraversari, suprabetonarea pasajelor de la DN 5 si DN 6 nici nu a inceput (de fapt nici nu au toate grinzile sus la DN 6), parca la DN 5 mai e o supratraversare pe bretea care nu era iesita din pamant, etc etc. Eu zic ca si septembrie 2023 e un termen optimist, mai ales ca nu vor sa faca deschideri partiale. Mai vedem dupa ce  ies din iarna

MrConnaisseur

Se concentreaza pe terasamente deoarece categoria aceasta de lucrari nu se poate face iarna. Cofrarile, armarile si turnarile se pot face si in sezonul de iarna.

carutasul

Am impresia că e "tăiată" pe la minutul 4 și partea a doua chiar e din zona mea de acoperire (eu zic "plaiurile căruțești" la zona satului natal, din Dolj - era chiar un fel de Detroit al căruțelor, și unul din bunicii mei făcea căruțe, evident înainte de război că după aia i-au luat atelierul la CAP -  dar merge și pentru aici :) ) . Nu m-am lămurit exact de unde e primul fragment, posibil să fie de la Jilava. Cred că a doua zonă e filmată ieri mai devreme, că pe la 7 când am trecut eu zona în care apare finisorul era la faza pe compresoare, nu știu cum se numește operația, "compresare?" .

carutasul

 Din fața curții mele se vede vârful macaralei de la supratraversarea peste A0 la nodul cu DN6 :) Cred că sunt aproximativ 2 km, poate mai puțin, dar bănuiesc că nu o să fie în mod deosebit mai mult zgomot ca de la DN6, mai ales dacă pun panouri... Sunt mai multe rânduri de case.
În altă ordine de idei, cred că, dacă am înțeles bine, deschiderea Dn6-DN5 era o înțelegere amiabilă în precedentul ministeriat, însă probabil ar fi implicat concentrarea din timp pe zona asta, pe când ceea ce vedem în teren e că ei lucrează cam pe toate zonele, nu cred că mai e valabilă de mai multă vreme, că altfel alta ar fi fost ordinea în care începeau podurile, de exemplu...